Ryzen 3 1300X Sistemde Aniden Oluşan Donma Sorunu

Slmnbrknk

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Steelseries Rival 300 mouse ve A4 Tech PS2 soketli bir klavye kullanıyorum. Sistemi yeni topladım. Fakat Windows 10'u yüklediğimden beri bu sorundan kurtulamadım.
Sorun: PC'de takılırken aniden ekran donuyor, klavye ve mouse işlevini kaybediyor. Monitörde işleyen, hareket eden her şey duruyor. Ve bir daha PC'yi açma-kapama tuşundan kapatıp açmadan açılmıyor. Her şeyi denedim şimdiye kadar.
RAM'i farklı slotlara takmayı denedim, BIOS'u en son sürüme getirdim, anakart driverlarını güncelledim, ekran kartı driverlarını güncelledim. Fakat bir türlü çözemedim şu sorunu. Artık çıldırma raddesindeyim ve bu böyle sürmeye devam ederse bilgisayarı bile satmayı düşünüyorum. Bazı arkadaşlar PSU'dan kaynaklanıyor olabilir dediler. Lütfen yardım edin.
Sistemim:
  • Ryzen 3 1300x
  • Asus B350M-K
  • Corsair 2400 MHz cl14
  • High Power 500w +80 kırmızı fanlı
  • Dark Equalizer
  • AOC TFT1780
  • Steelseries Rival 300
  • A4 Tech kb-21

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarı toplarken o kasayı almayı düşünüyordum fakat öndeki ledler yüzünden kasanın önden hava alamadığını söyleyenler olmuş. Eğer böyle bir durum varsa işlemci ısısı yükseliyor olabilir. MSI After Burner gibi bir programla işlemci ısınızı takip edip bilgilendirebilir misiniz?

Bilgisayarı toplarken o kasayı almayı düşünüyordum fakat öndeki ledler yüzünden kasanın önden hava alamadığını söyleyenler olmuş. Eğer böyle bir durum varsa işlemci ısısı yükseliyor olabilir. MSI After Burner gibi bir programla işlemci ısınızı takip edip bilgilendirebilir misiniz?
Kusura bakmayin ceza almisim. Gta V online de high ayarlarda 35 derce oluyor, en fazla 40 dereceye cikiyor ekran karti. Islemci ise 37-45 derce civarlarinda dolasiyor.

Öncelikle yeni yayınlanan BIOS güncellemesini yapın.
Windows Update ile güncelleştirmeler varsa yükleyin.
Hala düzelmezse HD Tune ile HDD'yi tarayın.

Not:Windows 10 SSD içeren sistemlerde daha hızlı çalışıyor.
BIOS surumu son surume guncelledim. Windows 10 PRO kullaniyorum. Windiows 10'un da guncellemelerini yaptim. Yanliz HDD'yi 0 dan almadim sisteme. Eski sistemden kalan HDD'yi kullaniyorum. HD tune'yi indirdikten sonra yapacagim asamalari yazabilir misiniz?

Bu arada bilgi vermek amaçli: PSU nun anakarta baglanan sanirim 12 pin olan soketinde, ortlarda 1 pin eksikligi var. Acaba bu normal midir?

BIOS surumu son surume guncelledim. Windows 10 PRO kullaniyorum. Windiows 10'un da guncellemelerini yaptim. Yanliz HDD'yi 0 dan almadim sisteme. Eski sistemden kalan HDD'yi kullaniyorum. HD tune'yi indirdikten sonra yapacagim asamalari yazabilir misiniz?

Bu arada bilgi vermek amaçli: PSU nun anakarta baglanan sanirim 12 pin olan soketinde, ortlarda 1 pin eksikligi var. Acaba bu normal midir?
O PSU özelliği hepsinde aynı HDD'yi tarayın.

Aynı sorun benim laptopumda var. Benimki sadece oyunlarda oluyor. Aylardır var çözemedim umudu kestim artık :) İnşallah sen çözersin.
Ben 0 dan topladım PC yi. Normal şartlarda hiç sorun çıkmaması gerekli ama işte gelir bizi bulur. Artık bir şekilde çözeceğiz. Şimdi HDD testi yapacağım.

Bu arada, VGA to HDMI dönüşrücü kullanıyorum. Bunu söylemeyi unutmuşum. Acaba sorun bundan kaynaklanıyor olabilir mi?

Ben 0 dan topladım PC yi. Normal şartlarda hiç sorun çıkmaması gerekli ama işte gelir bizi bulur. Artık bir şekilde çözeceğiz. Şimdi HDD testi yapacağım.

Bu arada, VGA to HDMI dönüşrücü kullanıyorum. Bunu söylemeyi unutmuşum. Acaba sorun bundan kaynaklanıyor olabilir mi?
Ondan değil o performansı etkilemez.
Ama görüntü kasıyormuş gibi gösterme ihtimali var.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı