RX570 ekran kartını anakart desteklemiyor

redbull321

Femtopat
Daha fazla  
Bu sorunu çözse çözse Technopat çözer diye üye oldum herkese selamlar öncelikle bilgisayarım 1156 pin MSI P55M-SD40 sorum şu yıllardır bilgisayarı R7 240 ekran kartı ile kullanıyorum hiçbir sorunum yok 4 ay önce bir MSI RX570 aldım 2. el aldım ve aldığım arkadaşın bilgisayarında saatlerce kullandım.

FurMark testleri gayet güzeldi sıcaklığı performansı normal seyretti eve geldim kendi sistemime takınca ilk başlarda 1 uzun 2 kısa bip verdi ekran kartı arızası yani sonra RAM'lerin yerini değiştim ve bir şekilde start verdim bilgisayara ilk açıldı masaüstü geldikten sonra bir anda ekran kapanıp açılmaya başladı.
Sonra siyah ekranda dondu bilgisayar ve açılmadı bende eve gelirken bozuldu sandım veya dedim anakartım eski diye çalışmıyordur dedim ve düne kadar denemedim dün bir arkadaşıma götürdüm 1151 pin bir anakartta denedim sorunsuz çalıştı ve anakartı eski diye değişmeye karar vermiştim ki bir de köşede duran 775 pin anakartı olan bilgisayarına taktım ve denedim saatlerce açık kaldı bilgisayar Windows 7 donanım desteklemediği için driver yüklemedim ama driversız bile yaklaşık 3 saat internette gezindim ve kasada mevcut olan GTA SA ve NFS Underground 2 ile denedim hiç aksama yapmadığı için anakartımda problem olduğuna kanaat getirdim.

Şimdi R7 240 ile hiç sorun yaşamadan çalışan bilsayar RX570'de neden öyle bir sorun yapar? Anakart bozuk olsa R7 240'da çalışmaz diye düşünüyorum hiçbir sistemde sorun yapmayıp benim sistemde sorun oluşturması neden kaynaklanıyor olabilir biraz uzattım okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi öncelikle merhaba hoş geldin foruma senden birkaç şey yapmanı isteyeceğim monitörü anakarta bağla ama ekran kartı sisteme takılıyken yap bunu daha sonra ekrana görüntü gelince internetten ekran kartının driverini indir kur bütün adımları tamamla daha sonra sistemi kapat ve monitörü ekran kartına bağla dene bakalım olacak mı?

1. Güç kablolarını sağlam bir şekilde yerine oturttuğuna emin ol.
  2. BIOS'u en güncel yazılımına güncelle.
Bunlardan başka aklıma bir şey gelmiyor.

İlk aklıma gelen güç kaynağı oldu. Güç kaynağı markası, modeli nedir?
Hocam CALİBRE diye bilinmeyen bir marka 500w PSU. Aynı PSU ile diğer bilgisayarlarda çalışıyor.
Şimdi öncelikle merhaba hoş geldin foruma senden birkaç şey yapmanı isteyeceğim monitörü anakarta bağla ama ekran kartı sisteme takılıyken yap bunu daha sonra ekrana görüntü gelince internetten ekran kartının driverini indir kur bütün adımları tamamla daha sonra sistemi kapat ve monitörü ekran kartına bağla dene bakalım olacak mı?
Hocam dediklerinizi yapamam anakartta onboard ekran çıkışı yok. Sadece ekran kartı çıkışını kullanabilirim
  1. Güç kablolarını sağlam bir şekilde yerine oturttuğuna emin ol.
  2. BIOS'u en güncel yazılımına güncelle.
Bunlardan başka aklıma bir şey gelmiyor.
Kadıköyde bilgisayarcılara sordum. Onlarda bios güncelle dediler M-FLASH ile en son sürüme biosu güncelledim. Ancak hala dediğim gibi ekran kartı sadece 5 dakika görüntü veriyor sonra donuyor bi anda.

Hocam CALİBRE diye bilinmeyen bir marka 500w PSU. Aynı PSU ile diğer bilgisayarlarda çalışıyor.

Hocam dediklerinizi yapamam anakartta onboard ekran çıkışı yok. Sadece ekran kartı çıkışını kullanabilirim

Kadıköyde bilgisayarcılara sordum. Onlarda bios güncelle dediler M-FLASH ile en son sürüme biosu güncelledim. Ancak hala dediğim gibi ekran kartı sadece 5 dakika görüntü veriyor sonra donuyor bi anda.
Yapacak bir şey yok. Yeni ekran kartının güç gereksinimi daha fazla olduğu için sokette bir problem vardır, eski kartın soketten normal bir şekilde elektriği çekerken yeni kart 75 Watt çekemiyordur.

Mesela bunun gibi bir problem başıma gelmişti. Asus P5K-E anakartımda 2 tane PCI-E slotu vardı. Alt slota taktığım zaman sorun ilginç bir şekilde çözüme yaklaşmıştı. Üst slotta bir sıkıntı var diye düşündüm ve sürekli altta kullanıyorum.

Anakartı değiştirmekten başka çözüm yok gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı