Ryzen 3 1300X ve GTX 1050 Ti darboğaz problemi

nvzt

Decapat
GTX 1050 Ti ve Ryzen 3 1300X sisteme sahibim. İşlemci darboğaz yapıyor çoğu oyunda %100 kullanımda, minimum %85 ama bu iki parçanın gayet uyuşması gerekiyor mantıken ki zaten her yerde bu sistemler öneriliyor.
Ryzen 3 2200G ile de yapıyor ama i3 8100'de yapmıyor ve çoğu bloglarda hep Ryzen öneriliyor. Peki bu Ryzen'i öneriyorlar da neden hiç memnun kalamıyoruz? Ben anlamıyorum.

Örneğin PUBG Mobile oynuyorum bilgisayardan, FPS düştüğü an ölüyor, kalabalık yerlerde hiç yükselmiyor zaten FPS ama aynı sistemin i3 8100 olanı hiçbir sıkıntı çekmiyor, anlamış değilim ben bu Ryzen'i ve Ryzen'cıları :)

Dostum eğer ki i3 8100'e sahip arkadaşın çift kanal bir konfigürasyonla oynuyorsa, bil ki aranızdaki performans farkının temel sebebi budur.

Bu tür 4 çekirdeklerin çift kanalın veriyolunu iki katına çıkarmasından ne kadar fayda kazandığını ne kadar anlatsam az kalır. :)

Dostum eğer ki i3 8100'e sahip arkadaşın çift kanal bir konfigürasyonla oynuyorsa, bil ki aranızdaki performans farkının temel sebebi budur.

Bu tür 4 çekirdeklerin çift kanalın veriyolunu iki katına çıkarmasından ne kadar fayda kazandığını ne kadar anlatsam az kalır. :)
Hayır tek kanal aynı ramlere sahibiz ben cpu kullanımlarına baktım aynı oyunların ve ryzen hep %90 larda takılıyordu

Öyle değil denemek için 2400 çıkarıldı tek kanal 3000 mhz 8 gb takıldı bendekide tek kanal 2400 mhz cl değerleri ise 16

Çok haklısın keşke almasaydım şimdi boşa masraf yapıp intele geçicem 300 tl ucuza kaçalım derken 1500 tl zarara gireceğiz,tamam amd ekran kartları iyi olabilir ama işlemcilerini hiç bir zaman önermeyeceğim tabi render konusu ayrı
İnsanları böyle yanlış yönlendiriyor işte fanboy arkadaşlarımız. AMD bunlara para verse bari :D

Ryzen serisinin tek çekirdek performansında Intel muadillerini geçemediği bilinen bir durum. Aynı çekirdek sayısında ve daha düşük frekansdaki ryzen elbette Intel tarafındaki muadilinden daha düşük performanslı olur maalesef.
Buradaki sıkıntı satış görevlisinin tam olarak sizi doğru yönlendirmemiş olması.
Geçmiş olsun. Platformu değiştirmeden işlemci yükselmesi ile sorunu cozebilirsiniz bence. R5 2000 serisine yükseltme imkanınız var ise sorununuz kökten çözülür.

Ryzen serisinin tek çekirdek performansında Intel muadillerini geçemediği bilinen bir durum. Aynı çekirdek sayısında ve daha düşük frekansdaki ryzen elbette Intel tarafındaki muadilinden daha düşük performanslı olur maalesef.
Buradaki sıkıntı satış görevlisinin tam olarak sizi doğru yönlendirmemiş olması.
Geçmiş olsun. Platformu değiştirmeden işlemci yükselmesi ile sorunu cozebilirsiniz bence. R5 2000 serisine yükseltme imkanınız var ise sorununuz kökten çözülür.
Ben de düşündüm ama Vatan'da Ryzen 5 1600X ile sistemi denedik darboğaz çözüldü evet ama FPS droplar yine devam etti. Ben kesinlikle Ryzen'in kalitesizliğinden diyorum. i3-8100 demek ki Ryzen 5'lere kafa tutan bir işlemci. Ryzen kendine bunu yakıştırıyorsa zaten bilemeyeceğim. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı