Ryzen 1500X sistemden laptopa geçmeli miyim?

ferhatto5555

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, yeni sistem topladım masaüstü. Yakın zamanda okul için topladım biraz da oyun için kendim mimarlık okuyorum. Konuşmam biraz uzun olacak o yüzden kusura bakmayın. 4 hafta önce internet cafeye gidip Sahibinden 4 bin TL civarında bilgisayar araştırması yaptım hem laptop hem masaüstü ve şunu gördüm adamlar ilk nesil İ5 veya İ7 modellere 3 bin TL küsür fiyat çekiyorlar. Sabahtan akşama kadar bir sürü kişi arayıp hiç kimse ile anlaşamadım hepsi çok fiyat istiyordu. Gereksiz fazla hem de. En sonunda aralarında en uygununu buldum kendi içlerinde uygun olan buydu masaüstüydü özellikleri şöyleydi:
  • Ryzen 5 1500x
  • 8 GB DDR4 RAM
  • MSI B350m mortar
  • 500 PSU
  • 1050 Ti ekran kartı
Fiyatı 3600 TL adamla konuşup öğrenci olduğumu ve bütçemin 3400 TL olduğunu belirtip gidip ürünü aldım. İnternet cafeden çıktığımda 11 TL fiyat ödedim o kadar çok araştırdım siz düşünün. Neyse ürünü aldım her bir parçanın kutusu ve faturası var garantisi var eve geldim sistemi kurdum sıkıntı yoktu. Sonra monitör aldım FreeSYNC'li ama o özelliği kullanamadım için ekran kartını 800 TL satıp üzerine 700 TL daha ekleyip Asus Strix RX 580 3 fanlı modelini aldım tanıdıktan 24 ay garantisi var ve kutulu. Ama kasaya siğmadi mecbur yeni kasa almak zorunda kaldım. Yani yine masraf ettim kendi çılgınlığıma sonra eve geldim oyunlarda PC kendini kapatmaya başladı. Sebebi PSU yetmiyordu çünkü 80 plus değildi. Vatan'dan 300 TL PSU aldım ona da masraf ettik yani PC bana 4500 falan gelmiş oldu monitörsüz hemen hemen. Neyse PC'de bir sıkıntı yok ama çizim yaparken çok zorlanıyorum yani sandalyede oturmaktan belim ağrıyor keşke diyorum laptop alsaydım. Şu koltuğa uzanıp öyle cizseydim. Pişmanım açıkçası İ7 7700HQ 1060 ekran kartı olan sahibindeki laptop sahiplerine yazdım takas olarak bazıları kabul etti bazıları etmedi. Şu an ne yapacağımı bilmiyorum ama böyle olmuyor. Hocadan haftaya bilgisayarlarinizi okula getirin dedi iyice kaldım öyle. Yardımcı olun sizce ne yapayım? Şunu da sormak istiyorum bazı laptoplarda DDR4 Yerine DDR4L var aralarında ne gibi farklar var performansı etki ediyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, size yine masraf çıkacak ama koltuğu değiştirerek sorunu çözebilirsiniz :)

Şaka bir yana, çizim için hangi programı kullanıyorsunuz bilmiyorum ama laptop, masaüstüne göre daima bir adım geride, donanımı daha iyi olsa da soğutma büyük bir etken.

i7 7700HQ ve GTX 1060 özellikli bilgisayarı, kendi masaüstü sistemin ile takas edebiliyorsan düşünme, et.

Üniversite öğrencisisin, bir de mimarlık okuyorsun. Senin ilacın laptop. Mobil bir şekilde bilgisayarını taşıman önemli. Üniversiteye de bol bol getirmenizi istiyorlar zaten.

Takası kabul eden ilanları da buraya at, bakalım. Eğer temiz modeller ise mantıklı bir hamle olur senin için. Baştan laptop alman da iyi olabilirdi, olan olmuş artık.

Soğutmayı da düşünme. Çizim yaparken veya çeşitli programlar kullanırken bilgisayar o kadar ısınmaz.

Oyun için söylemiştim hocam ben :)
Öncelikli amacı okul diye anladım okuduğumdan. Evde arkasına yaslanıp, oyun oynarken soğutmaya bir şekilde çözüm bulur :) Yine de atsın modelleri, soğutma ve donanım olarak hangisi mantıklıysa onu öneririz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı