RX590 Düşük FPS sorunu

egeyurtsuz

Hectopat
Merhaba. 4 hafta önce yeni bir bilgisayar aldım. İlk geldiğinde Fortnite'de görüş mesafesi en Ultra'da 280 FPS alıyordu. Ama şimdi 130 zor görüyor.
Sistemim; ,
RX590 Sapphire Pulse.
2x8 3000MHz RAM.
B450M S2H Gigabyte.
R5 2600.
Corsair Carbide Spec-Delta(PSU dahil)
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen 5 2600 RTX 2080 ekran kartını bile besleyebilir. Dar boğaz yoksa sorun ya yazılımsal ya da donanımsal.
"Bence İşlemci ile Ekran Kartı arasında dar boğaz söz konusu gibi başka şeyden yapmaz çünkü. " diye neden diyorsun o zaman? Besleyebiliyorsa niye darboğaz söz konusu başka bir şeyden yapmaz diyorsun?

"Bence İşlemci ile Ekran Kartı arasında dar boğaz söz konusu gibi başka şeyden yapmaz çünkü. " diye neden diyorsun o zaman? Besleyebiliyorsa niye darboğaz söz konusu başka bir şeyden yapmaz diyorsun?
Her şeyi yapmış arkadaş o yüzden de olabilir dedim çünkü değerleri paylaşmadı. Yanlış bilgilendirmek istemem.

İşlemci: Amd Ryzen 5 2600
Anakart: Gigabyte B450M S2H
Ram: 2x Adata XPG 8GB Gammix D10 Kırmızı 3000MHz
Ekran Kartı: Sapphire Radeon RX590 Pulse 8GB
Kasa: Corsair Carbide Spec-Delta (PSU DAHİL)
HDD: Seagate 1TB Barracuda
SSD: Adata XPG 512GB Spectrix S40G RGB
Monitör: AOC C24G1

Dediğim gibi sistem bu ve oyunlardaki FPS değerlerim şu şekilde

LOL: Oyuna giriş 200-210 Normal oynarken 130-150 TF sırasında 75 e kadar düştüğü durumlar oldu ama genelde 85-100 TF sırasında
The Forest: 55-65
Pubg: 55-65
CS:GO: 170-220
Apex: 95-110

Böyle bir sistemde biraz daha fazla almam lazım diye düşünüyorum. Yani daha şimdiden bu FPS değerlerini alıyorsam 1 sene sonra at çöpe o zaman bilgisayarı. 5 senelik laptop'um da 100 fps veriyordu LOL'de yani

Sorun bu sistemde zaten. Sadece sorun yaşayan siz değilsiniz. Yabancı forumlara da konu açan olmuş bir sürü. 2 tanesinde de Ryzen işlemci var. Hatta gözüme 2600 kullanan biri de çarpmıştı. Sorun direkt işlemci olabilir ekran kartından ziyade. İşlemcinin gücü bir yana Ryzen işlemciler 1. nesilde darboğaz yapıyordu 1080p'de. Ram uyumsuzluğu da vardı. Özellikle ram hızı Ryzen işlemcilerde çok önemli. BIOS'tan ram hızını artırın. Ayrıyeten Ryzen işlemcilerde BIOS güncellemeleri de çok önemli. 1. nesilde berbat bir uyumsuzluk sorunu vardı anakartlarla işlemci arasında. Ki özellikle anakartınız minimum X370 değilse yandınız. Her ne kadar 2. ve 3. nesil için tam destek sunulacağı söylense de 3. nesil işlemciler X370 altı anakartlarla sorun yaşıyor şu an. 2. nesil nasıldır bilmiyorum. Ama düşük anakartların BIOS probleminin olabileceğini düşünüyorum. Gerçi 2. nesilde bu tür problemlerin aşıldığını düşünüyordum ben çünkü herkes memnundu 2. nesil Ryzenlerden ama ben 1. nesli kullandım ve AMD'ye lanet ettim. :D Yani sizin yapacağınız iki şey var şimdilik. Önce BIOS ve chipset güncellemesi yapmak sonra da Ram hızını artırmak. Bunun işlem önceliği size kalmış. Aşırı uykum var şimdi yoksa kendim araştırıp yardımcı olmaya çalışırdım. İngilizcesi olan arkadaşlar yabancı forumlardan araştırsın ordaki adamlar daha bilgili bu tür konularda.

BIOS güncellemesini yaptım ama chipset güncellemesi hakkında bir bilgim yok. Anlatan bir sayfa veya bir video varsa söyleyebilir misiniz ? Ram hız arttırmayı da bugün deneyeceğim verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı