Ryzen 1200 sisteme 16 GB RAM takılır mı?

Kafanızda bir bütçe oluşturun ve bu bütçede sistem toplama konusu açın.
Gelen sistemler sizi tatmin ederde kalkışın buna.
Ayrıca işlemci anakart ve bellek üçlüsünü paket olarak ekran kartını tek olarak daha kolay satarsınız bence. Kada ve PSU'yu satmasanız daha iyi sanki.

Anladım, gyzel bir yöntem teşekkür ederim [emoji4] herkese öneri ve fikirleri için çok teşekkür ederim,en iyisi ben bir kaç gün ne yapacağıma karar vereyim. Tekrar görüşürüz inşallah [emoji5]

Ryzen 5 2600X ile Ryzen 3 1200 arasında 3-5 FPS fark mı var yapmayın hocam.

Tek slot çift slot farkı hariç hiç bir fark yok tabii ki çift slot daha iyidir.
Değiştirmeye gerek yok anlamında kullandım o sözü. :) Sonuçta 1050Ti'ın kapasitesi belli. Yani bence 1050Ti'ın yanına sırf oyun oynamak için 1800 liralık işlemci fazla olmaz mı? Sadece RAM upgrade'i daha mantıklı geldi bana. :)

@G4m3R_TR o RAM'ler de güzel ama önerdiğimi alabilirsin, dış görünüş olarak biraz askeri tasarımı andırıyor ben şahsen sistem toplayacak olsaydım o RAM'lerin 16x2 olan versiyonunu bulabilirsem alırdım.
Asus PRİME A320M-K model anakarta malesef senin önerdiğin Dual kit ram ler uymuyor [emoji53]

Neden uymuyor? 2 tane slotu yok mu? Diğer 8GB DDR4 2400MHz RAM'i çıkaracaksın, yeni alacağın Dual Kit RAM'leri kullanacaksın ya zaten?
Her anakarta her Ram uymuyormuş sanırım, QVL kodu denilen bir kod var, anakart üreticisi firma bu kod listesini yani anakarta uyan Ram listesini kendi sitesinde veriyor. Buna göre almak gerekiyormuş. Çalışır çalışmaz orasını bilmiyorum fakat zaten benim A320M-K anakartım normal şartlarda en yüksek 2666 Mhz hızı destekliyor. OC yaparak 3200 e çıkartılır fakat onda da anakartı zorlayıp mavi ekran hatası almam büyük olasılık olduğunu söylüyorlar. Bir de bendeki Ryzen 3 1200 işlemci de en fazla 2666 MHZ destek sunuyor. Bunları 2 gündür araştırıyorum ve Tecnopat da bir çok eski konuları araştırdım. Anlayacağınız bu sisteme yapılacak en iyi şey 2 veya en fazla 3 yıllık süreç için söylüyorum, elimdeki 8 gb 2400 tek Ram i satıp, 2666 Mhz 2x8 16 gb Ram almak ve elimdeki Asus Expadition Nvidia1050Ti çıkartıp üstüne ekleyerek 1060 almak, sanırım en sağlıklı bu şekilde olacak [emoji848]

Ryzen 3 1200 2666 MHz destek sunsa da XMP ile RAM'inin desteklediği hızlara çıkabilirsin diye düşünüyorum. Tabi anakartın desteklememekteyse orası ayrı. O konuda bilgim yok.
Kişisel olarak R3 1200/1050 Ti/2x8 16 GB 3000 MHz RAM kullanıyorum. XMP ile 2933 MHz hızda kullanıyorum RAM'leri. ''İşlemci 3200 MHz hızını destekler mi acaba?'' diye ikilemde kalmana gerek yok. Eğer anakart destekliyorsa o hızı ve anakartının RAM listesinde varsa aldığın RAM'ler, sorun olmayacaktır.

Ryzen 3 1200 2666 MHz destek sunsa da XMP ile RAM'inin desteklediği hızlara çıkabilirsin diye düşünüyorum. Tabi anakartın desteklememekteyse orası ayrı. O konuda bilgim yok.
Kişisel olarak R3 1200/1050 Ti/2x8 16 GB 3000 MHz RAM kullanıyorum. XMP ile 2933 MHz hızda kullanıyorum RAM'leri. ''İşlemci 3200 MHz hızını destekler mi acaba?'' diye ikilemde kalmana gerek yok. Eğer anakart destekliyorsa o hızı ve anakartının RAM listesinde varsa aldığın RAM'ler, sorun olmayacaktır.
Evet ram lerin oc yapıldığını da okudum fakat uzun vadede sorun çıkarırsa diye korkuyorum

RAM'ler OC yapılmış olmuyor. Benim aldığım RAM'ler 3000 MHz değerie sahipti geldiği haliyle. Ben bunu yükseltirsem 3200 veya daha yukarısına işte bu OC olur RAM'lere. XMP ile RAM'leri olması gerektiği değerlere çıkarmak OC olmuyor.

RAM'ler OC yapılmış olmuyor. Benim aldığım RAM'ler 3000 MHz değerie sahipti geldiği haliyle. Ben bunu yükseltirsem 3200 veya daha yukarısına işte bu OC olur RAM'lere. XMP ile RAM'leri olması gerektiği değerlere çıkarmak OC olmuyor.
Tamam doğru dediğinizde haklısınız... O Halde benim öncelikle sağlıklı bir şekilde kullanabilmem için 3200 Mhz hızı OC'suz destekleyen bir anakart almam gerek. Şuan ram lari 3200 Mhz alma imkanım da var ama bendeki anakart maksimum 2666 destekliyor. Açıkçası Oc ederek kullanma taraftarı değilim. Ve bendeki ryzen 3 1200 de 2666 bellek hızını destekliyor. 3200 Mhz hızında Ram alsam işlemci bu Ramleri ne kadar performanslı çalıştırır orasını bilmiyorum

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı