Çözüldü Ryzen 3 3200G sistemde ekran kararıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
B450M A Pro Max eski anakartım ve kesinlikle uzak durulması gereken bir kart. Her türlü oyunda stuttering yapıyor. VRM soğutması açıkta olduğu için 105 dereceleri görüyor. Onun yerine Gigabyte B450M S2H daha iyi bir seçim bence.Gigabyte B450M S2H AMD B450 3600 MHz (OC) DDR4 Soket AM4 mATX Anakart Fiyatları ve Özellikleri şu an burada 369 TL. Satıcı puanı 10.0 yazıyor. Doğruysa kaçırmamak lazım.

İyi ki sormuşum teşekkürler 😁
Şu an aklıma bir şey geldi saçmamı bilmiyorum ama bu anakart slota fazla ısı elektrik vb neyse artık öyle bir şey veriyor olabilir mi? 1050 Ti direk ekran gidiyordu çünkü sensör falan mı var? Eski ekran kartım 3-4 saat dayandı komple gitti reset atınca da gelmedi sökmeden önce, sonra çıkmadı çipler eriyip yapışmış olabilir mi saçmaysa kusura bakmayın.

Speccy ile baktım şimdi sıcaklık 27 derece ama slota o çipi eritecek bir sıcaklık gönderiyor olabilir mi emin değilim. Ek olarak bu sorun yaşanmadan önce elektrikler kesildi anakart zarar görmüş olabilir mi? Kartım geldiğinde her şeyi eklerim buraya. PSU Corsair CV650 80+ anakart Gigabyte B450M S2H aldım. Hava akımı iyi değildir dedim kasa da aldım. Benim kartı farklı kasada uzunca test edeceğim ek olarak daha da olmazsa çöpe atmayan yasine yasin demesinler :D

Bilgilendirme yapayım:​

Anakart kasa PSU değişti + bilgisayara temiz bir format attım sorun şimdilik yok. 4-5 saat oldu. Sorun yazılımsal da olabilir bilmiyorum formatta çözüm olmuş olabilir her şeyi denedim ama net sorun bulamadım. Başına gelip buraya gelenlere şimdiden çok geçmiş olsun diyorum. Bir daha aynı hatayı alırsam sıfırdan sistem toplayacağım çok ciddiyim. Deli ediyor insanı gerçekten.
Cevap gelmemiş ama sorunumu çözdüm yaptıklarımı aşağıya bırakıyorum.
*Windows 11'den 10'a düşürdüm.
*Sürücüleri DDU ile temiz kurulum yaparak güncelledim.
*Genel güncellemelerimi yaptım sorun ekranın gidip gelmesi olarak güncellendi artık ekran kararıp öyle kalmıyordu ama 5 saniyede bir gidip gelmeye başlamıştı. Son çare kısa devre yaptırarak BIOS'u resetledim, şu an makine gibi hiçbir sorun kalmadı.
Başına gelen arkadaşlara şimdiden geçmiş olsun, gerçekten sinir bozucu bir durum. (kısa devre olayını önermem bu arada bilgisayarcınıza başvurmak en sağlıklı yol olacaktır, bilmeden yapılacak bir iş değil tuşu varsa ayrı tabii ben biraz daha uğraşsam kafayı yiyecek duruma gelmiştim) :)

Sorun yeniden baş gösterdi. Ekran kartımı söküp işlemlere devam ettiğimde hiçbir sorun yok. BIOS güncellemesini de yaptım yine düzelmedi. Bir aylık kart yandı sanırım diyeceğim ama emin de değilim çünkü çözdüm dediğim günden bu güne oyunlarda sıfır sıkıntıyla kullandım. Blender üzerinden çalışmalarımı yaptım render aldım hiçbir şey yoktu :(

Yarın farklı bir kasaya takıp deneyeceğim kartı onda da aynı hatayı verirse garantiye vereceğim. Sonuçları buraya yazarım yine ilerleyen dönemlerde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya dostum kartın nedir? Kartının modelini yaz. Gerçi tazmadan ben sana diyeyim. RX serisi AMD bir kart...

Ben çözüldü diye eklememiştim ama sistemimi ekleyim kusura bakmayın burada yeniyim eksikliklerim oluyorsa affola.
  • İşlemci: AMD Ryzen 3 3300.
  • Anakart: Gigabyte A320M-S2H
  • Ekran kartı: MSI NVIDIA 1050 Ti.
  • RAM: Corsair LPX 3000 MHz 16 GB (8+8)
  • Power: Platoon 600W.

Kart garantiden sorun yok diye geldi ve bende farklı bir kart takıp denedim. Onda da aynı sorunu aldım. Yeni bir konu açtım bununla ilgili bilmiyorum artık kafayı yiyeceğim.

Arkadaşlar selam bir aydır bu illetle uğraşıyorum delireceğim artık. İki bilgisayarcı gezdim ekran kartını garantiye yolladım yok. Sistemimi aşağıda belirttim.
  • Ekran kartı: MSI GTX 1050 Ti.
  • Anakart: Gigabyte A320.
  • RAM: Corsair 16 GB (8+8)
  • İşlemci: Ryzen 3 3200G.
  • PSU: Platoon 600W.
Sorunum tam olarak şöyle: Ekran kartına en ufak bir yük bindiğinde ekran gidiyor (siyah-sarı-pembe) renklerini verdi bu zamana kadar mavi almadım hiç ve reset atmadan ya da komple kapatmadan gelmiyor. Ekran kartımı çıkarınca sorun gidiyor ama farklı bir ekran kartı takıyorum onda da aynı şeyi yapıyor. ekran kartım garantiden sorunsuz olarak dönünce farklı, çalışan bir kart taktım 3-4 saat sıkıntı çıkartmadı sonra o da gitti, o sinirle ekran kartını çıkartmaya yeltendiğimde kart çıkmadı. Gözüm döndü biraz sanırım normalde yapmam ama bir an güç kullandım eski ekran kartımın çipleri soyuldu ve slottaki teller yamuldu. Görsel bırakıyorum, kendi kartımı takmamam gerektiğini düşünüyorum şu an ama o konuyu da yorumlarsanız sevinirim.

Sistemi komple çöpe atmak üzeriyim sanırım soğudum yemin ederim.

Yaptıklarımı yazayım.

• RAM'leri çıkartıp tek tek farklı farklı slotlarda test ettim sorun devam etti.
  • Farklı bir prizde açmayı denedim sorun devam etti.
  • Driverı DDU ile sildim temiz kurulum yaptım sorun devam etti.
  • BIOS güncellemesi yaptım devam etti.
  • Windows'u 11'den 10'a düşürdüm güncellemeleri eksiksiz yaptım devam etti.
  • Kasayı temizledim toz falan çok yoktu zaten ama hiç bırakmadım devam etti.
  • Fanları kabloları tek tek kontrol ettim yine devam etti.
  • Kartın ısısını kontrol ettim aşırı bir ısınma olmasına izin vermeden ekran gidiyor zaten.

Dosya Ekleri

• 29D9052A-CD2D-434B-95C4-BBCE8BE141F0.jpeg
    29D9052A-CD2D-434B-95C4-BBCE8BE141F0.jpeg
    98,5 KB · Görüntüleme: 55
  • E7C15927-B708-4499-8B3F-BE3E5A2C2811.jpeg
    E7C15927-B708-4499-8B3F-BE3E5A2C2811.jpeg
    294,7 KB · Görüntüleme: 75
Aslında başından beri ekran kartı slotu sorunlu olabilir. Nasıl zorlarsanız zorlayın bu şekilde tek bir kısmın zarar alması mantıksız gözüküyor. Belki de slot zaten sıkıntılıydı ve siz zorlayınca patlak verdi. Anakart değiştirip denemekte fayda var. En azından benim düşüncem bu yönde.

Aslında başından beri ekran kartı slotu sorunlu olabilir. Nasıl zorlarsanız zorlayın bu şekilde tek bir kısmın zarar alması mantıksız gözüküyor. Belki de slot zaten sıkıntılıydı ve siz zorlayınca patlak verdi. Anakart değiştirip denemekte fayda var. En azından benim düşüncem bu yönde.

Benim de aklıma o geldi fakat BIOS güncellerken rev kaç diye bir fotoğraf çekmiştim şans eseri kart yokken çekmişim slot düzgün onu da ekliyorum.

1BF4A9B3-BF89-42BF-93FD-71BC07834877.jpeg

Geri
Yukarı