Ryzen 5 2600X aşırı ısınıyor

Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 2600X/Msi Mech 5500XT 8GB OC/Asus B450 Mk-2/Ballistix Sport Lt 16 GB Tek Slot/Biostar M700 256 Gb/Seagate Barracuda 1 TB/Darkflash Aquarius + Aigo 650W 80+ Bronze
İlk aldığım zamanlar stabildi fakat 7 ay geçtikten sonra işlemcim 80 dereceyi geçmeye başladı. 97 derece oldu (NFS paybackte) şu an ise 3-4 derecelik bir artış var. İleride sıkıntı çıkarır mı? Olmasının nedenleri nelerdir? Bunun dışında voltaj değerleri çok dengesiz.

Son düzenleme:
Hocam 7 ay önce kışındı ve hem oda sıcaklığı hem de dışarı soğuk olduğundan kasanızın o yandan bu yana ısı artışı olması normal. Yani kış ile yaz arası sıcaklık farkı şehre göre değişir ama 4-8 derece arası denilebilir.

BIOS ayarlarından CBP kapatın. Onun dışında odanızı serin tutmaya çalışın. Kasanızın içini temiz tutun. Bütçeniz varsa kaliteli bir macun ile termal macun yenileyip yeni işlemci soğutucusu alın. İleride sıkıntı çıkar mı sorusuna da tek sıkıntısı ani kapanmalar olabilir onun dışında ekstrem bir sorun yaratmaz.

İyi bir soğutmayla hallolucak gibi.
Sanırım Wraith spire ile olmayacak her şey için teşekkürler.
Olmaz harbi olmaz fanlar nasıl kasada.

Tamamdır.

Hocam 7 ay önce kışındı ve hem oda sıcaklığı hem de dışarı soğuk olduğundan kasanızın o yandan bu yana ısı artışı olması normal. Yani kış ile yaz arası sıcaklık farkı şehre göre değişir ama 4-8 derece arası denilebilir.

BIOS ayarlarından cbp kapatın. Onun dışında odanızı serin tutmaya çalışın. Kasanızın içini temiz tutun. Bütçeniz varsa kaliteli bir macun ile termal macun yenileyip yeni işlemci soğutucusu alın. İleride sıkıntı çıkar mı sorusuna da tek sıkıntısı ani kapanmalar olabilir onun dışında ekstrem bir sorun yaratmaz.
Snowman T6 Ultra düşünüyorum fazla bir bütçemin olacağını düşünmüyorum.
Yanlış etiket ;) kusura bakma.

Bende de R5 2600X var. NFS Payback oyununu ben de oynadım ve işlemcim 80 dereceye kadar çıktı. CBP kapalı olmasına rağmen o derecelere kadar çıktı. Başka oyunlarda en fazla 65 oluyor. Yani o oyun bozuk herhalde. Grafikleri düşür ya da yeni bir soğutucu al.

Cbp ye bir bakayım ben o olabilir sorunun kaynağı.
En önemlisi nereden bakacağım BIOS mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı