RX480 CF GTX1080 İle Yarışıyor !

TechPowerUp isimli sitenin yaptığı benchmarklara göre kimi zaman CF RX480 geçiyor, kimi zaman ise GTX1080 önde oluyor. Eğer benchmark testleri gerçek ise yeni ekran kartları satışında AMD rekor kıracak gibi gözüküyor.
Site : AMD Radeon RX 480 CrossFire Review
Not : Bazı testlerde onunla rekabet edemediği gözüküyor ancak sonuçlar gayet olumlu bence.

Ben nedense anlamıyorum SLI/CF düşmanlarını.
Bir kaynak daha.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Edit: @Spontune aynı videoyu paylaşmış. Bana pek söz kalmadı :D

Edit 2:
Günde 10 saat tam yükte kullansan...
Bilgisayarını günde 10 saat tam yükte kullanan insan var mı bilmiyorum. Biraz daha gerçekçi bir senaryo yap.

Son düzenleme:
Bilgisayarını günde 10 saat tam yükte kullanan insan var mı bilmiyorum. Biraz daha gerçekçi bir senaryo yap.
CF ve SLI ile 15 karenin hesabını yapan kişi 10 saat tam yükte kullanır. Gerçekçi bir senaryo. Eğer arada bir kullanan kişiyse CF veya SLI ile sistemini başlatabilir bunda bir sakınca yok. Zaten ben hangisi cazip geliyorsa onu yapın dedim.

CF ve SLI ile 15 karenin hesabını yapan kişi 10 saat tam yükte kullanır. Gerçekçi bir senaryo. Eğer arada bir kullanan kişiyse CF veya SLI ile sistemini başlatabilir bunda bir sakınca yok. Zaten ben hangisi cazip geliyorsa onu yapın dedim.

15 karenin hesabını herkes yapar sadece CF SLI yapan yapmaz. R7 240 kullanan ben de GTX 1080 kullanan da hesabını yapar. 40 FPS'de kasmadan oynarken 25 FPS'de kasarak oynarsınız. 15 kare az bir miktar değil. Belki adamın 144Hz monitörü var? Belki tam olarak monitörü kullanmak veya çok az kayıpla kullanmak istiyor?

Yanlış anlamayın, muhalefet olsun diye değil, 15 fps için herşeyi veririm. :D

15 karenin hesabını yapın tabi ki de ama bunu yeni aldığınız sistemde CF ve SLI ile sağlamayın. Ayrıca o 15 fps fark dediğim 1070 ile 480 CF ile oluşan fark. 1080 ile aralarında neredeyse fark yok hatta bazen 1070 ile aynı performansı sağladığı durumlar da oluyor.
@Pusgurt
Aradaki farkı 60 karenin 15 karesi. Yani 40 kare ile 25 kare arasındaki fark rahatlıkla görürsün ama 60 kare ile 75 kare için ek olarak 75 hertz ve üstü monitör gerekiyor. Belli bir bütçe içerisinde toplanıyor bu. Yani iki RX 480 yerine bir tane RX 480 alırsın 144 hertz monitörü bu şekilde alırsın ileride CF yaparsın. İlla sistem başlangıcında iki tane 480 alacağım diye kendinizi şartlandırmayın. Hala diyorum hangisi size uygun gelirse onu yapın.

Yani iki RX 480 yerine bir tane RX 480 alırsın 144 hertz monitörü bu şekilde alırsın ileride CF yaparsın. İlla sistem başlangıcında iki tane 480 alacağım diye kendinizi şartlandırmayın. Hala diyorum hangisi size uygun gelirse onu yapın
Evet. Burada haklısınız. 1080p monitör varsa zaten tek RX 480 yeterli.

Konu dışı ama adamlar bakkaldan 1 liralık çikolata alır gibi ekran kartı almışlar.
Benim bildiğim kısmı anlatmak istiyorum. İki adet ekran kartı her zaman verimli değil nedeni oyun yazılımına bağlı.
Ben durumu şöyle iza ediyorum 1 adet otobüs mü iyidir? Yoksa 2 adet dolmuş mu? 1 adet otobüs daha fazla kişi alır daha az yakıt yakar. 2 dolmuş toplamda daha fazla yakıt yakar. Bu durumda seçim otobüsü, dolmuşu kiralayan kişiye kalmış bir şey. Oyun yapımcısı der ki ben otobüs istiyorum o zaman tek ekran kartı alacaksın. Oyun yapımcısı 2 adet dolmuşa da destek veririm der ise bu kullanıcıya kalmış. Çok saçma benzetme yaptım. Kesin ceza da alırım. Böyle benzetmelerden daha önce ceza almıştım. Ama bilgisayardan anlamayan adama ben durumu böyle iza ederim :D

Olaylara bak. :) Neden sürekli insanlar bir tarafı seçiyorsa diğer tarafı yıkmak zorunda? RX480 ile CF yapanlar için NVIDIA'dan daha iyi çıkarsa veya tam tersi GTX1080 kullananın RX480 CF'den daha iyi çıkar korkusundan birbirlerine sürekli çamur atıyor. Arkadaş biri AMD biri NVIDIA ikiside köklü firma. İkiside teknolojisini geliştiriyor. Ama her halükarda ben GTX1080 aldım tam bir rezillik veya RX480 CF aldım tam bir rezillik diyemiyorsun. Çünkü ikiside çok güçlü ekran kartı.

Daha önce AMD'nin hem işlemci, hem de ekran kartını kullanmış biri olarak söyleyebilirim ki;
AMD aldıysanız driver falan beklemeyin. Artık neredeyse her oyun NVIDIA ile işbirliği halinde.

Olaylara bak. :) Neden sürekli insanlar bir tarafı seçiyorsa diğer tarafı yıkmak zorunda? RX480 ile CF yapanlar için NVIDIA'dan daha iyi çıkarsa veya tam tersi GTX1080 kullananın RX480 CF'den daha iyi çıkar korkusundan birbirlerine sürekli çamur atıyor. Arkadaş biri AMD biri NVIDIA ikiside köklü firma. İkiside teknolojisini geliştiriyor. Ama her halükarda ben GTX1080 aldım tam bir rezillik veya RX480 CF aldım tam bir rezillik diyemiyorsun. Çünkü ikiside çok güçlü ekran kartı.
Haklısınız hocam. Bu NVİDİA vs AMD olayının % 70'i pişmanlıktan dolayı... Yanlış yada az performanslı parça aldıktan sonra doğrusuna yada güçlüsüne çamur at tekniği.

(NOT: Bu yorum sadece düşüncedir, hakaret ya da aşağılama değildir)

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı