Ryzen 3 3100 yükte 105 derece oluyor

radienboss

Femtopat
Daha fazla  
Geçen sene eylül ayında topladığım sistem özelliklerim:

Ryzen 3 3100.
ASUS Prime B450M-K
ASUS GTX 1650 Super (tek fan)
Corsair Vengeance 2x8 3200MHz.

Ekran kartım tek fan olmasına rağmen boş iken 50 derece civarında iken tam güç altında 80 derece değerlerine ulaşıyor. İşlemcim ise boş iken 60-65 derece civarlarında değer verirken yük altında 105 dereceye kadar ulaşıp kendisini kapatıyor. Kasa temizliğimi her 2-3 haftada bir yapıyorum. Ekran kartımın değerleri böyle iken işlemcinin bu durumda olması tuhafıma gidiyor. Stok fanı söküp işlemcimin macun durumuna baktığımda bitmemiş olduğunu gördüm. Kasamda 3 adet ön fan 1 adet egzoz fan işlemci ve ekran kartının stok fanları bulunmakta. Bu konuda işlemin bu değerleri göstermesi ne kadar normal? İncehesap'la iletişime geçtiğimde arıza vb durum olursa işlemciyi gönderin dediler böyle bir durumda işlemcimi gönderirsem ne gibi bir durum yaşanır? Ek olarak oyunlar içerisinde aldığım değerlerin sslerini ekliyorum bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

+ Olarak BIOS ayarlarımda ASUS optimal açık değil yani performans ayarlarında kullanmıyorum. Windows içerisinden güç seçeneklerinde AMD balanced seçili.

1. SS sistem boş.
2. Warzone (Low ayarlar)
3. EU4.
4. R6 (medium ayarlar)

Dosya Ekleri

• boş.PNG
    boş.PNG
    17,6 KB · Görüntüleme: 122
  • warzone.png
    warzone.png
    873,7 KB · Görüntüleme: 112
  • eu4.png
    eu4.png
    49,4 KB · Görüntüleme: 110
  • r6.png
    r6.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 109
Merhaba an itibarıyla MX-4 siparişim elime ulaştı. Macunumu uygulayarak yeniden test ettim. Maalesef hiçbir değişim yok. Boşta kullanımda 58-60 arası devam ederken ani sıçramalar ile 70 derece civarlarını görüyor. Bu durumun anormal olduğunu düşünüyorum. Bu ani sıçramaların sebebi nedir? Ayrıca işlemcimi garantiye göndermeyi düşünüyorum garanti durumunda işlemcinin sorunlu olduğunu anlatabilmem için kendimi nasıl ifade etmeliyim?

Dosya Ekleri

• resim_2021-09-01_143448.png
    resim_2021-09-01_143448.png
    45,8 KB · Görüntüleme: 24
Doğru sürdün mü ve MX-4 orijinal mi?

Evet Amazon'un kendi deposundan aldım MX-4'ü.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
spatula olmadığı için buradaki gibi bire bir aynı şekilde sürdüm

Evet Amazon'un kendi deposundan aldım MX-4'ü.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
spatula olmadığı için buradaki gibi bire bir aynı şekilde sürdüm.

Soğutucunuz stok ise normal diyebilirim.
Bunun yanında olmaz ise undervolt veya Turbo off öneririm başka da çare yok.

Merhaba an itibarıyla MX-4 siparişim elime ulaştı. Macunumu uygulayarak yeniden test ettim. Maalesef hiçbir değişim yok. Boşta kullanımda 58-60 arası devam ederken ani sıçramalar ile 70 derece civarlarını görüyor. Bu durumun anormal olduğunu düşünüyorum. Bu ani sıçramaların sebebi nedir? Ayrıca işlemcimi garantiye göndermeyi düşünüyorum garanti durumunda işlemcinin sorunlu olduğunu anlatabilmem için kendimi nasıl ifade etmeliyim?

Bazı işlemcilerin silikonu pek iyi olmadığından diğerlerinden daha fazla ısınır. Bu arada işlemci fanın güzel bir şekilde sıkıştı değil mi? Anakartın arkasında metal bir plaka olur soğutucunun vidalarını sıkıştıracağın. Macunu doğru yerden aldın, uygulaman da doğru. AIDA64 Extreme ile şu seçeneklerle 2-3 dakika stres testi yapıp bu şekilde görüntüsünü atar mısın?

Screenshot_2.jpg

Bazı işlemcilerin silikonu pek iyi olmadığından diğerlerinden daha fazla ısınır. Bu arada işlemci fanın güzel bir şekilde sıkıştı değil mi? Anakartın arkasında metal bir plaka olur soğutucunun vidalarını sıkıştıracağın. Macunu doğru yerden aldın, uygulaman da doğru. AIDA64 Extreme ile şu seçeneklerle 2-3 dakika stres testi yapıp bu şekilde görüntüsünü atar mısın?

Eki Görüntüle 1155062

Metal plaka ile iyice tutturdum dört girişte oturdu, fanım sallamayla hareket etmiyor. Macunu bizzat Amazon'un satıcı olduğu şekilde aldım uygulamam ise atmış olduğun video gibi mısır tanesi büyüklüğü koyup fanı oturttum. Şu an AIDA'yı indiriyorum hemen sonucu atacağım.

Metal plaka ile iyice tutturdum dört girişte oturdu, fanım sallamayla hareket etmiyor. Macunu bizzat Amazon'un satıcı olduğu şekilde aldım uygulamam ise atmış olduğun video gibi mısır tanesi büyüklüğü koyup fanı oturttum. Şu an AIDA'yı indiriyorum hemen sonucu atacağım.

Tamamdır bekliyorum. O videodaki uygulamayı daha önce çok kişiye göstermiştim. Geçen aylarda birisi tüpün yarısını sıkmıştı, geri açtırıp bu şekilde uygulatınca 10 derece düşmüştü sıcaklıkları. 😄

Tamamdır bekliyorum. O videodaki uygulamayı daha önce çok kişiye göstermiştim. Geçen aylarda birisi tüpün yarısını sıkmıştı, geri açtırıp bu şekilde uygulatınca 10 derece düşmüştü sıcaklıkları. 😄
Testi başlattıktan 1.5 dakika sonra sistem kendisini kapattı. Geçmiş sonuçları görme gibi bir şansım var mı bilmiyorum

Geri
Yukarı