Ryzen 1700 ve GTX 1070 Sistem Düşük Performans Sorunu

ACI-PANCAR

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Ryzen 7 1700 işelemcimi, Asus Crosshair IV Hero anakart, Asus Rog GTX 1070 O8G ekran kartı ve 16GB GSkill Trident Z RGB 3000MHZ RAM'ler ile kullanıyorum. Ancak BF1'de düşük performans sorunum var. Single player modunda hiçbir sıkıntı yok FPS 100 civarı ancak multiplayer 64 kişilik haritalarda yer yer 37.5 FPS'ye iniyor. İşlemcimi 3.0'dan 3.7 'ye kadar overclock yaptım hiçbir şey değişmedi. Örnek olarak, Fao map'inde aynı konumlarda aynı FPS oranını görüyorum. İşlemci kullanım oranı %30 civarında ama ekran kartı kullanımı FPS'nin düştüğü harita konumlarında düşüyor, bu tezatı anlamış değilim. Yani işlemci kullanımı %30, GPU kullanımı %70 - %60 FPS ise 40 civarında. SMT'yi kapadım yeni fark göremedim. DX11 ve DX12 arasında da bir fark göremedim. Oyunu 2560x1080 çözünürlükte ultra'da oynuyorum. Çözünürlük ve grafik ayarlarını kısmama rağmen işlemci ve GPU kullanımı değişmiyor ve FPS patlama ve çatlamaların yoğunlaştığı alanlarda düşüyor ve küçük takılmalara neden oluyor.

Sorum şöyle:
Yazılımsal veya donanımsal bir problem mi var?
Format atıp sistemi tekrar mı kurmalıyım?
Yada Ryzen 7 1700 eski 7 yıllık İ5 işlemcimden daha mı kötü? :)

Neden işlemciden olduğunu düşündünüz?

Belki de internet ile ilgili bir sıkıntınız var.
Kendiniz söylüyorsunuz online oynamayınca sıkıntı olmuyor diye. İşlemci adam mı seçiyor yani?! :) Online oynarsan FPS'ni keserim, gıcıklık yaparım mı diyor?

İnternet ile GPU kullanımının birbiri ile alakası var mı ? Merakımdan soruyorum bilgim yok.

Bana ekran kartında bir sıkıntı varmış gibi geldi. Başka oyunlarda da denediniz mi? İşlemci kullanımı normal fakat ekran kartı kullanımı baya düşük. Anlayan birileri yazacaktır eminim.

Dostum o kart oyuna göre çok güçlü. Ayarları yükseltin. Yani kökleyin. İşlemciye yaptığınız OC'u geri çekin. İnternet hızından olabilir. Modemi bir kapatın açın. Kabloyu kontrol edin. Anakartınız destekliyorsa, varsa "Lan Killer" portuna takın. Sonucu buraya yazın.

Ha unutmadan, sürücülerinizi güncelleyin. Güncel ise DDU ile silip tekrar yükleyin. Sonucu buraya yazın. Takipteyim.

İnternet ile GPU kullanımının birbiri ile alakası var mı ? Merakımdan soruyorum bilgim yok.
Online oynarken internetin kalitesi önemli. Ping süresi uzarsa sizin sistem bekleyecek, e tabii gpu kullanımı da düşecektir. Çünkü yapacak iş yok. Karşıdan bir cevap gelecek ki sistem işlem yapsın. Oyun eş zamanlı yürümesi için de FPS düşecektir. Çünkü vakit yok. Çok basit oyunlarda bile olur bu.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı