Ryzen 3 2200G sistemde takılmalar ve FPS düşüşleri olmaya başladı

AlreadyBroken494

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Patriot Viper Steel 16 GB 2X8
SSD veya HDD modeli
Hi Level Elite series
Ekran kartı
Vega 8
Anakart
MSI A320M a Pro
İşlemci
Ryzen 3 2200G
Sistemim;
İşlemci: Ryzen 3 2200G.
Anakart: MSI A320M a Pro.
RAM: Patriot Viper Steel 16 GB 2x8.
PSU: Sertifikası bile yok kasa ile birlikte gelmişti 400 watt olması lazım.
SSD: Hi-Level Elite series 512 GB(Windows buna kurulu), James Donkey JD120 (şu anda içinde yüklü hiçbir şey yok)

Sorunum şu ki bu bilgisayara sahip olalı 4 yıl oluyor. 4 yıldan beri de hiçbir sıkıntı yaşamadım, fakat son 6 ayda özellikle Windows 11'e geçtikten sonra birtakım sorunlar başladı örneğin; bilgisayar açılıyor fakat görüntü gelmiyor (RAM slotları oksitlenme yapmıştır diye düşünüp silgiyle silip düzeltmiştim, en son bilgisayarı temizledikten sonra bir kez daha olmuştu aynı çözümle çözdüm artık devam etmiyor.) Oturum açma yeri gelmeden önce 30 saniye kadar siyah ekranda bekletiyor gibi gibi sorunlar, fakat şu anda anlamadığım bir şekilde sürekli FPS düşmesi yiyorum, LoL Valorant CS gibi oyunlarda, Valorant oyunu için 15 dakika 144-120FPS arası oynuyorum 20 saniyeliğine FPS 60-70'lere düşüyor sonra düzelip 3 dakikada bir aynı düşüşü yapıp duruyor, LoL'de de aynı şekilde. Ben çözüm olarak bilgisayarı temizleyip termal macunu değiştirdim yine bir şey değişmedi, Windows 10'a formatladım, Windows'un bellek testini yaptım, işlemciyi ve GPU'yu stresse sokup bekledim herhangi bir ısı artışı da olmadı. Benim küçüklükten beri internetten araştırıp edindiğim bilgiler tükendi, "şundan olabilir veya şunu dener misin?" gibi cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim. (cevaplarınıza geç dönebilirim maalesef öğlen 12 akşam 5, akşam 8 gece 4 gibi bir iş düzenim var :( )

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorununuz şuradaki açtığım konu gibi mi?

Aynı işlemciden veya başka bir anakarttan parçaları deneme şansınız var mı?

Açtığınız konuda ki gibi değil, GPU kullanımını kontrol etmedim fakat koyduğunuz videodaki gibi değil, ben serbest bıraksam da FPS anlık olarak düşüp tekrar yükseliyor. Bir de maalesef parçaları deneyebilecek bir kaynağım yok.

Açtığınız konuda ki gibi değil, GPU kullanımını kontrol etmedim fakat koyduğunuz videoda ki gibi değil, ben serbest bıraksamda FPS anlık olarak düşüp tekrar yükseliyor. Bir de maalesef parçaları deneyebilecek bir kaynağım yok.

Bende aynı özellikte sisteme sahibim 16 GB RAM Ryzen 3 2200G kullanıyorum.

Valorant'ta FPS düşüklüğü yaşamıyorum ama Fortnite'da arada sistem ve oyun kaynaklı düşüşler yaşıyorum.

BIOS sürümünüz güncel mi? RAM MHz'leri yüksek mi? Default ayarlarda mı? Ekran kartı sürümünüz güncel mi? 2 gün önce 24.3.1 yayınlandı. Kurdum fakat Fortnite'da çok fazla drop oldu. Sonradan düzeldi fakat FPS bir tık düştü.

Ekran kartı grafik ayarları yapılı mı?

İsterseniz oyunu ayarlar grafikler bölümünden ekleyerek yüksek performansa çalıştırın.

Valorant daha çok işlemci ağırlıklı bir oyun bende FPS düşmesi yok genelde 120-160 arası gidip geliyor bende.

Windows 11 Insider sürümündeyim (canary kanalı)

Bende aynı özellikte sisteme sahibim 16 GB RAM Ryzen 3 2200G kullanıyorum.

Valorant'ta FPS düşüklüğü yaşamıyorum ama Fortnite'da arada sistem ve oyun kaynaklı düşüşler yaşıyorum.

BIOS sürümünüz güncel mi? RAM MHz'leri yüksek mi? Default ayarlarda mı? Ekran kartı sürümünüz güncel mi? 2 gün önce 24.3.1 yayınlandı. Kurdum fakat Fortnite'da çok fazla drop oldu. Sonradan düzeldi fakat FPS bir tık düştü.

Ekran kartı grafik ayarları yapılı mı?

İsterseniz oyunu ayarlar grafikler bölümünden ekleyerek yüksek performansa çalıştırın.

Valorant daha çok işlemci ağırlıklı bir oyun bende FPS düşmesi yok genelde 120-160 arası gidip geliyor bende.

Windows 11 Insider sürümündeyim (canary kanalı)

BIOS sürümüm güncel mi değil mi bilmiyorum eve geçtiğimde bakıp yanıtlarım, RAM'lerim XMP profilinde 3000MHz de çalışıyor, ekran kartı sürücüm güncel, grafik ayarı olarak performans modunu seçtim, oyun içi ayarlarımın hepsi her oyunda en düşükte. Drop en çok Valorant'ta hissediliyor.

BIOS sürümüm güncel mi değil mi bilmiyorum eve geçtiğimde bakıp yanıtlarım, RAM'lerim XMP profilinde 3000MHz de çalışıyor, ekran kartı sürücüm güncel, grafik ayarı olarak performans modunu seçtim, oyun içi ayarlarımın hepsi her oyunda en düşükte. Drop en çok Valorant'ta hissediliyor.

BIOS sürümüne "wmic BIOS get smbiosbiosversion" koduyla baktım, 1.40 yazıyor.

Son düzenleme:

BIOS sürümüne "wmic BIOS get smbiosbiosversion" koduyla baktım, 1.40 yazıyor.

Üretici sitesinden bakın sürümüne

Tuhaf vallahi bende drop olmuyor.

Yeni bilgisayar alacağız mecbur, acaba ekran kartı taksam drop devam eder mi?

Ya Valorant daha çok işlemci ağırlıklı bir oyun aynı sisteme sahibiz ve bende drop olmuyor fikrim yok açıkçası.

Sistemin ayırdığı VRAM miktarı ne kadar?

Yeni konular

Geri
Yukarı