Ryzen 1700 stok soğutucu ile 3.5 GHz Overclock

WALKproS

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar PC'mi yakın zamanda overclock denemesinde bulundum ancak sonuçlarım iyi midir kötü müdür çok emin değilim. O sebeple sizin ile de paylaşmak istedim. Durumu aslında araştırmalarım sonucu iyi olduğunu düşünüyorum. Umarım doğrudur ve yeni overclock yapacak arkadaşlara bir yardım niteliğinde olur. Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkürler. Sistem değerleri:

R7 1700 (Stok soğutucu ile)
CPU Frekans: 3.5 GHz
CPU Voltajı: 1.3v
CPU Fan: Optimize + Turbo Mod.
Diğer Kasa Fanları ise: Optimize
Diğer Tüm ayarlar "Auto."

20 dk'lık CPU-Z Stress testinde maksimum gördüm.

374155

CPU Z: Bencmark Sonucu
Tekli Çekirdek Performansı: 399.8
Çoklu Çekirdek Performansı: 4273.9

374156

User bencmark sitesinin testinde ise sonucumu linkte paylaştım:

Asus CROSSHAIR VI HERO Performance Results - UserBenchmark

374154

Sonuçlar fotoğraflarda da mevcuttur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar arkadaşlar PC'mi yakın zamanda overclock denemesinde bulundum ancak sonuçlarım iyi midir kötü müdür çok emin değilim. O sebeple sizin ile de paylaşmak istedim. Durumu aslında araştırmalarım sonucu iyi olduğunu düşünüyorum. Umarım doğrudur ve yeni overclock yapacak arkadaşlara bir yardım niteliğinde olur. Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkürler. Sistem değerleri:

R7 1700 (Stok soğutucu ile)
CPU Frekans: 3.5 GHz
CPU Voltajı: 1.3v
CPU Fan: Optimize + Turbo Mod.
Diğer Kasa Fanları ise: Optimize
Diğer Tüm ayarlar "Auto."

20 dk'lık CPU-Z Stress testinde maksimum gördüm.

Eki Görüntüle 374155

CPU Z: Bencmark Sonucu
Tekli Çekirdek Performansı: 399.8
Çoklu Çekirdek Performansı: 4273.9

Eki Görüntüle 374156

User bencmark sitesinin testinde ise sonucumu linkte paylaştım:

Eki Görüntüle 374154

Sonuçlar fotoğraflarda da mevcuttur.
İşlemci kendisi 3.5 GHZ'den yüksek çalışıyor bildiğim kadarıyla. Turbo Frekansı 3.7 değil mi?

Sıcaklık normal ise frekans biraz daha artırabilir. Tekli çekirdek performansı düşük kalmış. R5 2600 4.1 de voltaj değerimi vermek istemiyorum, buradan görüp başkası yaparsa bir sorun olursa vebal almak istemem.
Tekli çekirdek 485 çoklu çekirdek 3800. İyi bir hava soğutma veya sıvı soğutma alırsanız 3.7 üstü daha iyi bir performans alırsınız. Doğru voltaj ayarlanır ise 3.9 yada 4.0 GHZ de güzel değerler yakalarsınız.

Ayrıca zaten iyi bir araştırma yapılıp tüm değerlerin ne işe yaradığı öğrenilmeden ben kimsenin overclock yapacağını düşünmüyorum. Para kolay kazanılmıyor. Aksine sizin paylacağınız değerleri arkadaşlar araştırıp kendilerine daha iyi çözümler bulabilir belki.

Ürünü alıp kurulumunu yaptığınızda direkt olarak 3.7 GHz alamazsınız bunun için overclock yapmanız gerekiyor. Normalde stok olarak kurduğunuzda 3.2 GHz'i geçmiyor işlemci.

Ryzen 1700 tek işlemci performası yüksek bir işlemci değil, çoklu çekirdek performasında sağlam bir ürün; bu da bu işlemciyi oyundan çok workstation olarak kullanıma uygun yapar, 2600'ün bu sebep ile de, gerisinde kalmış olması da çok normal.

Sıcaklık normal ise frekans biraz daha artırabilir. Tekli çekirdek performansı düşük kalmış. R5 2600 4.1 de voltaj değerimi vermek istemiyorum, buradan görüp başkası yaparsa bir sorun olursa vebal almak istemem.
Tekli çekirdek 485 çoklu çekirdek 3800. İyi bir hava soğutma veya sıvı soğutma alırsanız 3.7 üstü daha iyi bir performans alırsınız. Doğru voltaj ayarlanır ise 3.9 yada 4.0 GHZ de güzel değerler yakalarsınız.

Şuan yeni bir test yaptım ve voltajımı

CPU voltage: 1.25'e çekip
CPU core: 3.7 GHz'e çektim.
CPU fan: %20 ve turboda
Diğerleri (3 adet 12'lik fan): %21 ve normal ayar.

Sonuçlar ise:

Stress CPU-Z Test: 4510 multicore (20 dakika boyunca test sürdü)
Max Sıcaklık: 68 Derece
Bencmark CPU-Z Test: 4520 multicore, 421.5 singlecore.
Amper değerim ise Stress testi sırasında maksimum 65.5 oldu.

1.8V PLL değerim 1.809'u aşmıyor.

Userbenchmark sitenin benchmark sonuçları ise linkte incelerseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı