RX6600 sistemde God of War kasıyor

Kozmos

Hectopat
Oyun Ultra ayarlarda da normal ayarlarda da bazen kasıyor. Rahatsız edici bir durum. Sistemim güncel. Oyunun optimizasyon sorunu mu var?

Sistemin tamamı: RX6600, i5 11400F, 16 GB RAM, Windows 10.

Bunun sebebi pagefile. Oyun olabildiğince yükleme ekranı göstermeden oynatmaya çalışıyor size, bu da sürekli arka planda bir yükleme işlemi gerçekleşmesi demek. Tüm yükü ram'e boşaltamayacağı için sistem ek olarak pagefile'a başvuruyor. Hem önbellek olarak HDD'niz kullanılıyor, hem de oyun yükleme yapmak için HDD'yi kullanıyor. Haliyle kasmalar yaşıyorsunuz.

Kendi sistemimde 2060 Super'le oynadım oyunu. 250GB M.2 SSD ve 2TB HDD var sistemimde. Oyun HDD'de. Kasmalar başta HDD yüzünden sandım, SSD'ye attım, hala kasıyordu. Sonrasında aklıma "sanal bellek" yada daha önceki söylediğim adıyla pagefile geldi. Dedim acaba? Pagefile HDD'deydi, onu SSD'ye aldım. Kasma, donma ve takılma gibi bütün sorunlar ortadan kalktı.
O zaman bende SSD olmadığı için kasmaya devam edecek galiba. HDD var diye alma gereği duymamıştım. Ona başka bir çözüm bulamaz mıyız?

O zaman bende SSD olmadığı için kasmaya devam edecek galiba. HDD var diye alma gereği duymamıştım. Ona başka bir çözüm bulamaz mıyız?

Ortalama bir HDD'nin okuma hızı AAA oyunlardaki veri trafiğine yetişecek seviyede değil maalesef. Bu tarz sorunlar ve uzun yükleme ekranları ile çile çekersin. Sistemin tam ve güçlü SSD takviyesi şart.

Bunun sebebi pagefile. Oyun olabildiğince yükleme ekranı göstermeden oynatmaya çalışıyor size, bu da sürekli arka planda bir yükleme işlemi gerçekleşmesi demek. Tüm yükü RAM'e boşaltamayacağı için sistem ek olarak Pagefile'a başvuruyor. Hem önbellek olarak HDD'niz kullanılıyor, hem de oyun yükleme yapmak için HDD'yi kullanıyor. Haliyle kasmalar yaşıyorsunuz.

Kendi sistemimde 2060 Super'le oynadım oyunu. 250GB M.2 SSD ve 2TB HDD var sistemimde. Oyun HDD'de. Kasmalar başta HDD yüzünden sandım, SSD'ye attım, hala kasıyordu. Sonrasında aklıma "sanal bellek" ya da daha önceki söylediğim adıyla pagefile geldi. Dedim acaba? Pagefile HDD'deydi, onu SSD'ye aldım. Kasma, donma ve takılma gibi bütün sorunlar ortadan kalktı.

Pagefileyi nasıl SSD'ye aldın hocam

Pagefileyi nasıl SSD'ye aldın hocam
1703298754822.png

1703298797983.png
1703298817226.png

Disklerin üstündeki pagefileleri buradan yönetiyorsun. Benim asıl bilgisayarımda bu daha öncesinde HDD olan D birimindeydi. C'ye aldım.

Eki Görüntüle 2061940
Eki Görüntüle 2061941Eki Görüntüle 2061942
Disklerin üstündeki pagefileleri buradan yönetiyorsun. Benim asıl bilgisayarımda bu daha öncesinde HDD olan D birimindeydi. C'ye aldım.

Yalnız bende tek SSD var oyunda ise pagefile kısmı ayarlarda kırmızı gözüküyor aklıma takılan soru şu ben bu diski hem C hem D olarak ortak kullanıyorum bu yüzden de olabilir mi oyun gayet akıcı aslında yüksek ayarlarda ama nedense son 2 gündür her oyuna girdiğimde bazı bölgelerde donuyor gölgelendirme yapıyor gibi fakat öyle değil PC kilitlenir gibi

Yalnız bende tek SSD var oyunda ise pagefile kısmı ayarlarda kırmızı gözüküyor aklıma takılan soru şu ben bu diski hem C hem D olarak ortak kullanıyorum bu yüzden de olabilir mi oyun gayet akıcı aslında yüksek ayarlarda ama nedense son 2 gündür her oyuna girdiğimde bazı bölgelerde donuyor gölgelendirme yapıyor gibi fakat öyle değil PC kilitlenir gibi
Oyunda pagefile kısmı mı varmış? Hangi oyun o? Sorunun içinde konu aç. Oyunlarda pagefile göstergesi ilk defa duyuyorum.

Tek SSD olan bir bilgisayarda, eğer SSD aşırı yavaş değilse pagefile kaynaklı sıkıntı olmaz. Pagefile olmaması sıkıntı yaratabilir belki ama pagefile'ın varlığı sıkıntı yaratmaz.

Oyunun bazı yerlerde optimizasyonu iyi değil. Ama sizin dediğinize göre sanki başka bir şeyden kaynaklanıyor sorun. Hep böyle miydi yoksa sonradan mı oldu?

Oyunda pagefile kısmı mı varmış? Hangi oyun o? Sorunun içinde konu aç. Oyunlarda pagefile göstergesi ilk defa duyuyorum.

Tek SSD olan bir bilgisayarda, eğer SSD aşırı yavaş değilse pagefile kaynaklı sıkıntı olmaz. Pagefile olmaması sıkıntı yaratabilir belki ama Pagefile'ın varlığı sıkıntı yaratmaz.

God of War oyununda var pagefile olarak yazmasa da ekran görüntüsü atarım hatayla ilgili ayrıca bu oyunda bellek sızıntısı sorunuyla ilgili olabilir yamayla duzelttiklerini söylemişler ama devam ediyor bence daha önce böyle olmuyordu aslında 4-5 gün önce Windows güncelleme yaptıktan sonra ayarlar üzerinden sonrasında tüm oyunlarda drop donma kilitlenme yaptı sistem güncellemeleri kaldırdım biraz daha iyi şu an uzun lafın kısası hem oyun sorunlu anladığım kadarıyla hem de güncelleme etkiledi tavsiyem sistem eğer stabilse güncelleme yapmamak Update'yi wub programı ile kapatmak en doğrusu.

Yeni konular

Geri
Yukarı