RX580 fan ve "tızz" sesi

muhammet acar

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. ASUS RX580 ROG STRIX 8 GB kartım var, kart boştayken fanları dönmüyor oyunlara vs girince fanlar çalışıyor fakat biraz gürültülü çalışıyor normal mi bu fan gürültüsü? Bir de kasanın dibine girince bir tızz sesi var, ritimsel olarak vermek gerekirse tızzzzzzzzzz tızz tızzzzzzzzz Full hep böyle gidiyor. Bu sesler normal mi? Kartta bir sıkıntı var mıdır?

• Ekran kartı: RX580 ROG STRIX.
  • İşlemci: Ryzen 5 1600X six Core 3.6 GHz.
  • Anakart: B450M-K Prime 5X.
  • RAM: G.Skill 3600MHz CL18. 16 GB.
  • PSU: 650W.

Merhaba. ASUS RX580 ROG STRIX 8 GB kartım var, kart boştayken fanları dönmüyor oyunlara vs girince fanlar çalışıyor fakat biraz gürültülü çalışıyor normal mi bu fan gürültüsü? Bir de kasanın dibine girince bir tızz sesi var, ritimsel olarak vermek gerekirse tızzzzzzzzzz tızz tızzzzzzzzz Full hep böyle gidiyor. Bu sesler normal mi? Kartta bir sıkıntı var mıdır?

• Ekran kartı: RX580 ROG STRIX.
  • İşlemci: Ryzen 5 1600X six Core 3.6 GHz.
  • Anakart: B450M-K Prime 5X.
  • RAM: G.Skill 3600MHz CL18. 16 GB.
  • PSU: 650W.

1.Fan tozlanmışsa ses çıkartabilir. Bakım yapmanı tavsiye ederim.
2.Tızz sesi ekran kartında bulunan transistörler'den gelmektedir. Herhangi bir zararını görmedim. Bende de var o sesten sonra susuyor.

Büyük ihtimalle coil Whine'dır. Ses dışında sıkıntısı olmaz. Çözümü de yok.

1.fan tozlanmışsa ses çıkartabilir. Bakım yapmanı tavsiye ederim.
2.tızz sesi ekran kartında bulunan transistörler'den gelmektedir. Herhangi bir zararını görmedim. Bende de var o sesten sonra susuyor.

Tızz sesi ekran kartından veya güç kaynağından olabilir cw sesi oluyor.

Coil Whine'dır büyük ihtimal. Bir zarar vermez sadece ses çıkarır.

Tız sesi rahatsız etmiyor zaten kulaklıkla oynuyorum kasaya kulağımı koyunca duyuyorum sıkıntı yok ama sürekli gelmesi sıkıntı mı acaba?

Aynı ekran kartı var bende ama markası ASRock ses bende de var o sorun yaratmıyormuş kasaya yaklaşınca duyuyordum arada kulaklık kullanıyorum sorun yaratmıyor zaten kasaya kafamı fazla yaklaştırınca duyuyorum böyle oyuna girerken falan geliyordu o ses boştayken fan dönmemesi sorun olabilir bende boştayken dönüyor oyuna girince ses çıkarması normal 75 derece üstüne çıkarsa sıcaklığı normal değildir.

Yeni konular

Geri
Yukarı