Ryzen 3 1200 AF nasıldır?

166770

Kilopat
Makaleler
5
Bir tanıdığıma bakıyorum bu işlemciyi. Gigabyte A320M S2H ile uygun fiyatlı performans sistemi yapmak istedi kendisi. Ben de ona bu işlemciyi önerdim, fiyat olarak çünkü cidden çok uygun. 600- 700 arasına buldum. 12nm versiyonu. Ekran kartı olarak eski sisteminden çıkacak olan ASUS GT 630 var. Stoklar düzelince bir GTX 1650 GDDR6 falan çeker diye düşünüyorum. Gerçi besler mi bilmiyorum. En fazla hangi ekran kartını takabilir? RAM olarak henüz bir şey düşünmedik ama ben ona 8x2 = 16 GB 3200 MHz fikrini sunacağım.

Aynen belirttiğin gibi GTX 1650 GD6 veya RX570 modellerine kadar çıkılabilir, daha üst modeller en basitinden RX580 bile 4 GHz OC'la (A320 çipsette bu hız aşırtma denilen olay da yok) yer yer darboğaz yapabiliyor.

Bir tanıdığıma bakıyorum bu işlemciyi. Gigabyte A320M S2H ile uygun fiyatlı performans sistemi yapmak istedi kendisi. Ben de ona bu işlemciyi önerdim, fiyat olarak çünkü cidden çok uygun. 600- 700 arasına buldum. 12nm versiyonu. Ekran kartı olarak eski sisteminden çıkacak olan ASUS GT 630 var. Stoklar düzelince bir GTX 1650 GDDR6 falan çeker diye düşünüyorum. Gerçi besler mi bilmiyorum. En fazla hangi ekran kartını takabilir? RAM olarak henüz bir şey düşünmedik ama ben ona 8x2 = 16 GB 3200 MHz fikrini sunacağım.
Daha dün 1200 AF ile 1650S'i test ettim. RDR 2'de asla darboğaz yapmadı. APEX'de %5 bir darboğaz oldu.

RX580 & 1650S tipi kartlarla genel anlamda ucu ucuna da olsa GPU'ya aşırı yük bindirecek şekilde optimize edilen oyunlarda problem olmaz, bu işlemcinin zayıf noktalarından biri yüksek FPS'lerde oynanılmak istenen işlemci yükü yüksek çok oyunculu online oyunlar. Bu tip senaryolarda hem çekirdek limitine takılıyor hem de bir 7600K veya 9100F gibi tekli çekirdek performansı sunamadığından dolayı performans da yerlerde sürünebiliyor ki OC'lu haliyle bile RX570'le küçük oranlarla da olsa bu tip durumlarda kayıplar yaşanabiliyor.

Son düzenleme:
Ayar köklediğin sürece bence de sıkıntı çıkmaz tabii. 1200 AF ve 1650S sizin sistem mi?
RDR2 tam bir ekran kartı oyunu, bu oyunda i3-9100F ile RTX 2060'ı bile 1080p'de tam olarak besleyebilen var gerisi sen düşün. Yalnız 1200AF; Saint Denis veya Blackwater gibi NPC'si yoğun kalabalık mekanlarda zorlanabileceği gibi genel olarak GPU'ya aşırı yük binen sahnelerde sorun yapacağını da düşünmüyorum, şu anki oyunların neredeyse en az %90'ı da bu şekilde.

Son düzenleme:
RDR2 tam bir ekran kartı oyunu, bu oyunda i3-9100F ile RTX 2060'ı bile 1080p'de tam olarak besleyebilen var gerisi sen düşün. Yalnız 1200AF; Saint Denis veya Blackwater gibi NPC'si yoğun kalabalık mekanlarda zorlanabileceği gibi genel olarak GPU'ya aşırı yük binen sahnelerde sorun yapmaz ki şu anki oyunların neredeyse en az %90'ı bu şekilde.
Aslında fena işlemci değil. Düşük bütçede iş görür. Yanına iyi bir ekran kartı taktığın sürece.

Geri
Yukarı