RX6600 sistem anakart ve RAM değişikliği sonrası çökmeye başladı

Alphi53

Hectopat
RAM
GSkill RipjawsV 16x2 GB 3200mhz CL16 DDR4 Ram
SSD veya HDD modeli
Samsung Evo 970 M2 1TB
Ekran kartı
AMD Radeon RX6600 - 8GB Ekran Kartı
Anakart
Asus Prime B550M-K Anakart
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600 İşlemci
Merhaba.

Geçtiğimiz günlerde bilgisayarımda anakart ve RAM değişikliği yaptım. Bu değişiklikten sonra oyunlarda anlık donma ve anlık ses kesilmesi (her zaman değil) yaşıyorum. Yaşanan anlık donmalardan sonra bazen oyun kapanırken (arka plandaki birçok uygulama kapanıyor Discord, Spotify vs.) Bazen oyun devam ediyor. İşlemci ve ekran kartı sıcaklık derecelerim normal. Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

PSU: Corsair VS550 550W.
Windows 11 22H2.

Merhaba.

Geçtiğimiz günlerde bilgisayarımda anakart ve RAM değişikliği yaptım. Bu değişiklikten sonra oyunlarda anlık donma ve anlık ses kesilmesi (her zaman değil) yaşıyorum. Yaşanan anlık donmalardan sonra bazen oyun kapanırken (arka plandaki birçok uygulama kapanıyor Discord, Spotify vs.) Bazen oyun devam ediyor. İşlemci ve ekran kartı sıcaklık derecelerim normal. Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Windows 11 22h2.

RAM'leri sökün ve sadece birini geri takın. Tam oturmamış olabilir. Tek slot RAM ile deneyin aynı sorunları yaşıyor musunuz? Ayrıca BIOS'tan RAM profilini de ayarladınız mı?

Merhaba.

Windows 11 22H2.
iyi akşamlar reis bu sorunu ben hiç yaşamadım ama işletim sistemini değiştirme flan yaptınmı ? mesela windows 10 flan yptınmı genellikle böyle çözülüyor

Merhaba.

Windows 11 22H2.

PC biraz açık kalsın. Windows Update açın, güncellemeleri bitirmesini bekleyin. Bittikten sonra devam ediyor ise ekran kartı driver silip. Kendi sayfasından manuel olarak dosyayı çekip temiz şekilde kurarak deneyin.

RAM'leri sökün ve sadece birini geri takın. Tam oturmamış olabilir. Tek slot RAM ile deneyin aynı sorunları yaşıyor musunuz? Ayrıca BIOS'tan RAM profilini de ayarladınız mı?
Merhaba,

RAM Profili derken DOCP'den mi bahsediyorsunuz acaba? Eğer DOCP'den bahsediyorsanız ramleri ilk taktığımda Profile1 olarak ayarlamıştım ancak bu sorunları yaşadıktan sonra memtest86 testini uyguladım ve test8 aşamasında bazı hatalar verdi. İnternetten araştırdığımda BIOS sıfırlayın, OC kapatın gibi çözümler önerileri okumuştum ve DOCP'yi tekrar disable duruma getirdim.

Cevabınız için teşekkürler.

Merhaba,

RAM profili derken DOCP'den mi bahsediyorsunuz acaba? Eğer DOCP'den bahsediyorsanız RAM'leri ilk taktığımda profile1 olarak ayarlamıştım ancak bu sorunları yaşadıktan sonra Memtest86 testini uyguladım ve test8 aşamasında bazı hatalar verdi. İnternetten araştırdığımda BIOS sıfırlayın, OC kapatın gibi çözümler önerileri okumuştum ve DOCP'yi tekrar disable duruma getirdim.

Cevabınız için teşekkürler.

DOCP XMP'nin ASUS anakartlardaki karşılığı oluyor. Belleklerinizin kutusunda veya üzerinde CL ve MHz değerleri yazıyordur. Stock değerlerine çekebilirsiniz.

iyi akşamlar reis bu sorunu ben hiç yaşamadım ama işletim sistemini değiştirme flan yaptınmı ? mesela windows 10 flan yptınmı genellikle böyle çözülüyor
hocam anakart sonrası temiz windows 11 kurdum M2 SSD'ye. Öyle windows belirgin bir hata vermiyor. Ekran donuyor, spotify discord ve oyun kapanıyor. Sonra sistem kaldığı yerden devam ediyor.

PC biraz açık kalsın. Windows Update açın, güncellemeleri bitirmesini bekleyin. Bittikten sonra devam ediyor ise ekran kartı driver silip. Kendi sayfasından manuel olarak dosyayı çekip temiz şekilde kurarak deneyin.
Ekran kartı driverı en günceldi. Sonra 2 versiyon düşük olanını kurdum DDU'dan kaldırıp. Ama orda da sıkıntı yapınca en günceline geri döndüm.

hocam anakart sonrası temiz windows 11 kurdum M2 SSD'ye. Öyle windows belirgin bir hata vermiyor. Ekran donuyor, spotify discord ve oyun kapanıyor. Sonra sistem kaldığı yerden devam ediyor.

Ekran kartı driverı en günceldi. Sonra 2 versiyon düşük olanını kurdum DDU'dan kaldırıp. Ama orda da sıkıntı yapınca en günceline geri döndüm.

D.O.C.P açıkken şu programdan ekran görüntüsü atar mısın?

D.O.C.P açıkken şu programdan ekran görüntüsü atar mısın?

WhatsApp Görsel 2023-09-13 saat 22.34.13.jpg
D.O.C.P kapalıyken değerler bu şekilde.

WhatsApp Görsel 2023-09-13 saat 22.35.27.jpgWhatsApp Görsel 2023-09-13 saat 22.36.00.jpg
Biostan tekrar açtım.

açıldıktan sonra.jpg
Açtıktan sonra da değerler böyle hocam.

ram2.jpg
Kapalıyken iki ramin değerleri aynıydı ama şimdi farklı değerler var.

En iyi çözüm yolu bence windows 10 geri geçmek olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı