RX480 8 GB ekran kartı BIOS güncelleme

Asmodier

Hectopat
Merhaba, MSI Radeon RX 480 Gaming X 8 GB ekran kartına sahibim. Kartı ilk aldığımda 1 seneye kadar sorunsuz kullandım sonrasında "beklenmeyen bir sistem arızasından ötürü Radeon WattMan ayarları geri yükledi" hatası ve ardından FPS değerleri düşmemesine rağmen oyunda takılma (kekeleme-stuttering) problemi yaşamaya başladım. Problemi bir süreliğine undervolt çözümü ile çözmüştüm. Yabancı sitelerde biraz araştırma yaptım ve sistemi vs kontrol ettim. Bir sitede ekran kartı BIOS'u güncellemesi ile durumun çözüldüğü yazılmış ve bunu yapmak istedim ancak Recep Bey'in bunu pek önermediğini gördüğüm için işlemi yapmaktan korkuyorum. Ancak durumun çözülmesi için sorunsuz yapılabilecek bir durumsa yapmak istiyorum. O yüzden "profesyonel" yardıma ihtiyacım var!

MSI RX 480 VBIOS bu sürüm benim şu anda kurulu olan ekran kartı BIOS sürümümdür.

MSI RX 480 VBIOS bu ise bildiğim kadarıyla en güncel versiyon. Acaba bu sürüme güncellesem mi? Görüntü vermeyen bir kart sorunu ile veya kartımın portu çalışmama sorunu ile karşı karşıya kalır mıyım acaba? Ya da herhangi bir sorunla? Ekran kartım tuğla olsun istemem o yüzden sürümlere bakıp anlayabilen birisi yardımcı olursa çok sevinirim.
@Recep Baltaş
Bilgisayar özelliklerim:
  1. İşlemci: Intel(R) Core(TM) i5-6500 CPU @ 3.20GHz 3.20 GHz
  2. Anakart: MSI B150M GAMING PRO Intel B150 Soket 1151 DDR4 2133Mhz USB3.1 Anakart
  3. SSD: Samsung 250GB 860 EVO SATA 3.0 (Okuma 550MB / Yazma 520MB)
  4. Yüklü bellek (RAM): 16,00 GB
  5. Sistem Türü: 64 bit İşletim Sistemi, x64 tabanlı işlemci
  6. Ekran Kartı: MSI Radeon RX 480 Gaming X 8 GB
  7. Kullanılan Windows Sürümü: Windows 10

Son düzenleme:
Kartın en hızlı eskiyen kısmı güç devresi ve fanlarıdır. Eğer PSU'da sorun olmadığından eminsen ekran kartında donanımsal problem olabilir. Çok fazla RX kart kullandım mining de yaptığım için karşılaştığım problemler arasında hep güç devresi problemi vardı. Bende 650w 80+ glacial marka PSU var. O kadar eski ki kapasitörleri haşat olmuş %10 performansa inen kapasitör var. RX 570 ile yüke binince bobinlerden ses çıkmasına sebep oluyor. Açtığım hurda PSU'lardan parça arıyorum onu tamir edebilmek için. Yani sistemdeki PSU senin PC'yi sınırda besleyecek güçteyse kesinlikle PSU arızası derim. Bios atarak çözebileceğin bir sorun kesinlikle değil. Belki yazılım güncellemesiyle çözersin.

Kartın en hızlı eskiyen kısmı güç devresi ve fanlarıdır. Eğer PSU'da sorun olmadığından eminsen ekran kartında donanımsal problem olabilir. Çok fazla RX kart kullandım mining de yaptığım için karşılaştığım problemler arasında hep güç devresi problemi vardı. Bende 650W 80+ glacial marka PSU var. O kadar eski ki kapasitörleri haşat olmuş %10 performansa inen kapasitör var. RX 570 ile yüke binince bobinlerden ses çıkmasına sebep oluyor. Açtığım hurda PSU'lardan parça arıyorum onu tamir edebilmek için. Yani sistemdeki PSU senin PC'yi sınırda besleyecek güçteyse kesinlikle PSU arızası derim. BIOS atarak çözebileceğin bir sorun kesinlikle değil. Belki yazılım güncellemesiyle çözersin.

Merhaba, PSU sorunsuz çalışıyor. Zaten PSU kasamın içinde dahili gelen bir PSU. Bu takılma (stuttering) problemi neredeyse her RX480 kullanıcısının yaşadığı bir problem. Radeon WattMan hatası da aynı şekilde. Bu problem için bakmadığım yer kalmadı, bütün interneti 2018 yılının ağustos ayından beri takip ediyorum. Şu son aylara kadar undervolt ve MHz ile problemi çözmüştüm ama son zamanlarda artık bu da etki etmemeye başladı. Genel olarak kartta veya PC'de donanımsal bir problem olduğunu sanmıyorum çünkü problem çok yaygın bir problem ve internete nereye yazsanız bin bir türlü takılma ve Radeon WattMan hatası sorunu ve farklı çözümleri çıkıyor. VBIOS güncellemesi haricinde hepsini denedim. Sanırım kartım MSI serisinden olduğu için ve MSI kartı OC'lu ürettiği için walt çalışma ayarı sorunlu ve bunu yazılımsal olarak halletmem gerekiyor. O yüzden denemek istediğim son çözüm bu ve VBIOS sürümlerinin eşleşmesini bilmediğimden profesyonel yardıma ihtiyacım var. (kartı sadece oyun için kullanıyorum.)
  • Thermaltake versa H22 600W USB3.0

Güç devresi sağlam yapılmış olan modellerden biri olan sapphire nitro+ bir kart çok rahat 1500 hızda kullanılabiliyor. Güç kaynağının fotoğrafını atarsan yeterli mi değil mi söyleyebilirim. Güç kaynağından olma olasılığı daha da arttı. Çünkü attığınız model kasa modeli ve içinde hep dandik güç kaynağı çıkıyor. Her türlü yeterli şekilde bile üretilse zamanla eskir ve yetersiz olmaya başlar o yüzden çok sağlam bir PSU ile denemeden emin olamazsınız.
PSU'dan kaynaklanma ihtimali benim için yükseldi. Çünkü attığınız kasa modelinde hep dandik güç kaynağı kullanılıyor. İyi bile olsa eskiyip yetersiz kalabilir. O yüzden çok sağlam bir PSU ile test etmeden emin olamazsınız. Elinizdeki kartın çipi iyi bir güç devresiyle 1500 MHz çekirdek hızı görebiliyor. Sapphire nitro+ kullanırsanız çiple ilgili bir sorun olmadığını anlarsınız.

Son düzenleme:
Açıkçası zamanla eskir kısmında haklısın ama bu kadar kolay eskiyeceğini sanmıyorum sizin gibi birçok kişi PSU değiştir yazmış internette çoğu RX480'li kullanıcıya. Fakat PSU'su fazlasıyla yeterli sistemi olanlar da bu sorunu hep yaşıyor, yaşamışlar. Çoğu kullanıcı yazılımsal olduğunu biliyor çünkü bu sorunu %95 Undervolt ve Under Mhz yöntemi ile çözüyorlar. Ben de öyle çözmüştüm ancak şimdi tekrar başladı. Yani sorun cidden bence PSU kaynaklı veya donanımsal değil yazılımsal. İnternete İngilizce veya Türkçe "RX480-beklenmeyen bir sistem arızasından ötürü Radeon WattMan ayarları geri yükledi" veya "RX480 takılma-donma (stuttering)" problemi yazarsanız ne dediğimi anlarsınız. Özellikle İngilizce kaynaklardan undervolt, under MHz, kartı yeniden yuvaya oturtma, XMP kapatma, termal macun değiştirme, PSU değiştir, donanımsaldır garantiye ver gibi binlerce çözümü denemiş ve benim gibi çoğu çözümü denemiş kullanıcı var. Garantiye yollayanlar kartta bir sorun olmadığı cevabını almış veya sorunu çözdük, kartı aynı modelle değiştirdik(0 verdik) diye geri dönüş alanlar birkaç ay içinde tekrar aynı sorunu yaşamışlar. Yani dediğim gibi tek denemediğim yöntem VBIOS güncellemesi.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-03-28 at 06.17.23.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-28 at 06.17.23.jpeg
    99,7 KB · Görüntüleme: 51
Son düzenleme:

Geri
Yukarı