Ryzen 3 2200G ve RX 570 sistem kasma ve darboğaz sorunu

4bdulkadir

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Yozgat
Daha fazla  
Meslek
Veteriner Teknikeri
Yakın zamanda topladığım sistemde açık dünya oyunlarda sinir ediyor beni. Yüksek FPS'ler almama rağmen çok kısa donmalar oluyor sanki 26 FPS alıyorcasına bir oyun oynuyorum. Arada sırada darboğaza denk geliyorum fakat bu kadar olmamalı, sistemimi aşağıda belirttim. BF1 oynayamıyorum neredeyse, acayip sinir bozucu bir durum oldu artık. İşlemci ile alakalı olduğunu düşünüyorum kafamı duvarlara vurasım geliyor fakat bütçemin yetebileceği en yüksek işlemci buydu. Ayrıca daha önce 750 Ti kullandığımda da BF1'de aynı sorunlarla karşılaşıyordum. Apex Legends oynarken FPS düşmemesine rağmen oyun bazen yavaşlıyor, kasmalar oluyor. MSI Afterburner ile baktığımda bir darboğaz göremiyorum. Bazı ayarları yapınca azalmalar oluyor ama tamamen bir çözüm bulamadım. İstediğim performansı alamıyorum. İşlemciyi satıp değiştirmeli miyim? Yoksa bir genel çözümü var mı? Fikirleriniz paylaşırsanız sevinirim. Sistemim:
  • Ryzen 3 2200G
  • RX 570 Pulse Çift Fan 4GB
  • MSI A320M PRO VD/S
  • 8X2 2400MHZ 16GB RAM

Son düzenleme:
Sorunun şudur diyemem ama kardeşim de 1.nesil Ryzen 3 var serisini hatırlamıyorum senin kadar olmasa bile o da işlemci kaynaklı sorunlar yaşadığını söylüyordu. Bir ara denemek için kendi işlemcimi onun bilgisayarına taktık pürüzsüz bir performans aldık. GTX 1050Ti onun ekran kartı ve 8 GB RAM var.

Anlık drop yiyorum darboğaz olunca.
Sorunun şudur diyemem ama kardeşim de 1.nesil Ryzen 3 var serisini hatırlamıyorum senin kadar olmasa bile o da işlemci kaynaklı sorunlar yaşadığını söylüyordu. Bir ara denemek için kendi işlemcimi onun bilgisayarına taktık pürüzsüz bir performans aldık. GTX 1050Ti onun ekran kartı ve 8 GB RAM var.
Ben bazen video izlerken anlık donma bile yaşıyorum ve işlemci sesi geliyor, bu beni çıldırtıyor.
Biraz çılgınca olacak ama bir kereliğine sistemi APU olarak kullanın. Anakart olarak en az B350 alınmalıydı. OC yap diyeceğim anakart desteklemiyor.
Apu olarak kullandım onu söylemiyorum resmen işkence çektim. En düşük bütçeyle topladım anakartı 280TL almıştım.
Hocam darboğaz doğal. Bazı zamanlar GTX 1050'ye bile darboğaz yapıyor. Anlık droplar yiyor musunuz?
Evet darboğaz kaçınılmaz gibi BF1 tarzı oyunlarda.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı