RX580 sistem ekran kararma ve donma problemleri

ryper00

Centipat
Selamlar öncelikle bilgisayarımı alalı yaklaşık 1 yıl oldu ve herhangi bir sorun yaşamıyordum fakat son zamanlarda bazı sorunlar yaşamaya başladım.
1-Bilgisayarımın sadece ekranı gidiyor, Discord sesleri vs. geliyor. Yeniden başlattığımda düzeliyor ve bu olay oyuna girdiğimde vs. olmuyor veya farklı bir program ne zaman kapanacağı belli olmuyor diyebilirim fakat sabah ilk açtıktan kısa süre içerisinde %80 yiyorum. Gün içerisinde 12 saat açıksa 4-5 defa yaşıyorum bu sorunu.
2-Yayın açarken kasmayan oyunlarda FPS düşüklüğü ve droplar yemeye başladım.
3- Bilgisayarda genel olarak bir yavaşlamalar vs. oluyor.
Bilgisayar temizliği vs. yaptım termal macun hariç ekran kartı sürücülerini takip ediyorum.

Sistem özellikleri:
Anakart: ASUS Prime A320M-F.
Ekran kartı: ASUS Dual RX 580 4 GB.
RAM: Apacer Panther 8 GB 3000 MHz.
İşlemci: Ryzen 5 1600 six-Core Processor 12 CPU 3.2 GHz.
SSD: Apacer AS340 240GB.
HDD: Samsung HD322GJ.

En son iş format atmayı düşünüyorum ama bundan önce size danışmak istedim, yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de aynı ekran kartı ile aynı sorunu yaşıyordum ilk aldığım zamanlarda. Yüksek olasılıkla bilgisayar ilk açıldığında veya uykudan uyandığında oluyordu. İnternetten çok araştırdım Afterburner üzerinden voltaj ayarı yaptıysanız onu kaldırın düzelir vesaire yazıyordu denedim ancak olmadı. En son BIOS pilini söküp taktım, BIOS güncelledim, BIOS ayarlarını sıfırladım ekran kartı driver güncelledim vs. derken bir şekilde halloldu. Umarım siz de halledersiniz hatta bir konu açmıştım nasıl yaptığıma dair linkini şimdi atacağım

Saçma gelebilir ama monitörünün kablosunu kontrol eder misin ben nim de başıma geldi sonra bir gün bir kapandı daha da açılmadı bir baktım kablo çıkmış yerinden.
Monitörün kablosunda sıkıntı olsaydı yeniden başlattığımda direk gelmezdi bence ben ne zaman yeniden başlatsam düzeliyor
1-) Sürücü sürümünüz?
2-) Sıcaklık ve kullanım değerlerini paylaşın.
3-) SSD'ye CrystalDiskMark ile test yapar mısınız?

Termal macun yenilemeniz lazım.

Format atmak kolay bir yöntem neden en sona bırakıyorsunuz?
1- Sürücü sürümü: Screenshot
2- Sıcaklık değerleri 75in üstüne çıktığını daha önce görmedim
3- SSD: Screenshot HDD: Screenshot
Bu arada hardiskim eski bilgisayara ait ve uzun süredir kullanmaktayım.
En yakın sürede termal macun temin ediceğim.

Format atmayı sorunun tam ne olduğunu anlayıp gerektirirse atmak istiyorum.
Ben de aynı ekran kartı ile aynı sorunu yaşıyordum ilk aldığım zamanlarda. Yüksek olasılıkla bilgisayar ilk açıldığında veya uykudan uyandığında oluyordu. İnternetten çok araştırdım Afterburner üzerinden voltaj ayarı yaptıysanız onu kaldırın düzelir vesaire yazıyordu denedim ancak olmadı. En son BIOS pilini söküp taktım, BIOS güncelledim, BIOS ayarlarını sıfırladım ekran kartı driver güncelledim vs. derken bir şekilde halloldu. Umarım siz de halledersiniz hatta bir konu açmıştım nasıl yaptığıma dair linkini şimdi atacağım
En son bende sizin yaptığınız yolu deniceğim sağolun.
@MisakiTaro hocam görüşünüz nedir ?
güncel

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı