RX580 çoğu oyunda 90 derece

kelesnemesis

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, ASUS RX 580 4 GB ekran kartım yük altında 10 dakika Forza Horizon 4 Full ayarlarda oynadıktan sonra 89 derece oluyor ve ekran kartı fanı yüzde 90'da çalışıyor ve Forza'da Full ayarlarda 50-60 FPS alırken arada birden 30'a düşüyor ve takılıyor. 130W civarı güç çektiği zaman 89 derece oluyor 90 derece oluyor arkadaşlar. Oyundaki değerler şu şekilde. AMD'nin kendi programından bakıyorum arkadaşlar.
Yük altında değilken.

GPU sclk: 300MHz.
GPU gücü 24W.
GPU current termal 47C.
GPU fan 0 RPM.
GPU VRAM kul 420 MB.
GPU mclk 1750MHz.
RAM kul 2.6 GB.
Yük altında iken.
FPS: 50.
GPU kul: %100.
GPU sclk: 1360MHz.
GPU gücü: 127W.
GPU current termal: 88 C.
GPU fan: 2160RPM.
GPU VRAM kul: 3742MB.
GPU mclk: 1750MHz.
GPU kul: %75.
RAM kul: 6.5GB.

Ekran kartım ASUS Dual RX 580.
İşlemci: Intel Core i3 9100F 4Core.
Anakart: ASUS Prime H310M-K r2.0 (emin değilim.)
Kasa: Corsair Carbide Spec 05 1 önde 1 arkada fan var.
Adana'da oturuyorum, evde klima çalışıyor.

Yanlışınız var aynı karta sahibim undervoltsuz maks 78 dereceyi görüyor stress testinde. Sıcak bir değer ama sizinki kadar değil. Yakın zamanda yapabilirsem kaydını alıp atarım.

VBIOS kaynaklı olabilir. Ben de de tam tersi durum mevcut VBIOS yüzünden aşırı soğuk. Bence VBIOS güncellemesi yapın.

Yan kapağı açtığım halde sıcaklık aynı bir değişme olmuyor undervolt denedim mavi ekran sorunu oldu ve hiçbir yerde düzgün undervolt bulamadım.
Mavi ekran sorunu başka bir problemden de kaynaklanıyor olabilir. Zaten hiçbir yerde düzgün undervolt ayarı bulamazsınız. Misal aynı kart aynı model dahi olsa aynı ayarlar bir kartta stabil şekilde çalışırken diğer kartta stabil bir şekilde çalışmayabilir. Bu yüzden de kendiniz deneme yanılma yöntemi ile kendi kartınız için çalışan stabil bir undervolt ayarı yapmanız gerekli. Eğer Radeon programı üzerinden ayar yapıyorsanız yaptığınız ayarların sıfırlanmaması için görsele yüklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın. Belirttiğiniz sıcaklık değerleri aslında biraz fazla değerler. Sizinle aynı ekran kartını kuzenimde kullanıyor. PowerBoost markasına ait hava akışı sıfır olan berbat bir kasa içerisinde yan kapağı kapalı halde 85 dereceyi rahat geçiyordu. Yan kapağı açık ve fan ayarı yaptığımız vakit 78-80 dereceyi geçmedi. Onda halen stabil bir undervolt ayarı bulamadığımız için, işlemlerin uzun da sürmesinden dolayı kendisi vazgeçti ve 80 dereceye razı oldu. Yani stabil bir undervolt ayarı bulmak uğraştırıyor. Fakat stabil ayarı bulduğunuz vakit fan ayarıyla da birlikte ortalama 10-12 derecelik bir düşüş elde edebilirsiniz diye düşünüyorum. Eğer misal 50 voltaj değeri düşürmenize rağmen sistem çöküyorsa veya hata ile karşılaşıyorsanız Frekans Mhz değerini biraz düşürmeyi deneyebilirsiniz. Atıyorum Frekans Mhz değerini 50 değer düşürüp, voltajı 100 düşürebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 12.PNG
    12.PNG
    18,6 KB · Görüntüleme: 39
VBIOS kaynaklı olabilir. Ben de de tam tersi durum mevcut VBIOS yüzünden aşırı soğuk. Bence VBIOS güncellemesi yapın.

Bilgisayarı aldığımdan beri BIOS'la alakalı hiçbir şey yapmadım alalı 1 buçuk yıl oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı