Ryzen 3 2200G sistem toplama

Makaleler
6
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arçelik bilgisayarımın Fujitsu marka anakartımın fişi çektiğini düşünüyorum. Geliştirmek ölü yatırım oluyor zaten. Ben de buradaki konulardan faydalandım. Kendi bilgisayarımı oluşturdum.

Ryzen 3 2200G ikinci el arayacağım. 500 TL hedefinde bulmayı düşünüyorum sıfırı 650 TL civarında.
4+4 GB RAM 350 TL civarı geziyor. 16 GB yaparsam bütçeyi aşarım. İkinci el düşünüyorum.
B450 Anakart 400 TL arası bulunuyor. Olabildiğince ucuz olması daha iyi olur.
Dark F40 kasa ( umarım isim doğrudur ) 400W PSU var ve gayet ucuz. 270TL ye buldum.
GPU almayacağım APU sistem olacak. Sonra RX 570 takabilirim.
HDD veya SSD almayacağım, elimde var.

1. Sistemi parça parça alacağım. Önce kasa alacağım, sonra anakart, sonra 2. el olarak işlemci ve RAM. Sizce iyi mi? İlk önce anakartı alayım mı? Çünkü kasayı alabilirim ama anakart için 100 TL daha kaldı.
  2. Uyumluluk sorunu oluşturur mu?
  3. Elimde ATI Radeon HD 4300/4500 series var. APU yerine bunu kullansam daha mı iyi olur?
  4. Bütçeden dolayı Çin'den GTX 750Tİ alayım mı? OEM RX 460 düşünüyorum ama yüksek ihtimalle stoklar bitecek gibi.
  5. Bilgisayarı yaz başına yani dönem sonuna kadar toplamayı düşünüyorum parça parça olarak. Sizce nasıl plan? RAM'ler indirimde şu an. Birini alsam. Ne olur? Tanesi 190TL şu an.
  6. İndirim kovalamayı düşünüyorum. Ama tarihler hakkında hiç bilgim yok.
  7. Eski bilgisayarım çok eski acaba anakart değişimi ile geri hayata döndürsem mi? LGA 775 soket 4GB RAM gibi günü bile kurtaramayan özellikler var. Güçlendirmek istediğimde 600TL gibi bütçe lazımdı.
  8. Fiyat yaklaşık 1700-1500TL arası tutuyor. İyi mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
1-Önce kasayı almalısın.
2-Uyumluluk sorunu göremedim fakat anakartın tam modelini yazabilirmisiniz.
3-Ekran kartımı garantiye gönderdim elimde ATI Radeon HD 6350 var ve bildiğiniz üzere aşırı eski R3 2200G'nin içindeki dahili GPU kat kat daha iyi.
4-Artık GTX 750ti alınmaz.
5-Apu sistemlerde çift kanal RAM çok önemli fakat çok oyun oynamayacaksanız veya CSGO , LOL tarzı oyunlar oynayacaksanız tek kanalla idare edebilirsiniz.
7-Eski sistemi boşverin yeni AM4 sokete geçin bunun için acele etmeyin sabırla dizin.
8-Fiyatı biraz çok geldi daha ucuza toplanabilir.Sıfır sanırım 1800-1900 TL gibi bir şey tutuyordu.

Telefonda olduğum için link atamadım. Ama eve gidince parçaların linkini atacağım. Oyun olarak şu an pek bilgisayarı zorlayacak oyunlar oynamayacağım. GTA:SA NFS MW ve ETS2 gibi oyunlar oynuyorum ama PUBG gibi oyunlarda oynayabilirim. ( PUBG’de Very lowda 40FPS benim için muhteşem ) sistemin sıfırı ve 8GB ramlı modeli 1700TL tutuyor ben sıfır mantığı ile hesapladım. Ve bu fiyatı 1500TL ye kadar düşürmeyi umut ediyorum ve ayrıca bir bilgisayarcı ile konuşacağım. Tabi bana ne kadar yardımı olur bilmem. En kötü bilgisayarı onda toplarım.
Oh sonunda bilgisayara geçtim. Sana alacağım parçaların linkini bırakıyorum.

Kasa 267 TL yapıyor.

İşlemci olarak bunu alacaktım ama 610 TL idi? Ne oldu? Neden bu kadar arttı? Neden psikolojim bozuldu. Neyse zaten 2. El alacağım. Yüksek ihtimalle 650-600 TL arası bulurum, Bulmam lazım. Belki 500 TL civarı olarak bile bulurum. Bunu 650 TL diye hesaplıyoruz.

RAM olarak ya Bu ya da bu. Bu arada son verdiğim yani adata olan'ı 2 tane alacağım ve çok daha ucuza denk geliyor öbüründen. Şu da çok güzel ama tek kanal RAM olması beni çok endişelendiriyor. 340 TL tutuyor. 2. El almayı düşünüyorum bu sayede 200 TL civarı bulmayı umuyorum. Yani RAM 300 TL olarak hesaplanıyor.

Anakart olarak A320 yerine 50 TL daha fazla verip B450 seçtim. Anakart 380 TL

Sistem bu kadar. Aklıma bir kaç soru takıldı cevap verirseniz sevinirim.

1- Bu kasanın PSU değişiyor mu?

2- En fazla hangi kart takılabilir? Bana hangi kartı önerirsin?

3- Sistemi topladıktan sonra en son senin önerdiğin ekran kartı için para biriktireceğim.

4- Herhangi bir sıkıntı çıkar mı? Uyumluluk vb.

5- Elimde HDD var biri 150 diğeri 500 GB Windows 150 GB olanda kurulu ve o bölünmüş disk. Yani windows için bana 50 GB gibi bir alan kalıyordu birleştirsem mi?

6- Elimde DVD okuyucu var yanımdaki kasadan bana yadigar kaldı şu an. Alacağım kasada da DVD okuyucu yeri yok. Ne yapayım? Atsam atılmaz satsam satılmaz.

7- Şu an bozuk kasamı kullanayım mı? Yani kasa almayıp elimdeki kasayı mı kullanayım? Tabi PSU üste takılmış, Eski, Sadece 1 egzoz fanı var.

8- Kasa linkinde PSU takılı görünmüyor. Alırsam ben mi takacağım? Yoksa takılı mı?

9- Kasa'nın PSU değiştirilebilir mi?

10- Elimde eski püskü bir bilgisayar var satmalı mıyım?

11- 1080p çözünürlükte kullanacağım. ( monitörüm 1080p ) Duyduğuma göre AMD 1080p çözünürlükte çok başarısız kalıyormuş.

Seni çok yordum kusuruma bakma. Ama hayatımda ilk defa AMD işlemci felan göreceğim. Hatta göreceğim en güçlü bilgisayar olacak.
Ve 1597 TL toplam bütçe ediyor.

Son düzenleme:
1-Kasa içinde 400W luk bir güç kaynağı ile geliyor.
2-Ekran kartı olarak GTX 1050Tİ den yukarısı darboğaz yapıyor bu işlemciye.Ancak şu zamanda da daha ucuz daha performanslı RX 570 varken alınmaz.B450 çipsetli anakartın olacağı için RX 570 alıp işlemcine OC yapabilirsin.
5-Bu sana kalmış ama bana kalırsa birleştirmende fayda var.
6-Artık CD/DVD tarihin tozlu sayfalarında kaldı.
8-Bence eskiye dair birşey bırakma.
9-Evet PSU ' yu değiştirebilirsiniz.
10-Alan varsa tabiki sat.
11-Tamamen AMD tabanlı sistem kullanıyorum öyle birşey yok.
İnşallah Allah çok daha iyilerini de kullanmayı nasip eder dostum başka sorun varsa sorabilirsin.

PSU, RX 570 için yetersiz kalıyormuş diye okudum?

Ayrıca kasa için parayı hallettim yüksek ihtimalle yarın sipariş ederim.

Ram için hangisini önerirsin? Bir önceki mesajımda söylemiştim RAM önerilerimi.

PSU, RX 570 için yetersiz kalıyormuş diye okudum?

Ayrıca kasa için parayı hallettim yüksek ihtimalle yarın sipariş ederim.

Ram için hangisini önerirsin? Bir önceki mesajımda söylemiştim RAM önerilerimi.
CORSAIR Vengeance 8GB DDR4 3000MHz lik RAM 'i bu sistem için uygun olur fakat 2. El alacaksınız sanırım 3000MHz nin altına düşmeyin yeterli. Ve evet onu atlamışım 400W RX 570 için yetersiz olur.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı