Ryzen 2700X ve Corsair H100I RGB Platinum SE ile sıcaklık yüksek

Enesmeseli

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar, öncelikle birkaç sorum olacak. Kafama takılan oldukça şey var öncelikle, Ryzen 2700X kullanıcısıyım. 5 aydır kutusundan gelen stok 2700X fanıyla kullanıyordum.
Corsair H100I RGB Platinum SE alıp bugün montajını yaptım video izleye izleye. Bir yerlerde hata yapmış olabilir miyim acaba? RGB'ler, pompa, hepsi çalışıyor gibi duruyor sorunsuz. Sorunum şu kullandığım stok fan ve almış olduğum Corsair'in sıvı soğutucusu arasında öyle pek bir fark yok gibi duruyor. Sıcaklık değerleri açısından boşta 45-60 derecelerde geziyor sürekli. Oyunlarda da eski fanla da aralarında 5C* fark var gibi duruyor. Core Boost özelliği açıkta bu arada ama oyunlarda 3900 MHz'ye düşüyor.

IMG_0516.JPG

Çekirdekler eski stok fanda da aynı şekildi. Sizce bu durum normal mi? BIOS ayarlarınıda atabilirim.

Sistem.

Ryzen 2700X.
Gigabyte RTX 2070 Windforce 3X (v1)
Adata XPG 3000 MHz RAM (8x2 modüler)
Corsair H100I RGB Platinum SE sıvı soğutma.
Gigabyte B450M SH2 anakart.
Frisby Coax kasa.
Frisby 650W 80 Plus PSU.
Adata 480 GB SSD

Sıcaklıkların aynı olması cidden ilginç yani buradan vereceğimiz tek öneri sanırım söküp en baştan monte etmek ayrıca sürülen macunun miktarı da çok önemli. Yalnız ilk önce o güç kaynağını değiştirseydiniz ben olsam sistemi asla emanet etmezdim.

Muhtemelen termal macunu yanlış sürdünüz ya da termal macun sürdünüz mü? Bu arada sistemi nereden aldınız? Çünkü PSU'nuz berbat patlama riski var değiştirmemizi öneririm.
Sıcaklıkların aynı olması cidden ilginç yani buradan vereceğimiz tek öneri sanırım söküp en baştan monte etmek ayrıca sürülen macunun miktarı da çok önemli. Yalnız ilk önce o güç kaynağını değiştirseydiniz ben olsam sistemi asla emanet etmezdim.

Evet hele ki ortada RTX 2070 var.

Kasa + psu en kısa sürede değiştirecem zaten özellikle kasa aşırı kötü
Muhtemelen termal macunu yanlış sürdünüz ya da termal macun sürdünüz mü? Bu arada sistemi nereden aldınız? Çünkü PSU'nuz berbat patlama riski var değiştirmemizi öneririm.

Evet hele ki ortada RTX 2070 var.
Montajlarken bugün Üstünde gelen termal macunla montajını yaptım montajını yaparkende parmagımlada pompanın altındaki macunu biraz çıkartmış olabilirim o kadar çok etkiler mi termal macun?

Kasa + PSU en kısa sürede değiştireceğim zaten özellikle kasa aşırı kötü.

Montajlarken bugün üstünde gelen termal macunla montajını yaptım montajını yaparken de parmagımla da pompanın altındaki macunu biraz çıkartmış olabilirim o kadar çok etkiler mi termal macun?

Elinize aman aman göstermek macun yapışmadıysa etkilemez. Ben de stok fanın termal macununa parmağım deydi diye çok korkmuştum.

Kasa + psu en kısa sürede değiştirecem zaten özellikle kasa aşırı kötü

Montajlarken bugün Üstünde gelen termal macunla montajını yaptım montajını yaparkende parmagımlada pompanın altındaki macunu biraz çıkartmış olabilirim o kadar çok etkiler mi termal macun?
Pek etkileyeceğini sanmam ama yoksa elinizde termal macun alıp sıfırdan monte edin çünkü boşta 45 60 arası imkansız bu soğutucu ile. Muhakkak eksik yada yanlış birşeyler vardır gözden kaçan.

Pek etkileyeceğini sanmam ama yoksa elinizde termal macun alıp sıfırdan monte edin çünkü boşta 45 60 arası imkansız bu soğutucu ile. Muhakkak eksik yada yanlış birşeyler vardır gözden kaçan.
civilization oyunda 75c* derece çıkmış masa üstünde 58*c falan göüldüğü gibi

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    283,2 KB · Görüntüleme: 41
Klimasız bir ortamda mı kullanıyorsunuz acaba sistemi? iCUE uygulamasını açtığınızda pompa resminizin yanında soğutma sıvısı'nın sıcaklığı yazar onu paylaşabilir misiniz?
ortam klimasız kasanın öndeki camını çıkardım yandaki camıda çıkık durumda şu anda anlık sıcaklıklar fotoda var bir sorun var ben çözemedim
bide sıcaklık arttığı zaman fanların hızı falanda artmıyor pek öyle ilk sıvı soğutucu deneyimim kusura bakmayın mantığını çözemedim hala:D

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    914,8 KB · Görüntüleme: 44
1598143599270.png

Havaların sıcak olduğu şı sıralar sıcaklıklarınızın artması normal bence. Gün içerisinde ya da oyunlar soğutma sıvısının sıcaklığı 36 derecelere kadar çıkıyor bende de. 40 dereceye yaklaşan sıvı ne kadar soğutabilir orası muamma. İzmir sıcağı yapacak bir şey yok. CPB açıkken anakartınızın verdiği voltajları gözlemlemenizi öneririm. İyi BIOS'unuz yok ise sürekli 1.4'lerde takılıyor olabilir. O da en ufak uynadırma da işlemci sıcaklığınızın ani yükselip düşmesi demektir. Manuel voltaj ayarlayarakta sorununuzu çözebilirsiniz bence.
ortam klimasız kasanın öndeki camını çıkardım yandaki camıda çıkık durumda şu anda anlık sıcaklıklar fotoda var bir sorun var ben çözemedim
bide sıcaklık arttığı zaman fanların hızı falanda artmıyor pek öyle ilk sıvı soğutucu deneyimim kusura bakmayın mantığını çözemedim hala:D

Performans sekmesinden fan hızlarının referans alacağı sensörü seçmeniz gerekiyor. H110 temp seçili olabilir. 2700x Package seçerek işlemci paket sıcaklığına göre fan curve ü belirleyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı