RX6600 WattMan hatası

Kawa_iMilliye

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba öncelikle, son üç dört haftadır bilgisayarımda video izlerken, oyun oynarken anlık bir donma ve yavaşlama oluyordu. Daha önce kullandığım Sapphire R7 265 ekran kartımda da WattMan hatası alıyordum. Önceki ekran kartımda bu hata nedeniyle bazı oyunlar durup dururken çöküyor, sürekli de oyunlarda FPS düşmesi yiyordum. Çok çektim yani bu hatadan, iki yıl boyunca yarım bozuk ekran katı kullandım. Şimdi ki XFX RX6600 kartımda ara sıra donmalar olduğunda şüphelenmiştim bu hatadan, bugün de şüphelerim gerçekleşti. Bugün bir oyun açarken WattMan hatası aldım. Bu sorunu nasıl çözebilirm? Önceki ekran kartımda denemediğim yöntem kalmamıştı ama hiçbiri sorunumu çözmemişti.

• AMD Ryzen 5 3600 işlemci.
  • 8 GB 3200MHz Adata Gammix RAM.
  • 550 watt FSP hv Pro PSU.
  • XFX RX6600 ekran kartı.
  • Samsung 980 Pro 1 TB SSD.
  • Gigabyte B450M S2H anakart.

Sistemim bu, acaba sorun ekran kartında mı yoksa başka bir parçada mı bilemiyorum. Son zamanlarda da PSU'dan çok ses gelmeye başladı, acaba sorun ekran kartı yerine PSU da olabilir mi?
Yardımcı olursanız çok sevinirim, bir kere daha bu hata ile uğraşmak istemiyorum. En yakın zamanda da bu kartı satıp NVIDIA model bir ekran kartı satın alacağım.

Tamamdır RAM testini başka bir sekmede açtım ilk onu deneyeceğim.

Cevap veren herkese teşekkür ederim ama çok mesaj geldi teker teker yazmakta zorluk çekiyorum geç cevap verirsem veya cevabınıza dönemezsem kusuruma bakmayın

RAM ilk sırada hocam. İlk RAM'i test edeceğim.

Test ile kalma bende test yaptım sorun çıkmadı fakat elimdeki 4x8 RAM'in yeni aldıklarım arızalı olduğunu deneme yanılmayla tespit ettim iade ettim varsa imkan başka RAM takarak dene

Test ile kalma bende test yaptım sorun çıkmadı fakat elimdeki 4x8 RAM'in yeni aldıklarım arızalı olduğunu deneme yanılmayla tespit ettim iade ettim varsa imkan başka RAM takarak dene.

İşlemcin AMD ise 4x8 RAM biraz sorun çıkartıyor diye biliyorum yanlışım olabilir 2x8 stabil oluyor.

Test boyunca çökmüyorsa sorun yoktur muhtemelen ama skorunu atabilirsiniz.
Hocam bu ilk attığınız ram testi ile oldu. Şimdi windowsun kendi programı sonrasında ise şu USB ile yaptığımız olanı deneyeceğim. Dediğiniz gibi ilk başta programı açtım sonrasında dediğiniz configi seçip testi başlattım sonuçlarda böyle :

Dosya Ekleri

• resim_2023-05-10_221604860.png
    resim_2023-05-10_221604860.png
    25,7 KB · Görüntüleme: 24
Hocam bu ilk attığınız ram testi ile oldu. Şimdi windowsun kendi programı sonrasında ise şu USB ile yaptığımız olanı deneyeceğim. Dediğiniz gibi ilk başta programı açtım sonrasında dediğiniz configi seçip testi başlattım sonuçlarda böyle :
Memtest86'dan ziyade "[email protected]" seçebilirsiniz. Daha iyi bir test.

Hemen ezber cevapcilar gelmiş konuya. Önceki kartta aldığınız hatayı yeni kartta da alıyorsanız sorunun kaynağı karttan değilmiş demek ki. WattMan hatası demek tüm suç ekran kartında demek değil. Herhangi bir donanimda bir sorun oluştuysa direkt WattMan hatası yersiniz, sizin de farkli donaniminizda bir sorun var demek ki. PSU'dan ses geliyor demişsiniz en şüpheli o o zaman. Donmalarin sebebi ise 8 GB RAM yüksek ihtimalle. 16 GB'in bile su yüzeyinde çırpındığı şu dönemde 8 GB RAM kullanmak mantıklı değil. NVIDIA aldığınızda da o hatayı elbette başka bir şekilde tekrar görürsünüz. AMD'de WattMan olduğu için o hata veriyor NVIDIA'da ise ya mavi ekran alacaktiniz belki de, ya sistem donacakti kararsizlasacakti bir şey olacaktı yani. Ezber cevaplardan mümkün mertebe kaçının, herkesin ağzına dolanmış bir AMD AMD.

Hemen ezber cevapcilar gelmiş konuya. Önceki kartta aldığınız hatayı yeni kartta da alıyorsanız sorunun kaynağı karttan değilmiş demek ki. WattMan hatası demek tüm suç ekran kartında demek değil. Herhangi bir donanimda bir sorun oluştuysa direkt WattMan hatası yersiniz, sizin de farkli donaniminizda bir sorun var demek ki. PSU'dan ses geliyor demişsiniz en şüpheli o o zaman. Donmalarin sebebi ise 8 GB RAM yüksek ihtimalle. 16 GB'in bile su yüzeyinde çırpındığı şu dönemde 8 GB RAM kullanmak mantıklı değil. NVIDIA aldığınızda da o hatayı elbette başka bir şekilde tekrar görürsünüz. AMD'de WattMan olduğu için o hata veriyor NVIDIA'da ise ya mavi ekran alacaktiniz belki de, ya sistem donacakti kararsizlasacakti bir şey olacaktı yani. Ezber cevaplardan mümkün mertebe kaçının, herkesin ağzına dolanmış bir AMD AMD.
Hocam ben çözüm arıyorum amd kötülemek umrumda değil. Ekran kartı dışında testlere başladım. Şuan ramleri test ediyorum sonrasında da PSU var. Test sonuçlarımı atacağım buraya sizde yorumlarsanız sevinirm.

Memtest86'dan ziyade "[email protected]" seçebilirsiniz. Daha iyi bir test.
tamamdır onu da ekledim

Geri
Yukarı