RX580 Oyunlarda Donma Sorunu

Nova79

Decapat
Merhaba, yeni bir bilgisayar aldım, her şey tamam kurdum güzel fakat oyuna girdiğimde birkaç dakika sonra donuyor. Reset tuşuna basıp açılınca da fanlar otomatik duruyor, fanları kendim elimde yükselttim ona rağmen gene de otomatiğe aldı. Ben bunu nasıl çözeceğim?

Sistem Özellikleri
  • Ekran kartı: RX 580
  • İşlemci: Ryzen 5 2600
  • RAM: 8GB 3000MHz
  • Anakart: Asus B350M-K Prime
  • Güç Kaynağı: 600W 80+

Merhaba, yeni bir bilgisayar aldım, her şey tamam kurdum güzel fakat oyuna girdiğimde birkaç dakika sonra donuyor. Reset tuşuna basıp açılınca da fanlar otomatik duruyor, fanları kendim elimde yükselttim ona rağmen gene de otomatiğe aldı. Ben bunu nasıl çözeceğim?

Sistem Özellikleri
  • Ekran kartı: RX 580
  • İşlemci: Ryzen 5 2600
  • RAM: 8GB 3000MHz
  • Anakart: Asus B350M-K Prime
  • Güç Kaynağı: 600W 80+
Güç bağlantılarının hepsinin takılı olduğundan emin misin? Bi arkadaşımında başına geldi sonradan fark ettik CPU bağlantılarının 8+4 olması gerekirken 4 pin takılmış sadece.

Son düzenleyen: Moderatör:
Donunca ekran kartı sürücüsünden herhangi bir uyarı geliyor mu? Mesela dondu, oyundan çıktın, radeon wattman ile alakalı herhangi bir uyarı alıyor musun?

Donunca ekran kartı sürücüsünden herhangi bir uyarı geliyor mu? Mesela dondu, oyundan çıktın, radeon wattman ile alakalı herhangi bir uyarı alıyor musun?
Evet öyle bir şeyler diyor, bazen de demiyor.
Güç bağlantılarının hepsinin takılı olduğundan eminmisin? Bi arkadaşımında başına geldi sonradan fark ettik cpu bağlantılarının 8+4 olması gerekirken 4 pin takılmış sadece.
Nasıl takılması gerektiğini biraz açıklar mısınız, emin değilim o şekilde takıldığından.
Biostan ram frekansını kontrol edermisin
3000 MHz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet öyle bir şeyler diyor, bazen de demiyor.
Beklenmeyen bir sistem arızasından ötürü Radeon Wattman ayarları geri yüklendi gibi bir şey diyordu sanırım hiç ekran kartını OC etmediysen çıkma ihtimali çok zordur aslında ama sana önerim önce en son sürüm AMD sürücüsünü temiz kurulum olarak yüklemelisin. Hala oyunda donma yaparsa belki kartın frekansını 50 100 gibi düşürmen işe yarayabilir (insan her ne kadar istemese de) ve ayrıca güç limitini biraz arttırman da yardımcı olabilir.
8pinlik bağlanti istiyor diye biliyorum rx580, 6pin takılmış olabilir. Birde anakarta bağlanan cpu pinlerini kontrol etmenizde fayda var.
Özellikle pinlere bakmalısın o da çok önemli.

8pinlik bağlanti istiyor diye biliyorum rx580, 6pin takılmış olabilir. Birde anakarta bağlanan cpu pinlerini kontrol etmenizde fayda var.
pinleri full dolu bir sıkıntı yok gibi.
Beklenmeyen bir sistem arızasından ötürü Radeon Wattman ayarları geri yüklendi gibi bir şey diyordu sanırım hiç ekran kartını OC etmediysen çıkma ihtimali çok zordur aslında ama sana önerim önce en son sürüm AMD sürücüsünü temiz kurulum olarak yüklemelisin. Hala oyunda donma yaparsa belki kartın frekansını 50 100 gibi düşürmen işe yarayabilir (insan her ne kadar istemese de) ve ayrıca güç limitini biraz arttırman da yardımcı olabilir.

Özellikle pinlere bakmalısın o da çok önemli.
OC etmedim daha yeni aldım driverları falan kurdum, oyuna giriyorum 10 dakika gibi sürede donuyor.
vatana vermek istemiyorum sonra aylarca bekliyoruz gelcek diye

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı