Ryzen 1500X ve GTX 1060 6 GB Yayın ve Oyun Performansı

Romitorio

Hectopat
Adsız.png

Şu anlık düşündüğüm sistem bu tabi gelebilecek daha iyi fikirlere göre de değişiklik yapabiliriz. 24 inc AOC veya BenQ bir 144 Hz ekran düşüyorum kasa için de ortalama 5500-6300 arası bir bütçem var. Ona göre fikirlerinizi beyan ederseniz sevinirim dostlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eki Görüntüle 292851

Şu anlık düşündüğüm sistem bu tabi gelebilecek daha iyi fikirlere göre de değişiklik yapabiliriz. 24 inc AOC veya BenQ bir 144 Hz ekran düşüyorum kasa için de ortalama 5500-6300 arası bir bütçem var. Ona göre fikirlerinizi beyan ederseniz sevinirim dostlar.
Ryzen 2400 G nin gelisiyle daha alti islemcilerin almaya deger olmadigini dusunuyorum.Ekran kartina butce zaten ayrildiysa da,aralarinda fiyat farki yok denecek kadar az oldugu icin ryzen 1600 öne cikiyor.Fakat 2.nesil Ryzenlerin cikisida olayi 2600x e kadar goturuyor.Burada devreye kisisel tercihler giriyor.Nerede durmaliyim? Monitor takibi yapmadim fakat dogru donanimlardan kisilarak,yanlis donanimlardan kismayarak ayirdiginiz butceye daha iyi bir sistem toplanir diye dusunuyorum.

Ryzen 2400 G nin gelisiyle daha alti islemcilerin almaya deger olmadigini dusunuyorum.Ekran kartina butce zaten ayrildiysa da,aralarinda fiyat farki yok denecek kadar az oldugu icin ryzen 1600 öne cikiyor.Fakat 2.nesil Ryzenlerin cikisida olayi 2600x e kadar goturuyor.Burada devreye kisisel tercihler giriyor.Nerede durmaliyim? Monitor takibi yapmadim fakat dogru donanimlardan kisilarak,yanlis donanimlardan kismayarak ayirdiginiz butceye daha iyi bir sistem toplanir diye dusunuyorum.
Bildiğim kadarıyla 2200G ve 2400G 1.nesil APU olarak geçiyor. 2 nesiller (Zen +) 2600, 2600X, 2700 ve 2700X. Yayın yapmayı düşünüyorsanız az daha verip saf işlemci gücü daha yüksek olan 2600 ve 2600x i tavsiye ederim.

İkinci nesil Ryzen işlemcilerine bak, kasa olarak Zalman Z3 Plus yerine de daha güncel iyi kasalara yönel. 1060 modeli içinde 144 HZ monitör gereksiz.
Eğer CS:GO,LOL gibi espor oyunları oynanacaksa kesinlikle gerekli. Ayrıcailerde ekran kartı yükseltmesi düşünülebilir. Bu nedenle eğer şimdi fırsat varsa,144 HZ kesinlikle şart.

sizlerin yorumunu dikkate alarak AMD Ryzen 5 2600X Socket AM4 4.2GHz 19MB şu modeli almaya karar verdik. Fakat diğer bileşenlerin yayın yapma için uygunluğu sanırım sorunsuz onlar hakkında bir söylemde bulunmadınız. Ekran kartı yükseltimi ileride illa ki olacak ama şuan için bütçeye uygunluk açısından bu ve benzerlerine bütçem yetiyor birde intel işlemciler daha mı iyi olur yayın ve fps için genelde öyle bir görüşle karşılaştım bilgilendirirseniz çok sevinirim.

sizlerin yorumunu dikkate alarak AMD Ryzen 5 2600X Socket AM4 4.2GHz 19MB şu modeli almaya karar verdik. Fakat diğer bileşenlerin yayın yapma için uygunluğu sanırım sorunsuz onlar hakkında bir söylemde bulunmadınız. Ekran kartı yükseltimi ileride illa ki olacak ama şuan için bütçeye uygunluk açısından bu ve benzerlerine bütçem yetiyor birde intel işlemciler daha mı iyi olur yayın ve fps için genelde öyle bir görüşle karşılaştım bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Şuan intel i5 6600 ve RX 480 (hemen hemen GTX 1060 ile eşit) kullanıyorum çoğu oyunda işlemci kullanımı %80'in üstünde oluyor. Mesela Rise of the Tomb Raider oynarken yan ekrana Chrome veya farklı bir tarayıcı üzerinden Twitch.tv açıyım desem en az %15 CPU'yu tarayıcı kullanıyor ve bazı yerlerde darboğaz yaşıyorum. GTA V ve BF 1'e hiç girmiyorum bile :D
i7 alacaksan bilemem ama 1600X- 2600X'in karşılığı 7600K-8600K oluyor. Şuan yapmasalar bile OBS ile birlikte darboğaza müsait işlemciler.

Yayın konusunda bilgi sahibi değilim, bilgisayar piyasasını da uzun zamandır takip edemiyordum, son 1-2 aydır yaptığım araştırmalar sonucunda verdiğim kararlar, bana mantıklı gelen yada gelmeyen detaylar doğrultusunda sizi bilgilendirip, belki gözden kaçırdığınız bir detay vardır ve yanlış bir adım atmanıza engel olabilir miyim diye yazıyorum.Tam tersi benim yüzümden yanlış bir karar vermenizi istemem.
Tek bir firmadan mı toplamaya çalışıyorsunuz, bu sizin için önemli bir detay mı bilmiyorum fakat paylaştığınız fiyatlar benim çok hoşuma gitmedi.Örneğin 2400 mhz olarak seçtiğiniz bellek fiyatına 3000 mhz 2x8 bellek bulabileceğinizi biliyorum ki Ryzen işlemciler yüksek mhz değerlerinde daha performanslı oluyorlarmış. Henüz sistemi toplamak için zaman bulamamış olsam da bende bu bellekleri aldım,yakında doğru tercihler yaptım mı yapamadım mı öğreneceğim.Ayrıca ileride neye ihtiyacınız olacağını nelere olmayacağını önceden kestirebilirseniz anakart konusunda yaptığınız seçimi daha uygun bir fiyatlı b350 anakartla değiştirebileceğinizi düşünüyorum.Her ne kadar görünüş olarak bazıları allanıp pullanmış olsa da hepsinin 3-5 detay dışında özellikleri aynı diye biliyorum.Bu özelliklerin mukayesesini yapıp,bir anakartta gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu belirlerseniz ala pula boşa para vermemiş olursunuz.Söylediğim gibi bunlar kişisel tercihlerdir ben sistemi toplarken bu mantıktan hareketle ilerledim.Zaman bulursam ve siteyi biraz daha öğrenebilirsem her ne kadar henüz sistemi ayağa kaldıramamış olsam da sistemi paylaşacağım.Oradan gelen yorumlarda en azından klavuz özelliği taşıyacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı