Ryzen 3 3100 GTX 1650 Super sistemde anormal FPS düşmesi

bterzi

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar forumda yeni sayılırım, 3 ay önce Vatan Bilgisayar'dan aldığım hazır sistemimle sorun yaşıyorum.
Sorunu açıklamak gerekirse şöyle: Neredeyse her oyunda böyle bir sistemle FPS düşmesi yiyorum ve bu artık canımı sıkmaya başladı oyunlardan zevk alamıyorum.

Çoğu oyunda FPS yüksekken aniden 5 10 FPS düşüyor (özellikle CS:GO) oyunum takılıyor çıldırıyorum. İlk aldığım zaman böyle değildi. Ne olur yardımınıza ihtiyacım var bunu nasıl düzeltebilirim?

Sistemim.

MSI A320M a Pro.
AMD Ryzen 3 3100.
MSI GTX 1650 Super.
G.Skill 2x8 Ripjaws V DDR4 3000 MHz RAM.
WD Blue 1 TB HDD.
Xigmatek X Power 500W 80 Plus Bronze PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
1- Sıcaklık değerlerini atarsan bi bakarız.
2- X.M.P. açık mı?
3- Tüm işlemci çekirdekleri aktif mi?
4- Chipset ve ekran kartı sürücülerini düzgün bir şekilde kurdun mu?

Ekran çözünürlüğü nedir?
1080p
1- Sıcaklık değerlerini atarsan bi bakarız.
2- X.M.P. açık mı?
3- Tüm işlemci çekirdekleri aktif mi?
4- Chipset ve ekran kartı sürücülerini düzgün bir şekilde kurdun mu?
XMP açık chipset ve ekran kartı driverları son sürüm kurulu
İşlemci çekirdeklerini aktif etmemiştim ondan olabilir mi dersiniz?

FPS düşmesi nedir :) sistemin takılmasını anlarımda ona bir çözüm bulunabilir fakat FPS düşmesi nedir sen her oyunda sabit FPS değeri ile oynayabileceğini falan düşünmüyorsun değil mi? Bir oyunda FPS değerleri iner de çıkarda sadece ortalama bir değer vardır oyundan oyuna göre değişir bunu dikkate alırsın nasıl bir sorun yaşadığını anlamadım bile eğer ciddi isen bu konuda şimdiden söyleyeyim FPS düşmesi diye bir sorun olmaz.

FPS düşmesi nedir :) sistemin takılmasını anlarımda ona bir çözüm bulunabilir fakat FPS düşmesi nedir sen her oyunda sabit FPS değeri ile oynayabileceğini falan düşünmüyorsun değil mi? Bir oyunda FPS değerleri iner de çıkarda sadece ortalama bir değer vardır oyundan oyuna göre değişir bunu dikkate alırsın nasıl bir sorun yaşadığını anlamadım bile eğer ciddi isen bu konuda şimdiden söyleyeyim FPS düşmesi diye bir sorun olmaz.

Öyle bir sorun değil ne yazık ki bildiğimiz takılıyor saliselik o sırada da FPS oynanmaz derecede düşüyor.

Hayır öyle bir ses gelmiyor.

Standart SATA AHCI denetleyicisinin tüm güncellemelerini kaldırman lazım Driver Booster ve benzeri driver programı kullanıyorsan bu aygıta (SATA AHCI) güncelleme yapma bu programları kullanmamanda da yarar var temiz kurulum yapıp AMD'nin chipset güncellemesini sitesinden indir ve ekran kartının sağlayıcının kendi sitesinden indirerek güncelleme yaptıktan sonra başka hiçbir şey yapmana gerek yok umarım faydalı olmuştur.

Standart SATA AHCI denetleyicisinin tüm güncellemelerini kaldırman lazım Driver Booster ve benzeri driver programı kullanıyorsan bu aygıta (SATA AHCI) güncelleme yapma bu programları kullanmamanda da yarar var temiz kurulum yapıp AMD'nin chipset güncellemesini sitesinden indir ve ekran kartının sağlayıcının kendi sitesinden indirerek güncelleme yaptıktan sonra başka hiçbir şey yapmana gerek yok umarım faydalı olmuştur.

SATA AHCI güncellemelerini kaldırmayı deneyeceğim teşekkürler onun dışındaki önerdiklerin şu an yapılı durumda. Anakart ile alakalı bir sorun olabilir mi peki ya da BIOS ayarlarıyla? Örneğin BIOS'ta AMD cool n quiet diye bir ayar var açık mı olmalı ve Core performance Boost kapalı bunlardan kaynaklanabilir mi?
SATA AHCI güncellemelerini kaldırmak ta işe yaramadı dün söylediğim gibi Core performance Boost'ya da AMD cool n quiet ile alakalı olabilir mi?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı