Çözüldü Ryzen 3100 çok ısınıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

KaptanCuhara

Hectopat
Arkadaşlar, BIOS'ta işlemci fanı Turbo'da fakat The Forest'ta VSync kapatınca 90 dereceye çıkıyor. Sebebi nedir? Nasıl engelleyebilirim? Model Ryzen 3 3100.

Çözüm
Tamam. Öncelikle bilgisayarınızı kapatın. Tekrar açın ama açılırken BIOS sekmesi gelene kadar F2 basın. Yanlış hatırlamıyor isem F2 Asus anakartlar için BIOS tuşu.
Açıldıktan sonra sağ alttan Advanced moda geçiş yapın. O kısmı açtığınız takdirde CPU Ratio kısmını göreceksiniz. Oraya 40 yazın. Onun hemen altında ise OC Tuner ayarı yer alıyor. Onu ise '' Keep Current Settings'' olarak ayarlayın. Bu ikisinin altında ise Precision Boost Overdrive kısmını göreceksiniz. Onun Auto olduğunu düşünüyorum. Disabled veya Off hangisi var ise değiştirin yani kapatın. Aşağıya indikçe VDDCR CPU Voltage kısmını göreceksiniz. Onu Offset Mode olarak ayarlayın.
Offset Sign' ı ise - olarak girin. Sonra altta bulunan Offset Voltage' yi 0.100 olarak girin.
Sonrasında ise Exit kısmından Save Changes& Exit yapın. Ve kontrol edin. Bol şans.
3, 8GHz' için yüksek bir değer. Eğer ki bu konu hakkında bilgi sahibi iseniz 3, 8GHz için 1V yeterli gelecektir. Hatta 4, 0 GHz için bile yeterli gelebilir. Yeteri kadar bilginiz yok ise anakartınızı belirtin yardımcı olalım ya da çeşitli rehber videoları seyredin.

3, 8GHz' için yüksek bir değer. Eğer ki bu konu hakkında bilgi sahibi iseniz 3, 8GHz için 1V yeterli gelecektir. Hatta 4, 0 GHz için bile yeterli gelebilir. Yeteri kadar bilginiz yok ise anakartınızı belirtin yardımcı olalım ya da çeşitli rehber videoları seyredin.
Asus B450m-K anakartım. Konu hakkında hiç bilgim yok desem yeridir. İlk defa masaüstü kullanıyorum. 65 de de gözüm yok aslında, 75 80 olsa gayet yeterli benim için.
Kasayı açık kullanmak sıkıntı yaratır mı?Odam birazcık küçük ve gerçekten aşırı sıcak içeride oturamıyorum bile bazen bunaltıdan. Bu sebep oluyor olabilir mi?

Son düzenleme:
Tamam. Öncelikle bilgisayarınızı kapatın. Tekrar açın ama açılırken BIOS sekmesi gelene kadar F2 basın. Yanlış hatırlamıyor isem F2 Asus anakartlar için BIOS tuşu.
Açıldıktan sonra sağ alttan Advanced moda geçiş yapın. O kısmı açtığınız takdirde CPU Ratio kısmını göreceksiniz. Oraya 40 yazın. Onun hemen altında ise OC Tuner ayarı yer alıyor. Onu ise '' Keep Current Settings'' olarak ayarlayın. Bu ikisinin altında ise Precision Boost Overdrive kısmını göreceksiniz. Onun Auto olduğunu düşünüyorum. Disabled veya Off hangisi var ise değiştirin yani kapatın. Aşağıya indikçe VDDCR CPU Voltage kısmını göreceksiniz. Onu Offset Mode olarak ayarlayın.
Offset Sign' ı ise - olarak girin. Sonra altta bulunan Offset Voltage' yi 0.100 olarak girin.
Sonrasında ise Exit kısmından Save Changes& Exit yapın. Ve kontrol edin. Bol şans.

Çözüm
Tamam. Öncelikle bilgisayarınızı kapatın. Tekrar açın ama açılırken BIOS sekmesi gelene kadar F2 basın. Yanlış hatırlamıyor isem F2 ASUS anakartlar için BIOS tuşu.
Açıldıktan sonra sağ alttan Advanced moda geçiş yapın. O kısmı açtığınız takdirde CPU Ratio kısmını göreceksiniz. Oraya 40 yazın. Onun hemen altında ise OC Tuner ayarı yer alıyor. Onu ise " Keep Current Settings" olarak ayarlayın. Bu ikisinin altında ise Precision Boost OverDrive kısmını göreceksiniz. Onun Auto olduğunu düşünüyorum. Disabled veya Off hangisi var ise değiştirin yani kapatın. Aşağıya indikçe VDDCR CPU Voltage kısmını göreceksiniz. Onu Offset Mode olarak ayarlayın.
Offset Sign'ı ise - olarak girin. Sonra altta bulunan Offset Voltage'yi 0.100 olarak girin.

Kasa yan tarafını açtım. Dediğiniz BIOS ayarlarını yaptım. Dün benchmarkta 67 ortalama FPS ve sıcaklığı 90 derece yapan oyun ortalama 78 FPS oldu. Sıcaklık değerleri de aşağıda. Konu çözülmüştür.

Dosya Ekleri

• IMG-20201129-WA0029.jpeg
    IMG-20201129-WA0029.jpeg
    42,5 KB · Görüntüleme: 56
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı