Ryzen 3000 Serisi 300 Serisi Anakartlar İle Çalışmayabilir

42.jpg

Biliyoruz ki 3000 serisi işlemciler yakında çıkacak. Yeni bir kaynağa göre haziran ayında çıkması bekleniyor. Duyurulan habere göre çıkacak yeni işlemciler 300 serisi anakartlar yani, X370, B350, A320 yonga setli anakartlar ile çalışamayabilir. BIOS çip limitleri ile ilgili olduğu söyleniyor.

Kaynak

8. ve 9. nesil İntel işlemciler için ne fark desen anlardım ancak 7 ve 8 arasında gerçekten iyice bir fark var. Ancak 8 ve 9 arasında çok gereksiz nesil yükseltmesi var sırf sattırmak için de 8. nesil işlemcileri üretmiyorlardı çıkmadan önce bile.
Çoklu çekirdek haricinde ben bir fark göremiyorum.

Bana göre hala 1.nesil hala alınmalı. Arada fark pek yok zaten, hatta 2. nesil işlemciler ısı sorunuyla karşılaşanlar olmuş. Boşverin 3. nesil hikaye, alın 1 nesil kullanın. Teknolojiye ayak uydurmak zor, hep para tuzağı. Hangimiz masaüstü alıp da rahat ettik hep bir sorun cızırtı takırtı bilmem donma, kasma, sorun, dert... Bana göre 5 yılda bir PC değiştirmeliyi, anca öyle aldıkları parayı hak ederler, eskiden çok ucuz çünkü meraklı Youtuber'lar yoktu, çıkmış nerede işe yaramaz parça varsa reklamını yapıyor. Mesala Corsair ünlü PSU firması sözde o kadar iyi, şikayet yüzlerce. Youtube'da reklamını yapanlar utansın.
Arkadaşlar size de son çıkan işlemciler sırf üreticilerin para kazanması için çıkmış işlemciler olduğu fikri gelmiyor mu? i7 8700K ile i7 7700K, Ryzen 7 1700x ile Ryzen 7 2700x. Arada ne fark var 3-5 derece daha soğuk çalışma olayı mı var? Güç nerede? Güç farkına bizzat şahit olan var mı? Önceden bu durum böyle miydi? Sırf yenisi daha güçlü olurdu o şekilde çıkardı. Tüketicileri sağıyorlar. Microsoft ve donanım üreticileri. Halbuki hiçbir fark yok. Teknolojinin tıkandığı dönem burası. Neye göre neyin ihtiyacı bu? Ne anlamı var? Hele bu Windows 10 var ya güçlü donanımı güçsüze çevirir. Artık olağan yerinde duran bir işletim sistemi yok. Sürekli güncel arkaplanda nelerin çalıştığı nelerin değiştiğinden haberimiz olmayan bir işletim sistemi. Windows 8'e neden yapmadılar bunu? Çünkü imaj kaybından dolayı yapmadılar. Yeni bir işletim sistemiyle hem ücretsiz geçişi sağladılar hem de seni deney gibi izleme tabi tuttular. Bu çok hain ve adice bir yöntem.
8. ve 9. nesil İntel işlemciler için ne fark desen anlardım ancak 7 ve 8 arasında gerçekten iyice bir fark var. Ancak 8 ve 9 arasında çok gereksiz nesil yükseltmesi var sırf sattırmak için de 8. nesil işlemcileri üretmiyorlardı çıkmadan önce bile.
Teknoloji farkı olduğunda bence alınabilir. Örneğin 16NM Pascal karttan 7NM Ampere karta geçmek ya da i7 4. ya da 3. nesilden 10NM'ye ya da 7NM'ye geçmek. Bazı şeyler gereksiz masraf ancak Nvidia kurnaz olduğu için çok fark yaratmayan karta Ray Tracing koydu. Almamız için kıvranıyorlar gibi.
Ben anlamam arkadaş, sene 2020 olmadı daha. Sözünü tutması lazım.
Eğer böyle bir şey olursa AMD, Intel'in son yıllarda neler yapmasına rağmen görmediği tepkinin kralını görür. Hele ki X370 anakartlar bile desteklemezse çok büyük sıkıntı olur. Umarım asılsız iddiadır.
MSI'ın destek vermesi beklenen anakartları: (MSI onaylı)
1kxJgy7z5XlbHplN.jpg

3qNkWDX1JFSpkRfO.jpg

cb9m79xSieYjztwF.jpg

y2XSlrkoGBSHlukb.jpg

Son düzenleme:
Asus 3.nesil Ryzenler için bios güncellemesi yayınlayacağını duyurdu, yani bir sıkıntı olmayacak :)

Firma olarak sözlerini bozmaları etik kurallarına aykırı bir davranış olacaktır. Umarım dedikodular asılsız çıkar. Ek Anakart masrafı yapmak istemem.

Firma olarak sözlerini bozmaları etik kurallarına aykırı bir davranış olacaktır. Umarım dedikodular asılsız çıkar. Ek Anakart masrafı yapmak istemem.
Calısacak ama r9 modelleri calısmayacakmış. Onu ögrendim. Not: Fazla kuralcı bir forum sanırım burası lakin ben bu kurallara uyamam moderator kardes sen simdiden banla istersen uyarı bitmez.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı