RYZEN 3 1300X + GTX 1060 Sistem Önerisi

Emrullah Meral

Kilopat
Yer
Bursa/Gemlik
Daha fazla  
Arkadaşlar bütçe maksimum 3200 TL aslında 1050 Ti takacaktım hasret kaldım iyi bir bilgisayara. O yüzden GTX 1060 3GB karar kıldım anakart falan dizdim ben uyumlu olmayan parça yada daha iyi olabilecek bir parça varsa yardımcı olursanız sevinirim.

• AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz 8 MB AM4 : 587 TL
  • Gigabyte GA-AB350-Gaming 3 3200 MHz(OC) AM4+ ATX : 520 TL
  • Corsair 8GB Vengeance Lpx DDR4 2400MHz CL16 : 337 TL
  • Asus GeForce GTX 1060 Dual OC 3GB 192Bit : 1.308 TL
  • Samsung 250GB 850 Evo 540/520 mSata (MZ-M5E250BW) : 431 TL
  • Dark Sentinel 600W 3xKırmızıLED Fan,USB 3.0,Pencereli MidTower SiyahATX Oyuncu Kasası : 355,82 TL

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi şöyle bir sıkıntı var. GTX 1060 1080p Ultra kartı. Ultra çözünürlüğe aldığınız zaman ciddi bir VRAM kullanımı söz konusu oluyor bu yüzden şu an bazı oyunlarda ve gelecekte çıkacak oyunlarda droplar ve bazı performans sorunları yaşayabilirsiniz. GTX 1060 6GB ile 3GB arasında sadece RAM değil performans farkıda var. Bu yüzden sonradan pişman olmamak için GTX 1060 6GB alın.

Diğer parçalarınız güzel olmuş. Yok daha para çıkmaz diyorsanız ya bütçenizi artırıp GPU’yu alın yada SSD’yi kısın ( çok tavsiye etmiyorum). Mutlaka GTX 1060 6GB alın derim.

Ben de aynı şekilde sizin konumunuzdaydım. Biraz daha bütçeyi arttırıp 6GB almakta büyük fayda var. Gerekirse anakartı AB350M model ile değiştirin ve RAM'i 3000 MHz seçin.

Son düzenleyen: Moderatör:
GTX 1060 6 GB almanızı pek önermem. Sadece vRAM değil performans farkı da bulunuyor. Bunun yerine RX 580 bulabilirseniz onu da alabilirsiniz. Ancak Asus'un RX 400 ve 500 serisini almayın, öbür markalara yönelin.

Sana tavsiyem içine sinmeyecek ekran kartına fazla masraf yapıp değiştireceğin zaman fazla zarar etmektense, değiştireceğinde daha az masrafa yol açacak parçalar alıp geliştirmeye müsait şekilde sistem toplasan iyi edersin. Yani topladığın sistemde işlemci ve ekran kartı hariç tüm parçalar aynen kalsın işlemci yerine sadece A8 9600 APU işlemci al bu şekilde idareten kullan. Artan parayı hem işlemci hem ekran kartı yenilemek için biriktirmeye devam et.

İkinci bir seçenek işlemciyi darboğaz ihtimali bulunan hesaplı X4 950 işlemciyle kullanıp artan bütçeye ekran kartını 6GB 1060 almaktır. O zaman tek yapman gereken şey zamanı geldiğinde işlemci değiştirmek olur.

Son düzenleme:
Sana tavsiyem içine sinmeyecek ekran kartına fazla masraf yapıp değiştireceğin zaman fazla zarar etmektense, değiştireceğinde daha az masrafa yol açacak parçalar alıp geliştirmeye müsait şekilde sistem toplasan iyi edersin. Yani topladığın sistemde işlemci ve ekran kartı hariç tüm parçalar aynen kalsın işlemci yerine sadece A8 9600 APU işlemci al bu şekilde idareten kullan. Artan parayı hem işlemci hem ekran kartı yenilemek için biriktirmeye devam et.

İkinci bir seçenek işlemciyi darboğaz ihtimali bulunan hesaplı X4 950 işlemciyle kullanıp artan bütçeye ekran kartını 6GB 1060 almaktır. O zaman tek yapman gereken şey zamanı geldiğinde işlemci değiştirmek olur.
Hocam işlemci, kasa, PSU, anakart bileşenlerini kaliteli tutup ucuz bir ekran kartıyla devam edip sonradan sadece ekran kartını geliştirmek daha mantıklı olmaz mı?

Arkadaşım sen GTX1060 6GB'yi al gitsin yanına bir tane Ryzen 3 1300X tak bide Gigabyte ya da ASRock Markalı bir Anakart al işini rahat rahat görür, ama RAM olarak mutlaka 8GB DDR4 3000MHz Dual Kit al.

Bence durum şöyle; kısa vadede ekran kartı değişmek iyi olur ama ileri vadede de darboğaz yapmayacak bir işlemci alırsa şuan hem kısa hem uzun vadede sorun yaşamaz bence.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı