Ryzen 3 1300X overclock

mcakan

Kilopat
Arkadaşlar Ryzen 3 1300X işlemciyi overclock etmek istiyorum. Ryzen Master programıyla birkaç deneme yaptım ama tam stabilite sağlayamadım. Voltaj yükseltip 4 GHz'ye çıkardım ama işlemci yüke binince monitörün görüntüsü gidiyor. (MSI B450M PRO Max Anakart) 2133 MHz RAM'leri voltajsız 3200 MHz'ye yükselttim sıkıntı çıkmadı ona biraz şaşırdım. (2*4 GB G-skill Ageis 2133 RAM'ler)
Aşağıda fotoğraftaki okla gösterdiğim voltajları artırmak gerekir mi?
BIOS'tan OC Genie kısmını aktif yaptım 3, 7 GHz'e sabitledi. Böyle mi bırakmalıyım.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    61,9 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleyen: Moderatör:
Olabilir voltaja dikkat etmemişim. Kaça kadar çıkarmak gerekir işlemci voltajını? (Deneme amaçlı ryzen master ile yapmıştım)

Arkadaşlar Ryzen 3 1300X işlemciyi overclock etmek istiyorum. Ryzen Master programıyla birkaç deneme yaptım ama tam stabilite sağlayamadım. Voltaj yükseltip 4 GHz'ye çıkardım ama işlemci yüke binince monitörün görüntüsü gidiyor. (MSI B450M PRO Max Anakart) 2133 MHz RAM'leri voltajsız 3200 MHz'ye yükselttim sıkıntı çıkmadı ona biraz şaşırdım. (2*4 GB G-skill Ageis 2133 RAM'ler)
Aşağıda fotoğraftaki okla gösterdiğim voltajları artırmak gerekir mi?
BIOS'tan OC Genie kısmını aktif yaptım 3, 7 GHz'e sabitledi. Böyle mi bırakmalıyım.
4.0GHz için daha fazla voltaj vermen gerek. Sisteminin kapanma nedeni yetersiz voltaj. O hız için 1.4V civarı voltaj vermen gerekiyor. Tabi işlemci silikon değerine göre bu daha az ya da daha fazla olabilir. O yüzden tam değer veremem.

3,9 ghz de 1,4 voltla işlemci 88 dereceye çıkıyor. Voltajsız. 3,7 de bırakmak en mantıklısı galiba.(3,7 ghz de 70 derece kalıyor yük altında)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı