Ryzen 2700x 8+4 Pin PSU İçin Dönüştürücü Önerisi

Overclock performansı için iyi bir soğutma çözümü şart kapalı devre sıvı soğutma düşünüyorsanız 240mm ve üstü bakmanızı tavsiye ederim.
evet aklımda coolar master liquit rgb 240mm aklımda ama şuanlık yeterli olduğu için şuan almıcam ama 2 tane kasa fanı alıcam.

evet aklımda coolar master liquit rgb 240mm aklımda ama şuanlık yeterli olduğu için şuan almıcam ama 2 tane kasa fanı alıcam.

Bende Masterliquid ml240l kullanıyorum. Bana performansı yeterli geliyor. Ryzen 7 2700X ile belki 4.3 Ghz kadar çıkma şansın olabilir. Aslında 4 Ghz e kadar çıkıyorum diye yazmışsın aradaki 0.2 ya da 0.3 ghz hız için bu masrafı yapmaya değer mi bilemiyorum. Şu bir gerçek iyi soğutma çözümü her zaman performansa yansıyor overclock yapılsa da yapılmasa da hem kasa da sistem derli topluda duruyor :)

Bende Masterliquid ml240l kullanıyorum. Bana performansı yeterli geliyor. Ryzen 7 2700X ile belki 4.3 Ghz kadar çıkma şansın olabilir. Aslında 4 Ghz e kadar çıkıyorum diye yazmışsın aradaki 0.2 ya da 0.3 ghz hız için bu masrafı yapmaya değer mi bilemiyorum. Şu bir gerçek iyi soğutma çözümü her zaman performansa yansıyor overclock yapılsa da yapılmasa da hem kasa da sistem derli topluda duruyor :)
Aynı soğutucuyu kullanıyorum. 2700x 4.20 ghz kadar çıkabildim.

nlraNR.jpg

eWG1yGs.png

Aynı soğutucuyu kullanıyorum. 2700x 4.20 ghz kadar çıkabildim.
eWG1yGs.png

Sistem 10 numaraymış :) Aerocool Quartz Pro USB 3.0 RGB den memnun musun? Kasanın kalitesi nasıl? Hava akışı ve soğutması nasıl? Ayrıca işlemcinin 4.2Ghz de boş da ve yükte ki ısı değerleri ne durumda?

Sistem 10 numaraymış :) Aerocool Quartz Pro USB 3.0 RGB den memnun musun? Kasanın kalitesi nasıl? Hava akışı ve soğutması nasıl? Ayrıca işlemcinin 4.2Ghz de boş da ve yükte ki ısı değerleri ne durumda?

Kasayı birkaç hafta önce teknobiyotikten 1.000tl civarı aldım. Zaten bildiğim kadarıyla AeroCool markasını teknobiyotik getiriyor Türkiye ye sadece. Eğer içinde RGB AeroCool 850W PSU istiyorsanız 1450 tl civarı. Gerçekten uygun. Çünkü 850W kaliteli bir 80+ sertifikalı psu nun fiyatı günümüzde zaten 1.000 TL :D Ben sadece kasaya 1.000TL verip üzerine bir 1.000TL daha koyarak Seasonic Focus 80+ GOLD 750W bir psu aldım. Sadece kasa ve psu 2.000tl ye geldi. Kasa hakkında konuşacak olursam dizaynı çok iyi, görüntüsü mükemmel. İçi aşırı derece ferah. Full Tower, hayvan gibi. Eğer taşıma ile ilgili düşünceniz varsa ondan kurtulun, bu kasayı kolay kolay içi doluyken hatta boşken taşıyamazsınız. Fakat full towerden bahsediyoruz, tüm kasalar böyle. Kasa içinde 4 fanla birlikte geliyor. Önünde 3 tane 120mm rgb fan + arkada 140mm düz siyah fanla geliyor. Dilerseniz teknobiyotikten 12mm aerocoolun rgb fanını alıp arkadaki fanla değiştirebilirsiniz. Şahsen ben öyle yaptım. Kasada kablo düzenlemesi için bolca delik konulmuş. Kısaca özetlemek gerekirse kasanın + ları ve - lerini bahsedeyim:
Artıları:
1-Camlar tempered, adamlar gerçek cam kullanmış. Plastik değil. Ayriyetten camın karartma oranı çok güzel, dıştan kasanın contrast oranı varmış gibi duruyor ve gece olduğunda kasa cidden aydınlatmayla mükemmel duruyor
2-Kasa çok büyük, üst tarafa 360mm lik radyatör koyabilirsiniz, yada ön tarafa, ek olarak ön tarafın sol tarafında bir 360mm lik girişte mevcut. Yani dilerseniz çok çılgın bir biçimde bu kasaya 3 adet koskocaman 360mm radyatör koyabilirsiniz :D
3-Kasanın yanında verilen materyaller çok kaliteli, ve bolca vida gönderiyorlar. Biliyorsunuz bazı firmalar cimri, AeroCool saolsun torba torba psu + mainboard vidası göndermiş ne olur ne olmaz diye.
4-Kasada kablolar için yeterli sayıda delik mevcut. Üst tarafta 3 tane sağ tarafta 3 tane alt tarafta 3 tane var diye hatırlıyorum. Ayriyetten ona ek olarak kablolamaya daha fazla yardım etsin diye kasaya çıkıntılarda konulmuş. Ayriyetten kasanın dış cephesinin arka tarafında beyaz led aydınlatması mevcut. Dilerseniz molex bağlantısını gerçekleştirip kasanın arkasını aydınlatmalı kullanabilirsiniz.
5-Kasanın ayakları çok sağlam, zorlasanız bile kırılacağını sanmıyorum.
6-Kasadaki üst filtreler mıknatıslı, rahat bir biçimde çıkartıp temizleyip yerine koyabilirsiniz. Ön filtresi mıknatıslı değil, zaten olmaması gerekli. Onuda hiç zorlanmadan birkaç saniye içerisinde çıkartıp temizleyebilirsiniz.
7-Kasanın arka tarafında 3 tane ssd yeri, ön tarafında 4 tane hdd yeri var. Hiç zorlanmadan, monte aparatı almadan ssd lerinizi ve hdd lerinizi kasaya takabilirsiniz.
8-Kasanın üst tarafında 2 tane usb 3.0 ve 2 tane usb 2.0 bağlantısıyla birlikte birde fan kontrolcüsü mevcut.
9-Kasanın yanında rgb ve fanspeed controlü yapabileceğiniz bir hub gönderiliyor. Eğer anakartınızda rgb desteği yoksa ve yeterli sayıda fan girişi yoksa veyahut biosunuzda akıllı fan kontrolcüsü yoksa bu hubu kullanabilirsiniz. Hubu direk kasanın arkasına yapıştırabilirsiniz, çünkü adamlar gerçekten kasanın arka tarafında hem kablolama hemde hub için gayet yeterli boş alan bırakmış. Hub yapıştırmalı, hub kutusunun içinde yapıştırmanız için aparat gönderiyorlar.
Şahsen ben hubu kullanmıyorum anakartım çok üst seviye olduğundan dolayı.
Eksileri:
1-Kasanın materyalleri kaliteli demiştik, fakat çizilmeye karşı oldukça dayanıksız. Kasanın iç tarafından bahsediyorum yanlış anlaşılmasın, kasanın iç tarafını tırnağınızla bile çizebilirsiniz, radyatör takarken ben iç tarafın üst kısmını baya çizdim, gözükmediği için problem yok ama gene de dikkatli olmakta fayda var.
2-Kasa oldukça ağır, benim için problem değil fakat eğer sizin için kasanın ağırlığı önemliyse fulltower yerine middletower bir kasayı tercih etmeniz gerekir.
3-Kasanın yan kapağını çıkartmak zorlayıcı değil. Fakat 2018 yılındayız, 4 tane vidayı çıkartıp kullanıcıyı uğraştırmak yerine açma kapamalı bir sistem yapabilirlerdi.

Hava Akışı ve Soğutma Hakkında:
Gönül isterdiki radyatörümü kasanın ön tarafındaki 3 tane fanın arkasında koyayım fakat ne yazık ki kasanın içi çok büyük olduğu için radyatör oraya kadar yetişmedi. Normalde radyatörü ön taraftan gelen soğuk havayla ısıtıp ısınan havayı içeriye atıp yukarıdan ve egzos fanından tahliye etmeyi daha uygun buluyorum. Yabancı kaynaklarda araştırdığıma göre sanılanın aksine yukarıda anlattığım tahliye methodunu yaptığınız vakit 10 derece fark ediyor.
Kablolar yetişmediği için radyatörü üst tarafa koymak durumunda kaldım. Ön tarafta 3 tane fan var, soğuk hava ön taraftan geliyor ve ısınan hava yukarıda radyatörün altına monteli 2 adet cooler master fanla ve arka taraftaki egzos fanıyla dışarıya tahliye ediliyor.

İşlemcinin boşta ve yükte ısı değerleri:
Boşta 32-36 Derece arasında alıyorum. Oyun oynarken vs 50-60 dereceye kadar çıkabiliyor. Gidip prime95 ile hard bir teste soktuğumda ilk 1 saat 72 dereceye kadar çıktı, prime95 in son aşamalarında 80 dereceye kadar çıktı, kapanma durumu falan olmadığından dolayı müdahale etmedim, yani çok ultra durumlarda 80 dereceyi görebiliyor. Fakat ben bilgisayarı hor kullanan biriyim. Deli gibi render yaparım, oyun oynarım , hem işlemciyi hem ekran kartını baya zorlarım. Bu aşamalarda ekran kartının 67 dereceyi ve işlemcinin hem oyun oynarken hem render yaparken 50-60 dereceyi geçmediğini gönül rahatlılığıyla söyleyebilirim.

Bayağı detaylı güzel bir inceleme olmuş. Elinize kolunuza sağlık :) Ben aslında pro olmayan modeliyle karıştırmışım sizin kasayı, bu sıralar ona bakmıştım da :)

Ryzen 7 2700x işlemciler için 8+8 pin soketli PSU gerekiyormuş. Benim anakartımda 8+4 pin var ben de hem bu sebeple hem de bu forumda bana önerilen Seasonic S12II-620 PSU'ı aldım. Ürünün açıklamasında "1 CPU 8 pin, 1 CPU 4 pin" yazmasına karşın PSU'dan sadece 8 pin çıktı. Diğer 4 pin hangi kablo? Eğer diğer 4 pin yoksa sadece 8 pin kullanabilir miyim? @Recep Baltaş lütfen cevap verin işlemcinin yanmasını, çöp olmasını istemiyorum.

İşlemci: Ryzen 7 2700x
Anakart: MSI X470 Gaming Pro
PSU: Seasonic S12II-620

Seasonic S12II-620 620W 80+ Bronze Power Supply Fiyatı

Eki Görüntüle 312556
Eki Görüntüle 312554
Eki Görüntüle 312555
Eki Görüntüle 312553

Merhaba, sadece 8 pin bağlasan yeterli olur eğer overclock yapmayı düşünmüyosan. Zaten turbo modunda CPU 4.2 Ghz e çıkıyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı