Ryzen 2600X Prime95 Testinde 94 Dereceye Ulaşması

mustiki212

Kilopat
Merhabalar,

Yeni toplanan sistemimde sıcaklıkla ilgili kafa karıştıran bir kaç sorum var.

Ryzen 2600X MSI X470 Gaming Pro anakart ile birlikte çalıştırdığımda prime95 testinde 94 dereceye yakın sıcaklığa ulaşıyor.

Bu değeri Hwinfo94 üzerinden aldım.

MSI OC mode etkin ve xboost oyun modunda.

Termal macundan şüphelendim lakin bugün değiştirdiğimde sonuç aynı çıktı.

İşlemci 4,1 GHz tüm çekirdekler ve 1.33 C değeri ile çalıyor. Kasada 5 fan var orta kalitede Zalman fanlarından 2'si üstte 2'si önde hava çekerken 1 de egzoz var. Tüm fanlar 12 cm ve sadece egzoz fanı PVM diğerleri molexte tam güç çalışıyor.

Ekran kartı Nitro Plus RX 580 onun sıcaklığı gayet güzel.

Sorum, bu sıcaklığın normal olduğunu düşünen var mıdır? dahada indirmek için ne yok izleme gerekiyor.?

Son düzenleyen: Moderatör:
Cpu soğutucunun temasında herhangi bir sorun yoksa normal dereceler değil. Test sırasında kasanın içinde soğutucu bloğuna dokunurmusun dostum yani fiziki anlamdada o sıcaklık hissediliyormu yoksa tam tersi 90c olmasına rağmen blok soğukmu, eğer fiziki anlamdada sıcaklık varsa soğutucu yetersiz kalıyo veya temasında sorun olabilir'ki zaten termal macun vs baktım demişsin. Böyle'de deneyip yazarsan sevinirim.

Cpu soğutucunun temasında herhangi bir sorun yoksa normal dereceler değil. Test sırasında kasanın içinde soğutucu bloğuna dokunurmusun dostum yani fiziki anlamdada o sıcaklık hissediliyormu yoksa tam tersi 90c olmasına rağmen blok soğukmu, eğer fiziki anlamdada sıcaklık varsa soğutucu yetersiz kalıyo veya temasında sorun olabilir'ki zaten termal macun vs baktım demişsin. Böyle'de deneyip yazarsan sevinirim.
Tekrardan stress testine soktum.. 93 derecede soğutucunun en altına elimi rahatça değdirebiliyorum.. fan maksimum hızda dönüyor. Stok hızda test ettim..kendi pastasını coolermaster e2 ile yeniledim soğutucu yüzeyinde çok hafif bi çizik var tam ayna değil lakin düz.. cpuda aynı şekilde düz ve yeteri kadar pasta sürdüğüme eminim.

Hala anlamadım neden diye msi formuna sordum düzgün cevap veremediler.

Tekrardan stress testine soktum.. 93 derecede soğutucunun en altına elimi rahatça değdirebiliyorum.. fan maksimum hızda dönüyor. Stok hızda test ettim..kendi pastasını coolermaster e2 ile yeniledim soğutucu yüzeyinde çok hafif bi çizik var tam ayna değil lakin düz.. cpuda aynı şekilde düz ve yeteri kadar pasta sürdüğüme eminim.

Hala anlamadım neden diye msi formuna sordum düzgün cevap veremediler.
Dostum tahminimce yazılımsal bir sorun olabilir zaten 95-100c civarı pc kapatır kendini, yinede daha yüksek bilgisi olan kişilere danış. Şahsi fikrim hani 93c nin boğucu sıcaklığı blokta hissedilmiyosa kafana takma genelde eski sistemlerde olur ama sendede yanlış gösterme sorunu olmuş olabilir.
İçin rahat edeceksede yeni bir soğutucu al normalde 93 dereceyi göstermiyecek seviyede tabi ozaman kafan rahat olur.

Dostum tahminimce yazılımsal bir sorun olabilir zaten 95-100c civarı pc kapatır kendini, yinede daha yüksek bilgisi olan kişilere danış. Şahsi fikrim hani 93c nin boğucu sıcaklığı blokta hissedilmiyosa kafana takma genelde eski sistemlerde olur ama sendede yanlış gösterme sorunu olmuş olabilir.
İçin rahat edeceksede yeni bir soğutucu al normalde 93 dereceyi göstermiyecek seviyede tabi ozaman kafan rahat olur.

Umarım yazılımsal olacaktır. Offset değeri gözükmüyor 2600x lerde.
acaba donanımsal olabilirmi? kapatma olayıda aslında bu donanım meselesine biraz ket vuruyor, 95 derece max sıcaklık gösteriyorlar. zaten 99u oyunda görmüştüm ama pcde ne bir donma ne bir kasma hiçbir şikayetim yok sadece sıcaklıkdan dolayı fanlar yüksek hızda dönüyor o kadar.

Stok soğutucu yükte bu sıcaklık değerleri normal. Önerilen Ghz değerleri 3,2 - 3,8ghz arasında. 4,0ghz ve üsttü için daha iyi bir soğutucu almalısınız.

standart değerlerde test ettim aynı sonuçlar. 3.6 ghz devamlı 4.1ghz boostta çalışıyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı