Ryzen 2600X stres testinde aşırı ısınıyor

Jankopat

Centipat
Merhaba, adım Can. Yaklaşık 2 yıldır Ryzen 2600X işlemci kullanmaktayım. Yaşadığım bir probleme karşılık araştırmalarım sonucu bir çözüme ulaşamadığım için bu konuyu açma gerekliliği duydum. Sorunum şudur: İşlemci PBO ve CPB açık iken bile sistem boştayken 40-45 derece arası değişiyor, çift monitör kullanıyorum escape from tarkov, GTA 5 gibi oyunları oynayıp bununla beraber OBS üzerinden yayın ve Chrome sekmeleri açıkken bile 60 derece civarlarında seyrediyor. Buraya kadar bir sorun görmedim kendimce ancak Aida 64 programı ile sistem kararlılık testi yaptığımda işlemci 2 dakika bile olmadan 100 derecelere ulaşıyor ve testi sonlandırıyorum. Bunun üzerine işlemci voltajları düşürdüm ancak sonuç değişmedi. Kendim kurcalayarak bir şey keşfettim ve ne olduğunu bulamadım. Aida 64 testinde sadece CPU seçeneğini seçersem işlemcim 80 derecelerde seyrediyor ancak FPU ve/veya cache seçeneklerini de seçili olduğu zaman yüksek sıcaklıkla karşılıyorum. Bu testler sırasında Ryzen Master üzerinden takip ettiğimde peek Speed test öncesi 4.250 GHz olarak gözükürken testlere başladığım zaman 4.150 ve 3.800'lere kadar indiği oluyor(ısınmaya bağlı olduğunu düşünüyorum). İşlemci frekansını kendim el ile ayarladıktan sonra da sonuçlar değişmiyor. Bu arada söylememde belki fayda olabilir sıcaklık sorunu yaşadığım testler de işlemci sıcaklığı mevcut 40 derece iken testi başlatır başlatmaz bir anda 75-80 derecelere fırlıyor. Kasamın hava akışı hakkında mevcut bilgilendirmeleri okuyup ona göre düzenleme yaptım ( şu an için yan kapağı açık ) ve şu an için bir sıkıntı olduğunu düşünmüyor. İşlemci fanı zaten vidalar ile oturtulduğu için montaj ile ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. İşlemcinin stok fanı Max 2089 RPM olarak dönüyor bana düşük geldi ancak bilemiyorum. Mevcut BIOS'um ve sürücüler günceldir. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim kişilik olarak biraz üstüne düşüyorum eğer sorunumu çözüme ulaştıramaz isem sistemi ya satacağım ya da kıracağım. Şimdiden teşekkür ederim sağlıcakla kalın.

İşlemci Ryzen 5 2600X.
Anakart MSI X470.
RAM g-skill 8 GB 3200 MHz 2 adet.
Ekran kartı MSI RX580 8 GB.
PSU Corsair vs600.
Kasa Corsair Carbide SPEC-04.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, adım can. Yaklaşık 2 yıldır Ryzen 2600X işlemci kullanmaktayım. Yaşadığım bir probleme karşılık araştırmalarım sonucu bir çözüme ulaşamadığım için bu konuyu açma gerekliliği duydum. Sorunum şudur: İşlemci pbo ve CPB açık iken bile sistem boştayken 40-45 derece arası değişiyor, çift monitör kullanıyorum escape from tarkov, GTA 5 gibi oyunları oynayıp bununla beraber OBS üzerinden yayın ve Chrome sekmeleri açıkken bile 60 derece civarlarında seyrediyor. Buraya kadar bir sorun görmedim kendimce ancak Aida 64 programı ile sistem kararlılık testi yaptığımda işlemci 2 dakika bile olmadan 100 derecelere ulaşıyor ve testi sonlandırıyorum. Bunun üzerine işlemci voltajları düşürdüm ancak sonuç değişmedi. Kendim kurcalayarak bir şey keşfettim ve ne olduğunu bulamadım. Aida 64 testinde sadece CPU seçeneğini seçersem işlemcim 80 derecelerde seyrediyor ancak fpu ve/veya cache seçeneklerini de seçili olduğu zaman yüksek sıcaklıkla karşılıyorum. Bu testler sırasında Ryzen Master üzerinden takip ettiğimde peek Speed test öncesi 4.250 GHz olarak gözükürken testlere başladığım zaman 4.150 ve 3.800'lere kadar indiği oluyor(ısınmaya bağlı olduğunu düşünüyorum). İşlemci frekansını kendim el ile ayarladıktan sonra da sonuçlar değişmiyor. Bu arada söylememde belki fayda olabilir sıcaklık sorunu yaşadığım testler de işlemci sıcaklığı mevcut 40 derece iken testi başlatır başlatmaz bir anda 75-80 derecelere fırlıyor. Kasamın hava akışı hakkında mevcut bilgilendirmeleri okuyup ona göre düzenleme yaptım ( şu an için yan kapağı açık ) ve şu an için bir sıkıntı olduğunu düşünmüyor. İşlemci fanı zaten vidalar ile oturtulduğu için montaj ile ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. İşlemcinin stok fanı Max 2089 RPM olarak dönüyor bana düşük geldi ancak bilemiyorum. Mevcut BIOS'um ve sürücüler günceldir. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim kişilik olarak biraz üstüne düşüyorum eğer sorunumu çözüme ulaştıramaz isem sistemi ya satacağım ya da kıracağım. Şimdiden teşekkür ederim sağlıcakla kalın.

İşlemci Ryzen 5 2600X.
Anakart MSI X470.
RAM g-skill 8 GB 3200 MHz 2 adet.
Ekran kartı MSI RX580 8 GB.
PSU Corsair vs600.
Kasa Corsair Carbide Spec-04.

Sogutucunun iyi oturduguna emin misiniz sicakliklar cok fazla. Kasanizin hava akisi nasil.

Sogutucunun iyi oturduguna emin misiniz sicakliklar cok fazla. Kasanizin hava akisi nasil.
Açıklamamda da bahsettiğim gibi hava akışı ile bir sorun olduğunu düşünmüyorum . 1 adet önde kasa içine hava verecek şekilde, bir adet kasanın üstünde kasa dışına hava verecek şekilde ve bir adet de egzoz fan bulunmaktadır. Stock fanın iyi monte edildiği kanaatindeyim.
80 dereceyi geçmiyorsa aida 64 değerleri gayet normal bir ısı. Eğer soğutucunuz stok soğutucusu ise.
Sadece cpu seçeneği seçili iken evet değerler normal ancak açıklamam da belirttiğim gibi fpu ve/veya cache seçenekleri de seçili iken bahsettiğim sorunları yaşıyorum.

Boşta ve oyun esnasında sıcaklıklarınız gayet iyi. Stres testinde stok soğutucunun yüksek sıcaklık vermesi normal, zaten hiçbir oyun o derece bir yük bindirmez işlemcinize.

Cpu ratio kısmını auto yerine,

4.00 yaparsan cpu core voltage - owerride mode kısmını 1280 yap.
3.90 yaparsan cpu core voltage - owerride mode kısmını 1230 yap.

Stok soğutucu yerine çift fanlı kule tipi soğutucu almanı tavsiye ederim.

Core performance Boost secenegini BIOS'tan kaptirsaniz sicaklik degerleriniz daha da duser AIDA64 testindeki sicaklik fazla ama normal hayatta hiçbir program bu kadar yuk bindirmez islemciye o yuzden oyun ici sicakliklardan memmunsaniz bu haliyle kullanabilirsiniz.

Sorunumu hala çözebilmiş değilim stress FPU testlerinde 30 saniye de 85-90 dereceleri görüyor . Ayrıca sistem boştayken 39 derece iken farenin bir tuşuna bastığımda bir anda 52 derece oluyor ve dalgalanmalar mevcut açıkçası ne yapacağımı bulamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı