Ryzen 2600 ile GTX 1060 Ti vs Ryzen 2600x ile GTX 1050 Ti

Alican Cantütek

Hectopat
Selamlar, herkese iyi günler. Dostlarım ben 25 yaşında daha önce hiç bilgisayar toplamamış acemi biriyim. 1 haftadır konuyu anlamaya ve bir şeyler öğrenmeye zaman ayırdım, nihayetinde gerekli özgüveni edindim ve kafamda kendi çapımda naçizane bir sistem oluşturdum. Amacım güncel oyunları rahat bir şekilde oynayabilmek. Lafı daha fazla uzatmadan bileşenleri alta yazıp sizlere danışmak istediğim bazı hususlar var.

Anakart: Asus TUF B450M-Plus - ASUS TUF B450M-PLUS GAMING AMD B450 Soket AM4 DDR4 3200 HDMI Fiyatı
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600X - AMD Ryzen 5 2600X 4,25GHz 19MB Cache Soket AM4 İşlemci Fiyatı
Ekran Kartı: Asus Strix Nvidia Geforce 1050 Tİ - Asus STRIX Nvidia GeForce GTX 1050 Ti 4GB OC 128Bit (DX12) Fiyatı
RAM: GSKILL RipjawsV 8GB 3200MHz - GSKILL RipjawsV 8GB 3200MHz DDR4 CL16 Ram Fiyatı
PSU: Sharkoon SHP650 V2 650w 80+ - Sharkoon SHP650 V2 650W 80+ 120 mm Fanlı ATX Güç Kaynağı Fiyatı
HDD: Seagate Barracuda 1TB - Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM 64MB Cache Sata 3 Sabit Fiyatı
Kasa: Power Boots Royal VK-G1004S - Power Boost Royal Serisi VK-G1004S 6x12cm Mavi Led Fanlı USB Fiyat

*Mevcut bileşenler birlikte uyumlu çalışacak mıdır, uyumsuz herhangi bir parça var mı? Mesela kasa ve PSU uyumlu mudur, ya da kasa ve anakart uyumlu mudur?
*Seçtiğim anakartı tercih sebebim Ryzen işlemci ile senkronize çalışıyor oluşu, yani BIOS güncellemesi gerektirmeyişi, acaba bu konuda doğru anlayabilmiş miyim, bu anakart ve Ryzen işlemci ile BIOS güncellemesi yapmama gerek var mı?
*2600 ve 1060 Tİ mı yoksa 2600x 1050 Tİ mı tercih etmeliyim?
*1 tane 8 GB RAM yerine 2x4GB mi tercih etmeliyim. Hangisi daha performanslı olacaktır?

Zaman ayırıp cevap verecek herkese çok teşekkür ederim, SAYGILAR...

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Söylediğiniz anakart ile BİOS güncellemesi yapmanıza gerek yoktur. 2. nesil işlemciler ile uyumludur. Ayrıca Ryzen 5 2600x, MSI gtx 1060 6gb gamıng x ile daha güzel ve uzun ömürlü bir performans alacağınızı temin edebilirim. PSU alırken FSP, Seasonic ,EVGA markalarını tercih etmenizi tavsiye ederim. Kasanız ile anakart da uyumludur bir sıkıntı çıkmaz kasanın Micro-ATX desteğinin olması yeterli.
İlk olarak belirteyim ikisinin fiyatı da çok pahalı bana kalırsa eğer aceleniz yoksa şuan almamanızı tavsiye ederim kurların biraz çekilmesini ve indirim günlerini bekleyebilirsiniz. Size belirtmiş olduğum ekran kartını 10-15 gün önce 1970 TL ye aldım KDV indirimde . Sizin bulduğunuz ASUS modeli soğutma anlamında benim attığımdan daha iyidir fakat performans olarak bir tık altında diyebiliriz ama çok fark var mı hayır tabi ki de. Eğer performans olarak yüksek olsun diyorsanız şu
Asus ROG STRIX Nvidia GeForce GTX 1060 OC 6GB 192Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 Ekran Kartı
model var benim dediğim modelden daha iyi performansa sahip hemde soğutma anlamında. Fakat MSI markasının da ona karşılık bir ekran kartı var benim size önerdiğimin bir üst modeli oda şöyle
MSI NVIDIA GeForce GTX 1060 Gaming X+ 6G 6GB 192 bit GDDR5 DX(12)
. Fakat aralarında uçurum kadar fark yok bütçeniz hangisine yetiyorsa onu alın derim. ASUS'un cazip tarafı 3 fana sahip olduğu için daha iyi bir soğutmaya sahip. İkisi de sizi uzun bir zaman içinde üzmez diyebilirim.

O zaman bunu almanız çok iyi olur; Gigabyte RX 580 Gaming OC 8GB 256Bit GDDR5 PCI-E 3.0 Ekran Fiyatı

Bu arada sizin SDN'deki konunuzu da gördüm ahaha :)

SDN'yi ben de farkettim :) Ve İşte bilen birilerinden destek almak çok başka oluyor, bütçe bir anda 600 lira düştü ve ekran kartı 8GB oldu, muazzam. :) Eğer zamanınız varsa bana bu şekilde değişimler önermenizi çok isterim. Çünkü gerçekten çok acemiyim ve gerçekten yardıma ihtiyacım var. Teşekkürler, SAYGILAR.

SDN'yi ben de farkettim :) Ve İşte bilen birilerinden destek almak çok başka oluyor, bütçe bir anda 600 lira düştü ve ekran kartı 8GB oldu, muazzam. :) Eğer zamanınız varsa bana bu şekilde değişimler önermenizi çok isterim. Çünkü gerçekten çok acemiyim ve gerçekten yardıma ihtiyacım var. Teşekkürler, SAYGILAR.
AMD ekran kartı almanızı pek tavsiye etmem. :)

İlk olarak belirteyim ikisinin fiyatı da çok pahalı bana kalırsa eğer aceleniz yoksa şuan almamanızı tavsiye ederim kurların biraz çekilmesini ve indirim günlerini bekleyebilirsiniz. Size belirtmiş olduğum ekran kartını 10-15 gün önce 1970 TL ye aldım KDV indirimde . Sizin bulduğunuz ASUS modeli soğutma anlamında benim attığımdan daha iyidir fakat performans olarak bir tık altında diyebiliriz ama çok fark var mı hayır tabi ki de. Eğer performans olarak yüksek olsun diyorsanız şu
Asus ROG STRIX Nvidia GeForce GTX 1060 OC 6GB 192Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 Ekran Kartı
model var benim dediğim modelden daha iyi performansa sahip hemde soğutma anlamında. Fakat MSI markasının da ona karşılık bir ekran kartı var benim size önerdiğimin bir üst modeli oda şöyle
MSI NVIDIA GeForce GTX 1060 Gaming X+ 6G 6GB 192 bit GDDR5 DX(12)
. Fakat aralarında uçurum kadar fark yok bütçeniz hangisine yetiyorsa onu alın derim. ASUS'un cazip tarafı 3 fana sahip olduğu için daha iyi bir soğutmaya sahip. İkisi de sizi uzun bir zaman içinde üzmez diyebilirim.

Öncelikle teşekkürler, MSI bütçemi aşıyor açıkçası, keza Asusta öyle, işlemcide dahi başlangıçta R 3 2200'le yola çıkmıştım, biraz daha biraz daha derken bu farklarla bütçe tahminimden fazla tutmaya başladı :) Beklemek ve aceleci olmamak istiyorum aslında ama dolar kuru malum, gece yatıyorum, uyandığımda bir önceki gün topladığım sistem 150-200 lira artıyor. Yani Fiyatların düşeceğini zannetmiyorum. Bu ürün hakkındaki fikrinizi de öğrenebilir miyim rica etsem:
Gigabyte RX 580 Gaming OC 8GB 256Bit GDDR5 PCI-E 3.0 Ekran Fiyatı (Zaman ayırdığınız için çok teşekkürler)

Hepsiburada sitesinden alışveriş yapma sebebinizi anlıyorum fakat alacağınız birçok donanımı daha ucuza alabilme şansını dolayısı ile donanımlarda iyileştirme yada bütçeyi küçültme şansını geri tepmiş oluyorsunuz.
Alışverişini yapacağınız firmaya göre anakart Bios update işleminin gerçekleştirildiği firmalar mevcut, anakartı seçme sebebiniz sadece bu ise daha uygun fiyatlı B350 modellerden de seçilebilirdi.
Bu arada aldığınız donanımları sizin toplamanız gerekeceği detayını da unutmayın.

@Alican Cantütek
Screenshot_20180804-184225_Chrome.jpg

Kasa eklemedim zevkine bırakıyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı