RX570 ARMOR GPU Kullanımı

ETS 2 4 GB VRAM kullanan bir oyun değil. Darboğaz falan yok sistemde. GPU %100 kullanılıyorsa darboğaz olabilir mi sence? Tamamı kullanılıyor işte, sorun yok.
Hayır öyle değil, buradaki darboğaz ekran kartının işlemciye veya işlemcinin ekran kartına darboğazı değil, oyunun ekran kartına darboğazı. Bu oyunun 4 GB VRAM kullanacağını ben sanmıyorum ama bu arkadaş başka bir oyun oynamak istediği zaman mesela PUBG olur, RS6 olur, GTA V olur bu oyunlar 4 GB'tan fazla VRAM kullanıyor. Yani bu arkadaşın ekran kartı sadece 4 GB olduğu için bu tür oyunlarda performans kaybı yaşayabilir, FPS düşmesi yaşayabilir.
ETS 2 %100 GPU kullanıyorsa, ya gerçekten 4 GB VRAM'i zorluyor ya da konu sahibinin kullandığı program yanlış gösteriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır öyle değil, burdaki darboğaz ekran kartının işlemciye veya işlemcinin ekran kartına darboğazı değil, oyunun ekran kartına darboğazı. Bu oyunun 4 GB VRAM kullanacağını ben sanmıyorum ama bu arkadaş başka bir oyun oynamak istediği zaman mesela PUBG olur, RS6 olur, GTA V olur bu oyunlar 4GB'tan fazla VRAM kullanıyor. Yani bu arkadaşın ekran kartı sadece 4 GB olduğu için bu tür oyunlarda performans kaybı yaşayabilir, FPS düşmesi yaşayabilir.
ETS2 %100 GPU kullanıyorsa, ya gerçekten 4 GB VRAM'i zorluyor ya da konu sahibinin kullandığı program yanlış gösteriyor.
Gram alakası yok. Ben de RX460 ve I5 3340 kullanıyorum. Ekran kartı ETS2'de %100'de çalışıyor, yani tam performansta. Ve bu darboğaz olduğu veya VRAM'i zorladığı anlamına falan gelmiyor. Bakın, gerçekten bilginiz yoksa yorum yapmayın. Eğer benim ekran kartım %100 değil de %70 kullanılsaydı %30 performansım boşa gidiyor demekti. ETS 2 sandığınız gibi boş, aşırı düşük sistem isteyen bir oyun değil. Basit kartlarla oyuna girip 200-300 FPS almıyorsunuz.

Gram alakası yok. Ben de RX460 ve I5 3340 kullanıyorum. Ekran kartı ETS2'de %100'de çalışıyor, yani tam performansta. Ve bu darboğaz olduğu veya VRAM'i zorladığı anlamına falan gelmiyor. Bakın, gerçekten bilginiz yoksa yorum yapmayın. Eğer benim ekran kartım %100 değil de %70 kullanılsaydı %30 performansım boşa gidiyor demekti. ETS 2 sandığınız gibi boş, aşırı düşük sistem isteyen bir oyun değil. Basit kartlarla oyuna girip 200-300 FPS almıyorsunuz.
Ben %100 kullanım varsa darboğaz var diye birşey söylemedim zaten. LoL, CSGO, ETS2 gibi çok fazla ağır olmayan oyunlarda ekran kartı genelde %100 kullanıma ulaşmaz. Ben LoL oynarken 1080P'de en yüksek ayarlarda %60 - %70 kullanım görüyordum, CS:GO'da da aynı şekilde ama RS6 girdiğimde %100 oluyordu mesela. Bu tür oyunlar ekran kartına çerez geliyor o yüzden ekran kartı kendini fazla kullanmıyor. Örnek olarak kaldırdığınız bir yükün ağırlığı 3 kilo, siz 40 kilo yük kaldıracak kadar güçlüsünüz, ama 3 kiloluk bir yükü kaldırırken kendinizi zorlayıp anlamsız yere 40 kilo kaldırıyormuş gibi bir kuvvet uygulayıp kendinizi gereksiz yere yorar mısınız? Yormazsınız. RTX 2080 Ti gibi bir kartla bile LoL'de ekran kartı kullanımı %50-60 arasında geziniyor o zaman bu karttada darboğaz mı var şimdi? Hemde 4K en yüksek grafik ve çözünürlükteyken. ETS2 için önerilen ayarlarda resimdeki gibi. 4GB RAM, GTS450 ve Dual Core bir sistem gayet aşırı düşük. Çok uygun fiyatlara bulunabilir. Önerilen sistemde gayet ortalama ve gene uygun fiyatlara toplanılabilir. 300 FPS tabii ki vermez ama 60 FPS'yi geçecektir.

Oyunlarda bellek yetersizliğide ayrıca darboğaz oluşmasına sebebiyet verir. Benim size anlatmaya çalıştığım şey buydu. Sistemi çok zorlayacak 6 GB VRAM isteyen bir oyunda 3GB VRAM'li bir ekran kartı kullanırsanız darboğaz kaçınılmaz olur. Oyunda sürekli droplar oluşur. ETS2'nin o kadar VRAM tüketeceğini ben sanmıyorum ama bir ihtimalden bahsettim ben, hatta belki darboğaz yapıyordur yazdım kesinlik belirtmedim. Örnek olarak sizden 60 kiloluk bir yükü kaldırmanız isteniyor, siz 40 kilodan fazlasını kaldıramıyorsunuz, ona rağmen 60'ı kaldırmaya çalışırsanız ya biryerinizi sakatlarsınız ya 4-5 saniye dayanıp o ağırlığı düşürürsünüz.

LoL:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

ETS2:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(Bu videoda kartın kullanımı ara ara %60 gibi değerlere bile düşmüş.)

ETS.jpg

Komik. Videoda kullanılan ekran kartı RTX2080Ti. En üst segmentteki ekran kartını baz almışsınız. Üstelik en tepe ayarlarda değil oyun. %125 ölçekleme ile oynuyor. %400 en üst seviye. Lol'de düşük GPU kullanımı normal, RTX 2080Ti yerine daha düşük GPU'ların testini izle ve gel.
RTX 2080Ti gibi bir kartın LOL gibi bir oyunda düşük GPU kullanımı darboğaz demek değil. Ekran kartı gereksiz kendini yormuyor. Ezbere edindiğin yanlış bilgilerinle insanları yanıltma. İyi günler, daha da insanların kafasını karıştırma.
Evet oyunlarda bellek yetersizliği sorun yaratabilir fakat 4 GB VRAM günümüz için RX570 gibi bir kart için yeterli düzeyde. Sen gidip R7 240'a 150 GB VRAM de taksan o kart sana 1 milyar FPS sağlamayacak. KESİN bilgin yoksa konuşmamayı tercih et derim, diğer konuda da tartıştık ve yanlış bilgilendirme uyarısı alıp sustun.

Komik. Videoda kullanılan ekran kartı RTX2080Ti. En üst segmentteki ekran kartını baz almışsınız. Üstelik en tepe ayarlarda değil oyun. %125 ölçekleme ile oynuyor. %400 en üst seviye. Lol'de düşük GPU kullanımı normal, RTX 2080Ti yerine daha düşük GPU'ların testini izle ve gel.
RTX 2080Ti gibi bir kartın LOL gibi bir oyunda düşük GPU kullanımı darboğaz demek değil. Ekran kartı gereksiz kendini yormuyor. Ezbere edindiğin yanlış bilgilerinle insanları yanıltma. İyi günler, daha da insanların kafasını karıştırma.
Evet oyunlarda bellek yetersizliği sorun yaratabilir fakat 4 GB VRAM günümüz için RX570 gibi bir kart için yeterli düzeyde. Sen gidip R7 240'a 150 GB VRAM de taksan o kart sana 1 milyar FPS sağlamayacak.
Ben sana diyorumki en üst segment kart bile %100 kullanıma ulaşmıyor çünkü oyun kartı zorlayacak bir oyun değil, bu neticeyle kart kendini yormuyor. Benim sahip olduğum RX590 dahi bu değerlerde çalışıyordu. Böyle bir oyunu oynasanız en fazla en yüksek ayarlarda ve 4K çözünürlükte oynarsınız. İşte güzel kardeşim bende sana bunu anlatmaya çalışıyorum, böyle çerez oyunlarda kart %100 kullanıma ulaşmıyor çünkü oyun kartı yormuyor.

Böyle oyunlarda düşük GPU kullanımı bir sorun değil zaten, ekran kartını ciddi anlamda yoran PUBG, RS6 gibi oyunlarda sorun, aynı şeylerden bahsediyoruz ama siz anlamamakta ısrarcısınız.

Kartın verebileceği performans bellidir, ama VRAM yetmedikten sonra performansdan kayıp yaşanır. Ben VRAM'i çok olunca daha çok FPS vereceğinden bahsetmiyorum, kartın VRAM'i oyuna yeterli gelmiyorsa performanstan kayıp yaşanır FPS düşüşleri, FPS dropları yaşanır diyorum. Evet sustum çünkü saatlerdir cezanın bitmesini bekliyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı