RX480 dalgalanma sorunu

reftoner

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Digital Media & Advertising
Herkese merhaba. Birçok oyunda yüklediğim videolardaki gibi donma sorunu yaşıyorum. İlk önce WD Black 1 TB diskindeydi, okuma hızıyla alakalı mıdır acaba diye düşünüp SSD'ye taşıdım oyunları ama aynı sorun devam ediyor. Videoya dikkatli bakarsanız saniyede bir donuyor ve birçok oyun oynanmayacak gibi. Oyunlar orijinal Steam oyunları crack vs. yok. Bilgisayarda virüs falan da yok. Ekstra çalışan bir uygulama da yok kastıracak.

Sistem özellikleri.
Intel i5-6500.
8 GB DDR4 2133MHz Kingston HyperX.
MSI RX480 GAMING X 8 GB 256Bit.
250GB Samsung Evo 850 + 1TB WD Black.
750W Power.

Not: Ekran kartı Driver'ı ve Windows 10'da orijinal son sürüm. RAM yetersizliğinden şüphelendim ancak RAM kullanımı genelde %60'ı geçmiyor bu donmalar olurken. GTA 5'te bile olmazken Crysis'te ideal ayarlarda bu donmalar oluyor.

sizce neden kaynaklanıyor olabilir?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
aynı sorun bendede var kardesım neden oldugunu bır türlü bulamadım kafayı yicem gittim i 76700 k aldım belki işlemci yüzünden yapıyodur diye yok anlamadım valla sorunu çözersen yazarmısın

MSI RX 480 Gaming X 8G kullandım, aynısı oldu. Radeon ayarları ile frekansları Amd sitesindeki fabrika ayarlarına çektim. Profili kaydettim ve her açılışta kayıtlı profili geri çağırdım. En son o da fayda etmedi kart mefta. Bu donmalar iki yıldan sonra başladı, o başlayıncaya kadar da stabil olmayan driverlarla uğraştım.
Amd aynı fiyata daha yüksek FPS vermek için kartların ömrünü kısaltıyor gibi. Yüksek güç, yüksek sıcaklıklar sonucunda aynı fiyattaki Nvidia'dan daha cazip gösteriyor kendini. Rtx Ventus Xs 2060 kullandım sonra Rtx Zotac 2070 Mini'ye geçtim. İki kartın da soğutması o kadar iyi deniyor ama o halde bile gayet serinler.
Benim Rx 480 gibiyse içinde lehimler eriyordur. Tamir için arkadaş var elekronikten anlayan o bakmıştı. Sorun aynıysa tamir için yaptığın masrafa değmez, yeni kart için para hazırla.

ya şimdi şöyle sorun kesin ekran kartındansa tamam problem yok ekran kartı alırız ama sorun ya başka birşeyden ise o var yani gittim işlemci degiştirdim yine aynı psu felanmı degiştirsem dıye dusunuyorum bu sorunu yaşayan biri psu değiştirmiş sorunu çözülmüş kafam allak bullak oldu yeminle ya

Bir de şu sıkıntı var. Ben de yeni RAM aldım HyperX 2400MHz Extreme Memory profile farklı RAM'lar takılı iken gözükmüyor BIOS'da diğer RAM'i çıkarıyorum yeni aldığım RAM'i takıyorum sadece o zaman gözüküyor bunun hakkında bilgin var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
aynı sorun bendede var kardesım neden oldugunu bır türlü bulamadım kafayı yicem gittim i 76700 k aldım belki işlemci yüzünden yapıyodur diye yok anlamadım valla sorunu çözersen yazarmısın
İşlemciden olduğunu sanmıyorum. Çünkü aynı işlemciyi kullanan bir arkadaşım GTX 960 ile bu sorunu hiç yaşamadığını söyledi. Ekran kartından kaynaklanıyor yüksek olasılıkla. Coil Whine olması da cabası.
ya şimdi şöyle sorun kesin ekran kartındansa tamam problem yok ekran kartı alırız ama sorun ya başka birşeyden ise o var yani gittim işlemci degiştirdim yine aynı psu felanmı degiştirsem dıye dusunuyorum bu sorunu yaşayan biri psu değiştirmiş sorunu çözülmüş kafam allak bullak oldu yeminle ya
Ben de belki PSU'dan kaynaklanıyordur diye düşündüm ama o da gayet yeterli performansı gösteriyor. Sorun yaşatmadı.
MSI RX 480 Gaming X 8G kullandım, aynısı oldu. Radeon ayarları ile frekansları Amd sitesindeki fabrika ayarlarına çektim. Profili kaydettim ve her açılışta kayıtlı profili geri çağırdım. En son o da fayda etmedi kart mefta. Bu donmalar iki yıldan sonra başladı, o başlayıncaya kadar da stabil olmayan driverlarla uğraştım.
Amd aynı fiyata daha yüksek FPS vermek için kartların ömrünü kısaltıyor gibi. Yüksek güç, yüksek sıcaklıklar sonucunda aynı fiyattaki Nvidia'dan daha cazip gösteriyor kendini. Rtx Ventus Xs 2060 kullandım sonra Rtx Zotac 2070 Mini'ye geçtim. İki kartın da soğutması o kadar iyi deniyor ama o halde bile gayet serinler.
Benim Rx 480 gibiyse içinde lehimler eriyordur. Tamir için arkadaş var elekronikten anlayan o bakmıştı. Sorun aynıysa tamir için yaptığın masrafa değmez, yeni kart için para hazırla.
Her türlü ayarı kontrol ettim, denedim ancak düzelmedi. Sorun umarım donanımsal bir şey değildir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı