Ryzen 3 1300X overclock

mcakan

Kilopat
Arkadaşlar Ryzen 3 1300X işlemciyi overclock etmek istiyorum. Ryzen Master programıyla birkaç deneme yaptım ama tam stabilite sağlayamadım. Voltaj yükseltip 4 GHz'ye çıkardım ama işlemci yüke binince monitörün görüntüsü gidiyor. (MSI B450M PRO Max Anakart) 2133 MHz RAM'leri voltajsız 3200 MHz'ye yükselttim sıkıntı çıkmadı ona biraz şaşırdım. (2*4 GB G-skill Ageis 2133 RAM'ler)
Aşağıda fotoğraftaki okla gösterdiğim voltajları artırmak gerekir mi?
BIOS'tan OC Genie kısmını aktif yaptım 3, 7 GHz'e sabitledi. Böyle mi bırakmalıyım.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    61,9 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleyen: Moderatör:
Olabilir voltaja dikkat etmemişim. Kaça kadar çıkarmak gerekir işlemci voltajını? (Deneme amaçlı ryzen master ile yapmıştım)

Arkadaşlar Ryzen 3 1300X işlemciyi overclock etmek istiyorum. Ryzen Master programıyla birkaç deneme yaptım ama tam stabilite sağlayamadım. Voltaj yükseltip 4 GHz'ye çıkardım ama işlemci yüke binince monitörün görüntüsü gidiyor. (MSI B450M PRO Max Anakart) 2133 MHz RAM'leri voltajsız 3200 MHz'ye yükselttim sıkıntı çıkmadı ona biraz şaşırdım. (2*4 GB G-skill Ageis 2133 RAM'ler)
Aşağıda fotoğraftaki okla gösterdiğim voltajları artırmak gerekir mi?
BIOS'tan OC Genie kısmını aktif yaptım 3, 7 GHz'e sabitledi. Böyle mi bırakmalıyım.
4.0GHz için daha fazla voltaj vermen gerek. Sisteminin kapanma nedeni yetersiz voltaj. O hız için 1.4V civarı voltaj vermen gerekiyor. Tabi işlemci silikon değerine göre bu daha az ya da daha fazla olabilir. O yüzden tam değer veremem.

3,9 ghz de 1,4 voltla işlemci 88 dereceye çıkıyor. Voltajsız. 3,7 de bırakmak en mantıklısı galiba.(3,7 ghz de 70 derece kalıyor yük altında)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı