Ryzen 3 3100 yükte 105 derece oluyor

radienboss

Femtopat
Daha fazla  
Geçen sene eylül ayında topladığım sistem özelliklerim:

Ryzen 3 3100.
ASUS Prime B450M-K
ASUS GTX 1650 Super (tek fan)
Corsair Vengeance 2x8 3200MHz.

Ekran kartım tek fan olmasına rağmen boş iken 50 derece civarında iken tam güç altında 80 derece değerlerine ulaşıyor. İşlemcim ise boş iken 60-65 derece civarlarında değer verirken yük altında 105 dereceye kadar ulaşıp kendisini kapatıyor. Kasa temizliğimi her 2-3 haftada bir yapıyorum. Ekran kartımın değerleri böyle iken işlemcinin bu durumda olması tuhafıma gidiyor. Stok fanı söküp işlemcimin macun durumuna baktığımda bitmemiş olduğunu gördüm. Kasamda 3 adet ön fan 1 adet egzoz fan işlemci ve ekran kartının stok fanları bulunmakta. Bu konuda işlemin bu değerleri göstermesi ne kadar normal? İncehesap'la iletişime geçtiğimde arıza vb durum olursa işlemciyi gönderin dediler böyle bir durumda işlemcimi gönderirsem ne gibi bir durum yaşanır? Ek olarak oyunlar içerisinde aldığım değerlerin sslerini ekliyorum bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

+ Olarak BIOS ayarlarımda ASUS optimal açık değil yani performans ayarlarında kullanmıyorum. Windows içerisinden güç seçeneklerinde AMD balanced seçili.

1. SS sistem boş.
2. Warzone (Low ayarlar)
3. EU4.
4. R6 (medium ayarlar)

Dosya Ekleri

• boş.PNG
    boş.PNG
    17,6 KB · Görüntüleme: 122
  • warzone.png
    warzone.png
    873,7 KB · Görüntüleme: 112
  • eu4.png
    eu4.png
    49,4 KB · Görüntüleme: 110
  • r6.png
    r6.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 109
Motherboard driver güncellemesi ve BIOS güncellemesinden sonra (BIOS pilinden reset yapmadım) ani yükseliş ortadan kalktı. Sabit bir şekilde 57-58 derece bandında devam ediyor sıcaklık fakat DOCP etkin durumda değil yani 3200 MHz RAM'lerimi 2133 ile kullanıyorum.

@radienboss göndermeden önce son çare BIOS'u bir güncellemeni öneririm. Hatta sonrasında BIOS pilini çıkarıp 2-3 dakika sonra geri takabilirsin sıfırlamak adına. Bazı anakart üreticileri ve BIOS sürümleri saçma ayarlar yaparak abartı voltaj verebiliyor. Yine bir farklılık olmazsa üretim hatasıdır değişim yapılır.

Update'lerden sonra gerçekten düzelme oldu. DOCP açıp RAM'lerimi 3000 MHz'ye aldım ve oyun testimi yaptım. 105 dereceye ulaşıp kendini kapatan işlemcim 3800 MHz'de 80 derecede sabit kaldı. 3600 MHz'de ise 77 derece civarlarında dolaştı. Sorunu çözmeyi başardık. Gerçekten çok teşekkür ederim.

1.SS 3800 MHz'de aktif oynarken değerler.
2.SS 3600 MHz'de aktif oynarken değerler.
1.SS sistem boşta iken.

Yaşadığım şehir şu an 28 derece. Ayrıca odam güneş alıyor ve sıcak olduğunu hissedebiliyorum. 100 dereceleri gören işlemcimin boşta iken 60 derece olması bu oda koşullarında normal sanırım ki oyun performansı gerçekten düzeldi.

resim_2021-09-01_170625.png
3800.png
3600 mhz.png

Son düzenleyen: Moderatör:
@radienboss sorunun düzeldiğine sevindim. Değişmiş veya eski kalmış anakart ayarları istenilenden daha fazla voltaj verebiliyor, bunu da el ile tek tek düzeltmek zor. İşlemcinin frekansında bir değişme, oyun performansında düşüş yok değil mi?

Hiçbir değişim olmadı oyun performansım hala aynı, frekansım eskiden sabit 3800 iken şu an sabit 3600 arttırsam bile bir sorun olmuyor oyun içi 3800 frekansta 80 derece sabit oynuyorum. Tekrar teşekkürler.

Geri
Yukarı