Ryzen 2700X ve Corsair H100I RGB Platinum SE ile sıcaklık yüksek

Enesmeseli

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar, öncelikle birkaç sorum olacak. Kafama takılan oldukça şey var öncelikle, Ryzen 2700X kullanıcısıyım. 5 aydır kutusundan gelen stok 2700X fanıyla kullanıyordum.
Corsair H100I RGB Platinum SE alıp bugün montajını yaptım video izleye izleye. Bir yerlerde hata yapmış olabilir miyim acaba? RGB'ler, pompa, hepsi çalışıyor gibi duruyor sorunsuz. Sorunum şu kullandığım stok fan ve almış olduğum Corsair'in sıvı soğutucusu arasında öyle pek bir fark yok gibi duruyor. Sıcaklık değerleri açısından boşta 45-60 derecelerde geziyor sürekli. Oyunlarda da eski fanla da aralarında 5C* fark var gibi duruyor. Core Boost özelliği açıkta bu arada ama oyunlarda 3900 MHz'ye düşüyor.

IMG_0516.JPG

Çekirdekler eski stok fanda da aynı şekildi. Sizce bu durum normal mi? BIOS ayarlarınıda atabilirim.

Sistem.

Ryzen 2700X.
Gigabyte RTX 2070 Windforce 3X (v1)
Adata XPG 3000 MHz RAM (8x2 modüler)
Corsair H100I RGB Platinum SE sıvı soğutma.
Gigabyte B450M SH2 anakart.
Frisby Coax kasa.
Frisby 650W 80 Plus PSU.
Adata 480 GB SSD

2 Mizin sahip olduğu işlemciler çok iyi açıklıyor konuyu. Sizin işlemciniz 4.2 GHz'de 1.2v ile çalışabiliyor.
Benim işlemcimin 4.2'de stabil olması için en düşük voltaj 1.3 v. Yani aslında özdeş olması gereken işlemciler özdeş değil. Sizin işlemcinizin silikon kalitesi benimkinden çok daha iyi. Daha yüksek hızları daha düşük voltajlar ile destekleyebiliyor. İkimizde 4.3 GHz'e o.c etsek atıyorum. Benim işlemcim 1.37 ile stabil olacak iken sizin işlemciniz 1.32 ile stabil olabilir. Ne kadar iyi silikon o kadar iyi o.c performansı temelde.
Anladim çok tessekurler

Gigabyte sana darılmış ,baglantinda sorun olabilir hiç bir ayarı değiştirmeye gerek yoktu hatta sıvı sogutmanin programını bile kurmana gerek yok bütün elektiriksel bağlantıları yapınca default ayarlarda çalışır .gigabyte tin tek birşeyin ini kullanıyorum oda 240 mm aorus programsız dahi çalışıyor ama genede kurdum ayarlarım şöyle fan sessiz , devirdaim balans modunda 2k ultra ayarlarda sıcaklık değerleri 51 d .. sen PC bin ayarlrini kurcalama bu PC ile ilgili değil bağlantı yada sıvı soğutmayla alakalı, sıvı soğutma takmak okadar zor bir şey değil ve buna bağlı olarak PC deki hiç bir ayar degistilmez
15981898731428261672485117882203.jpg

Sivi soğutmaya göre PC ayarlanmaz , sıvı soğutma kendini PC ye göre ayarlar seninkisi tam tersi
Gigabyte yüzün den ben MSI Rh 360 almadım

Son düzenleyen: Moderatör:
Gigabyte sana darılmış ,baglantinda sorun olabilir hiç bir ayarı değiştirmeye gerek yoktu hatta sıvı sogutmanin programını bile kurmana gerek yok bütün elektiriksel bağlantıları yapınca default ayarlarda çalışır .gigabyte tin tek birşeyin ini kullanıyorum oda 240 mm aorus programsız dahi çalışıyor ama genede kurdum ayarlarım şöyle fan sessiz , devirdaim balans modunda 2k ultra ayarlarda sıcaklık değerleri 51 d .. sen PC bin ayarlrini kurcalama bu PC ile ilgili değil bağlantı yada sıvı soğutmayla alakalı, sıvı soğutma takmak okadar zor bir şey değil ve buna bağlı olarak PC deki hiç bir ayar degistilmez Eki Görüntüle 646617
Sivi soğutmaya göre PC ayarlanmaz , sıvı soğutma kendini PC ye göre ayarlar seninkisi tam tersi
Gigabyte yüzün den ben MSI Rh 360 almadım
Dün gece çok uğraştım cinebench stock ayarlarda 3578 puan coreperformansboost açıkken .
biostan dynamic core dan sürekli ayar denedim coreperformansı kapatıp 3.30 v dan - 50 yaparak 1.90v lara kadara kadar ayar denedim.cinebenchte ekran görüntüm gitti bu aralıklarınınn çoğunda stabil çalıştıramadım bi türlü.cpu frekansıda 3.700mhzden 4.000 i denedim ,3900 mhz denedim sürekli işlemci sıcaklığım cinebenchte 81 dereceye fırladı hepsinde bu sıvı soğutucu varken bu normal mi 1 sorunum yok 1 kaç sorunum var
2 Mizin sahip olduğu işlemciler çok iyi açıklıyor konuyu. Sizin işlemciniz 4.2 GHz'de 1.2v ile çalışabiliyor.
Benim işlemcimin 4.2'de stabil olması için en düşük voltaj 1.3 v. Yani aslında özdeş olması gereken işlemciler özdeş değil. Sizin işlemcinizin silikon kalitesi benimkinden çok daha iyi. Daha yüksek hızları daha düşük voltajlar ile destekleyebiliyor. İkimizde 4.3 GHz'e o.c etsek atıyorum. Benim işlemcim 1.37 ile stabil olacak iken sizin işlemciniz 1.32 ile stabil olabilir. Ne kadar iyi silikon o kadar iyi o.c performansı temelde.
Dün gece çok uğraştım cinebench stock ayarlarda 3578 puan coreperformansboost açıkken .
biostan dynamic core dan sürekli ayar denedim coreperformansı kapatıp 3.30 v dan - 50 yaparak 1.90v lara kadara kadar ayar denedim.cinebenchte ekran görüntüm gitti bu aralıklarınınn çoğunda stabil çalıştıramadım bi türlü.cpu frekansıda 3.700mhzden 4.000 i denedim ,3900 mhz denedim sürekli işlemci sıcaklığım cinebenchte 81 dereceye fırladı hepsinde bu sıvı soğutucu varken bu normal mi 1 sorunum yok 1 kaç sorunum var.ekte hvmonitörden değerleri atttım

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    872,7 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:
Yazdıklarımı okumadinmi arkadaşım bende sıvı sogutucu kullanıyorum başkalarında.. sıvı sogutucu PC ye uyacak PC s.sogutucu ya değil yaptığın ayarları sifirla makinenin ayarlarını niye kurcalıyorsun dedim ya belki yanlış baglasinsindir

Yazdıklarımı okumadinmi arkadaşım bende sıvı sogutucu kullanıyorum başkalarında.. sıvı sogutucu PC ye uyacak PC s.sogutucu ya değil yaptığın ayarları sifirla makinenin ayarlarını niye kurcalıyorsun dedim ya belki yanlış baglasinsindir
Okudum dediklerinizi bağlantımda ne bir sorun olabilr ki herşey doğru gözüküyor pompadan çıkan girişin birtanesini psu dan gelen sata ucuna pompadan gelen erkekli dişili girişlerin bağlantısnı yaptım.şu anda makinem full stock ayarlarda zaten stabil çalışmadığı için stock ayarlarda kullanıyorm aşırı voltaj veriyor işlemciye buda sıcaklık sorunu demek 1.47 lere kadar veriyor.

Ben şimdiye kadar bir kez bios girdim oda PC ilk kurarken senin biosla benimki arasında görsel ve yazilimsal fark var sana şunu yap deyip sorumluluk alamam gigabyte kullananlar sana yardımcı olurlar ,, umarım

Dediğim gibi gigabyte bir tane bagliyorsun hepsi çalışıyor ancak 2 tane prg indiriyordun corseir den ve gigabyte bin bios undan anlayanlar yardımcı olacaklardır istersen yeniden bir konu aç

Geri
Yukarı