Ryzen 3 3100 yükte 105 derece oluyor

radienboss

Femtopat
Daha fazla  
Geçen sene eylül ayında topladığım sistem özelliklerim:

Ryzen 3 3100.
ASUS Prime B450M-K
ASUS GTX 1650 Super (tek fan)
Corsair Vengeance 2x8 3200MHz.

Ekran kartım tek fan olmasına rağmen boş iken 50 derece civarında iken tam güç altında 80 derece değerlerine ulaşıyor. İşlemcim ise boş iken 60-65 derece civarlarında değer verirken yük altında 105 dereceye kadar ulaşıp kendisini kapatıyor. Kasa temizliğimi her 2-3 haftada bir yapıyorum. Ekran kartımın değerleri böyle iken işlemcinin bu durumda olması tuhafıma gidiyor. Stok fanı söküp işlemcimin macun durumuna baktığımda bitmemiş olduğunu gördüm. Kasamda 3 adet ön fan 1 adet egzoz fan işlemci ve ekran kartının stok fanları bulunmakta. Bu konuda işlemin bu değerleri göstermesi ne kadar normal? İncehesap'la iletişime geçtiğimde arıza vb durum olursa işlemciyi gönderin dediler böyle bir durumda işlemcimi gönderirsem ne gibi bir durum yaşanır? Ek olarak oyunlar içerisinde aldığım değerlerin sslerini ekliyorum bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

+ Olarak BIOS ayarlarımda ASUS optimal açık değil yani performans ayarlarında kullanmıyorum. Windows içerisinden güç seçeneklerinde AMD balanced seçili.

1. SS sistem boş.
2. Warzone (Low ayarlar)
3. EU4.
4. R6 (medium ayarlar)

Dosya Ekleri

• boş.PNG
    boş.PNG
    17,6 KB · Görüntüleme: 122
  • warzone.png
    warzone.png
    873,7 KB · Görüntüleme: 112
  • eu4.png
    eu4.png
    49,4 KB · Görüntüleme: 110
  • r6.png
    r6.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 109
Şuan termal macun siparişi veriyorum geldiğinde deneyeceğim teşekkürler.

Bu videoda 2:56'dan itibaren bak bu kadar uygulayıp fanı yapıştıracaksın. Öncesinde iki yüzey de tertemiz olsun. En iyi soğutma performansı bu şekilde alınır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sen normal diyen cahil cühelaya aldırma bilgileri yok fikirleri var. Acaba hayatlarında kaç tane stok fan ve macunla 105 derecede çalışan 3100 görmüşler. Sırf mesaj yazmak için yazıyorlar. Neyse ilk işin termal macun yenilemek olsun, macuna bakmak için fan sökülüp takılmaz. Kyronaut veya MX-4 iş görür. Macunu ortaya nohut büyüklüğünde sıkıyorsun, fanı kapatıyorsun yetiyor. Sonra stok fan ile tekrar testini yap, duruma göre harici soğutucu düşünürsün.

3000 serisindeki stok soğutucular bu kadar kaliteliyse neden harici alma gereği duydun hocam? Boşa masraf etmişsin.

105 dereceye yanıp kül olması lazım ama(!) yanlış ölçümde olabilir işlemcinin yakınına gidip o değer hissini alıyor musunuz içerisi cehennem olmuştur.
kasamın yan yüzü temperli camla kaplı oradan baya sıcak olduğunu hissedebiliyorum. 105 derece doğru olabilir çünkü r6 da 2-3 saatlik oyun sonucu bilgisayar kendisini kapatıyor

Fan tam oturmamıştır. Stok fan ile bu değerleri görmesi normal falan değil, normal diyen arkadaşlara aldırma. Kendi fanında gelen macun kötü değil muhtemelen fanın oturmama ihtimali var. Diyorsan ki fanı düzgün montajladım güzel bir macun alıp macun yenilemeni öneririm.

@257106 benim için asıl etken gürültüydü. Şurada Wraith Spire ve Arctic 7X kıyaslamasını yapmıştım. Sıcaklık farkı çok olmasa da RPM değerleri kafa ütülüyordu.

Bir de 3300X 4+0 CCX olduğu için voltaj sıçramaları 3100 gibi 2+2 CCX'lere göre daha yüksek oluyor frekanstan ötürü. Buraya 3100'ün stok soğutucu ve macunla çeşitli kanallardan testlerini bırakıyorum. Bu testler %100 yük ile yapılmış, oyun yükü bildiğin gibi her zaman daha azdır. 4.3Ghz OC sıcaklıkları dahi 90 seviyesinde kalıyor.

Screenshot_3.jpg

Screenshot_2.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı