RX570 4 GB sistemde 2K monitör kullanılır mı?

SinekTV

Hectopat
Sistem: RX570 4 GB / 8+8 GB RAM 3000MHz / R3 1200 AF 3.10GHz
(SanDisk) 240GB SSD / (SanDisk Ultra) 500GB SSD / PSU: VX Plus 400W (Aero cool)
Anakart: A320M-HDV r4.0 / 75Hz monitör / Windows 11.

144Hz, 27 inç ve 2K özelliklerine sahip bir monitör almak istiyorum fakat RX570 4 GB ile 30 FPS kadar bir kayıp yaşayacağım gibi. Bu şekilde (2K) RDR2 oynarken 10 FPS falan alırım. RDR2 gibi AAA oyunlar oynarken çözünürlüğü 1080x1920'ye düşürsem rahatsız edecek kadar fazla pikselleşme ve görüntü kalitesinde bozulma olur mu? Fazla rahatsız edici değilse monitörü almak istiyorum. Tecrübeli birisi bizi bilgilendirirse güzel olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullanılır ama performansı konusunda kesin bir şey söyleyemem. Ama çalıştırır 2K. RX 550 ile 4K 2 k falan denemiş birisi olarak söylüyorum çalıştırır ama kaç FPS alacağını garanti edemem.

Hocam kullanılır kullanılmasına ama stabil olur mu bilemem. Atıyorum 1080 de 100 FPS almak varken neden 2K da 50 FPS alasınız ki?
Kullanılır ama performansı konusunda kesin bir şey söyleyemem. Ama çalıştırır 2K. RX 550 ile 4K 2 k falan denemiş birisi olarak söylüyorum çalıştırır ama kaç FPS alacağını garanti edemem.
Öyle çok fazla triple-a oyun oynamıyorum. Bir tek RDR2 ve Forza 4/5 falan oynuyorum. Forza da FPS'im gayet iyi pek sıkıntı olmaz fakat RDR2 için 2k büyük sıkıntı. Onun için şey düşünüyorum, RDR2 gireceğim zaman çözünürlüğü 1080x1920'ye ayarlasam görüntü fazla bozulur mu? Fazla bozulma olmuyorsa benim için sıkıntı yok. Bazı konularda kayda değer bir piksellesme olmuyor denmiş.

Öyle çok fazla triple-a oyun oynamıyorum. Bir tek RDR2 ve Forza 4/5 falan oynuyorum. Forza da FPS'im gayet iyi pek sıkıntı olmaz fakat RDR2 için 2k büyük sıkıntı. Onun için şey düşünüyorum, RDR2 gireceğim zaman çözünürlüğü 1080x1920'ye ayarlasam görüntü fazla bozulur mu? Fazla bozulma olmuyorsa benim için sıkıntı yok. Bazı konularda kayda değer bir piksellesme olmuyor denmiş.
1920x1080 Forza 5’te max 80 fps alıyorum high ayarda siz kaç fps alıyorsunuz?
Sapphire RX570 4GB

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam bakın burada 1080 de ne kadar FPS alınıyor ona göre bir değerlendirme yapın.
RDR 2 cidden iyi bir ekran kartı gerektiren oyun. Monitörde bir dalgalanma olacağını sanmıyorum. Sonuçta görüntü kalitesini düşürüyorsunuz ve FPS'iniz haliyle artacaktır.

Ekran kartını 1080p'de dahi ağlatabilen oyunlarda dediğiniz gibi ciddi performans düşüşleriyle karşılaşmanız olası.

RDR2 özelinde 2K orta/düşük ayar + yüksek dokularda sabit 30FPS deneyimi yaşatabileceği gibi Forza 4 ve 5'te yine belli başlı görsel kaliteden ödün verilmeyecek şekilde düşüğe çekilen ayarlarla 55-60 FPS aralığı rahatlıkla yakalanabilir gibi. Bilindiği üzere FH5'te FSR desteği de mevcut.

Bunların dışında RX570'in belli başlı bilindik GPU yükü ağır yapımların yanı sıra daha onlarca oyunu 1440p yüksek ayarlarda sorunsuz çalıştırabilecek gücü var hala, CPU darboğazının karşılaşıldığı örneklemelerde en basitinden BF1 gibi ağır işlemci yükü yüksek oyunlarda oluşabilecek olan işlemci kaynaklı darboğazları da minimuma indirgeyebileceğiniz gibi en azından işlemciyi yükseltmeden bir iki kademe daha yüksek ekran kartlarını besleyebilme şansınızın da olduğunu unutmayın (Gerçi bu devirde özellikle de TR piyasasında ne kadar mantıklı bir hareket şu an için o da tartışılır). Geleceğe yatırım için 1440p monitör düşünülebilir ama diğer yandan bugünkü açtığınız konudaki gibi bir işlemci yükseltmesi de 1080p hedef opsiyonu için uzun vadede mantıklı olabilir. Kararınızı ona göre verin, iyi düşünün derim.

Son düzenleme:
Ekran kartını 1080p'de dahi ağlatabilen oyunlarda dediğiniz gibi ciddi performans düşüşleriyle karşılaşmanız olası.

RDR2 özelinde 2K orta/düşük ayar + yüksek dokularda sabit 30FPS deneyimi yaşatabileceği gibi Forza 4 ve 5'te yine belli başlı görsel kaliteden ödün verilmeyecek şekilde düşüğe çekilen ayarlarla 55-60 FPS aralığı rahatlıkla yakalanabilir gibi. Bilindiği üzere FH5'te FSR desteği de mevcut.

Bunların dışında RX570'in belli başlı bilindik GPU yükü ağır yapımların yanı sıra daha onlarca oyunu 1440p yüksek ayarlarda sorunsuz çalıştırabilecek gücü var hala, CPU darboğazının karşılaşıldığı örneklemelerde en basitinden BF1 gibi ağır işlemci yükü yüksek oyunlarda oluşabilecek olan işlemci kaynaklı darboğazları da minimuma indirgeyebileceğiniz gibi en azından işlemciyi yükseltmeden bir iki kademe daha yüksek ekran kartlarını besleyebilme şansınızın da olduğunu unutmayın (Gerçi bu devirde özellikle de TR piyasasında ne kadar mantıklı bir hareket şu an için o da tartışılır). Geleceğe yatırım için 1440p monitör düşünülebilir ama diğer yandan bugünkü açtığınız konudaki gibi bir işlemci yükseltmesi de 1080p hedef opsiyonu için uzun vadede mantıklı olabilir. Kararınızı ona göre verin, iyi düşünün derim.
Öncelikle emeğinize sonra da tuşlarınızın ömrüne sağlık hocam, çoğu konuda bu şekilde uzun ve detaylı cevaplar ile bizi bilgilendiriyorsunuz, teşekkürler.

Benim bu konu hakkında mantıklı düşünme kabiliyetim gereksiz isteğimin gerisinde kaldı maalesef, bu yüzden bu monitörü alacağım. Eski monitörüm (23.5 inç 75hz) hala duruyor, onu satmayacağım. 27 inçte çözünürlüğü 1080p'e ayarladığım zaman görüntü kalitesi çok bozuluyorsa RDR2 falan oynarken eski monitörü takıp oynayacağım. Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Öncelikle emeğinize sonra da tuşlarınızın ömrüne sağlık hocam, çoğu konuda bu şekilde uzun ve detaylı cevaplar ile bizi bilgilendiriyorsunuz, teşekkürler.

Benim bu konu hakkında mantıklı düşünme kabiliyetim gereksiz isteğimin gerisinde kaldı maalesef, bu yüzden bu monitörü alacağım. Eski monitörüm (23.5 inç 75Hz) hala duruyor, onu satmayacağım. 27 inçte çözünürlüğü 1080P'e ayarladığım zaman görüntü kalitesi çok bozuluyorsa RDR2 falan oynarken eski monitörü takıp oynayacağım. Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Hocam bozulma olmaz aksine hız artışı olur. Sonuçta 144 Hz bir monitöre geçiyorsunuz. Aradaki hızı hissedeceksiniz.
Bu arada hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

Geri
Yukarı