Ryzen 1700 ve GTX 1070 Sistem Düşük Performans Sorunu

ACI-PANCAR

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Ryzen 7 1700 işelemcimi, Asus Crosshair IV Hero anakart, Asus Rog GTX 1070 O8G ekran kartı ve 16GB GSkill Trident Z RGB 3000MHZ RAM'ler ile kullanıyorum. Ancak BF1'de düşük performans sorunum var. Single player modunda hiçbir sıkıntı yok FPS 100 civarı ancak multiplayer 64 kişilik haritalarda yer yer 37.5 FPS'ye iniyor. İşlemcimi 3.0'dan 3.7 'ye kadar overclock yaptım hiçbir şey değişmedi. Örnek olarak, Fao map'inde aynı konumlarda aynı FPS oranını görüyorum. İşlemci kullanım oranı %30 civarında ama ekran kartı kullanımı FPS'nin düştüğü harita konumlarında düşüyor, bu tezatı anlamış değilim. Yani işlemci kullanımı %30, GPU kullanımı %70 - %60 FPS ise 40 civarında. SMT'yi kapadım yeni fark göremedim. DX11 ve DX12 arasında da bir fark göremedim. Oyunu 2560x1080 çözünürlükte ultra'da oynuyorum. Çözünürlük ve grafik ayarlarını kısmama rağmen işlemci ve GPU kullanımı değişmiyor ve FPS patlama ve çatlamaların yoğunlaştığı alanlarda düşüyor ve küçük takılmalara neden oluyor.

Sorum şöyle:
Yazılımsal veya donanımsal bir problem mi var?
Format atıp sistemi tekrar mı kurmalıyım?
Yada Ryzen 7 1700 eski 7 yıllık İ5 işlemcimden daha mı kötü? :)

@üyeliğimi silin öncelikle işlemcinin online oyundaki payı çoktur bunu bilelim. Nedeni internet ile ilişkili olmasıdır. Bunu Google Chrome'nin işlemciyi nasıl kullandığını gözetleyerek tecrübe edinebilirsin. İnternetinde kesin sıkıntı var. Ben denemesi gerekenleri söyledim.

@üyeliğimi silin öncelikle işlemcinin online oyundaki payı çoktur bunu bilelim. Nedeni internet ile ilişkili olmasıdır. Bunu Google Chrome'nin işlemciyi nasıl kullandığını gözetleyerek tecrübe edinebilirsin. İnternetinde kesin sıkıntı var. Ben denemesi gerekenleri söyledim.
Neden çoktur, onu da söyleyin bari de işe yarasın dediğiniz. Ayrıca GPU'nun da önemi artmıyor mu?

Neden çoktur, onu da söyleyin bari de işe yarasın dediğiniz. Ayrıca GPU'nun da önemi artmıyor mu?
Dostum işlemci ile ilgili bilginin olmadığı belli oyundaki aritmetik hesaplama yapan işlemcidir. Hesaplamayı yani üniteleri hesaplar ekran kartını gönderir. Ekran kartı ise sadece arka planda devam eden olayı, monitör camına grafik olarak doldurur, gerçekte bu iş, çok zorlu olsa da sadece budur. Oyun içindeki grafik detayları arttıkça ekran kartının işi artar, çözünürlük arttıkça da artar. Hele ki MP oyunlarda yapay zeka ünitesi arttığından işlemciye ekran kartından daha çok yük biner.

Dostum işlemci ile ilgili bilginin olmadığı belli oyundaki aritmetik hesaplama yapan işlemcidir. Hesaplamayı yani üniteleri hesaplar ekran kartını gönderir. Ekran kartı ise sadece arka planda devam eden olayı, monitör camına grafik olarak doldurur, gerçekte bu iş, çok zorlu olsa da sadece budur. Oyun içindeki grafik detayları arttıkça ekran kartının işi artar, çözünürlük arttıkça da artar. Hele ki MP oyunlarda yapay zeka ünitesi arttığından işlemciye ekran kartından daha çok yük biner.
Çok bilmiş kardeşim bu anlattıklarını 5 yaşındaki çocuklar da biliyor. Burada konu online oyun oynarken neden işlemcinin yükü artıyor. Bunu söylersen katkı yapmış olursunuz. Ben de biliyorum online oyun oynarken işlemcinin daha çok kullanıldığını. Senaryoya göre işler değiştiği için sadece arkadaşın sorununa yardımcı olabilmek için konuşuyoruz. Burda konu olan işlemci her koşulda yeterli olduğu için senin girdiğin muhabbet gereksiz. Kimse işlemci bir iş yapsa da aynı, üç iş yapsa da aynı demiyor. Burda işlemci darboğazı olacak bir durum yok diyoruz.
Biz burda afedersiniz ... yarışı yapmıyoruz. Bilmediğim birşey söyle sadece teşekkür ederim.

Çok bilmiş kardeşim bu anlattıklarını 5 yaşındaki çocuklar da biliyor. Burada konu online oyun oynarken neden işlemcinin yükü artıyor. Bunu söylersen katkı yapmış olursunuz. Ben de biliyorum online oyun oynarken işlemcinin daha çok kullanıldığını. Senaryoya göre işler değiştiği için sadece arkadaşın sorununa yardımcı olabilmek için konuşuyoruz. Burda konu olan işlemci her koşulda yeterli olduğu için senin girdiğin muhabbet gereksiz. Kimse işlemci bir iş yapsa da aynı, üç iş yapsa da aynı demiyor. Burda işlemci darboğazı olacak bir durum yok diyoruz.
Biz burda afedersiniz ... yarışı yapmıyoruz. Bilmediğim birşey söyle sadece teşekkür ederim.
Online'de neden daha çok yük bindiğini belirtmiştim. Tekrar söylüyorum, hesaplanacak ünite sayısı(internet,map,modelleme) arttığı için yük biniyor. Bu işleri işlemci hesaplayıp, GPU sadece işleyip ekrana yansıtıyor veya dolduruyor diyebiliriz.

Sonucu bekliyorum, takipteyim.

Bu konuda bana yardımcı olmaya çalıştığın için çok teşekkür ederim.Yaklaşık iki aydır Ryzen sistemi kullanmaya çalışıyorum ve çok sorun yaşadım bazen ilk kurulumda görüntü gelmedi oyunda düşük FPS sorunlarıyla uğraştım yada PC normal bir şekilde çalışırken ertesi gün Qcode "OD" hatası aldım PC yine çalışmadı birçok kez format attım, 3 tane Asus anakart servise gitti değişim yaptılar,RAM değiştirdim ve sorunlar bitmedi ve en sonunda yıldım ve i7 7700K aldım ve şuan hiç bir sorun yok sistem stabil 5.1'e kadar çıktım ve memnunum. Şuan Ryzen sistemi stabil olarak kullananlara imrenmiyor değilim sanırım biraz şans işi.

Dostum acaba senin mi işlemcide sorun çıktı. İşlemciyi değiştirmeyi denedin mi ?

Bu konuda AMD Türkiye ile iletişime geçtim hem BF1 düşük FPS değerleri ile ilgili hemde "od" hatası ile ilgili sistemi aldığınız yere yollayın biz inceleyelim diyorlar ben yollamadım sadece anakartları yolladım ki sorun anakartlarda ve değişim yaptılar.Yabancı forumlarda bu konuyu araştırdığım zaman da karşıma hep anakart sorunu çıktı bu nedenle sadece anakartları yolladım.

Ama 3 tane anakart değişti diyorsun. Anakarttan değil o zaman. Çünkü Ryzen kullanan bir sürü insan var. Hepsinin anakartı sıkıntılı olmalı o zaman. İşlemciyi başka bir Ryzen işlemci ile değiştirmeyi deneseydin keşke.

Ama 3 tane anakart değişti diyorsun. Anakarttan değil o zaman. Çünkü Ryzen kullanan bir sürü insan var. Hepsinin anakartı sıkıntılı olmalı o zaman. İşlemciyi başka bir Ryzen işlemci ile değiştirmeyi deneseydin keşke.

Ankartlar servise gitti ve sorunlu olduğu için değişim yapıldı yeni anakart almadım.Ben PC 'yi 15-20 gün boyunca oyun dışında stabil olarak kullandım benchmark testleri yaptım işlemcinin tüm gücünü test edebildim.Asus Crosshair 6 Hero'nun QLED göstergesine baktığım zaman CPU'da sorun olmadığını işaret ediyordu.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı