Ryzen 3300X 90 derece oluyor

Mr.Kitty

Hectopat
Yeni kurduğum bilgisayardaki sıcaklık değerleri beni endişelendirdi. Yardımcı olur musunuz?
İşlemci Valorant ortalama 75-80 derece, nadir 90 derece oluyor. Ekran kartım ise 60 65 70 derecelerde nadir 80 oluyor. Takılma falan olmuyor. Görünüşte bir problem yok hatta FPS değerleri de çok iyi ama bu sıcaklık neden olurnormal mi? Değilse ne yapmam lazım? Termal macun aldığımda vardı. Teşekkürler.

Bilgisayar özellikleri
Ryzen 3300X
ASUS Dual RX580 8 GB
RAM 8x2 3600 MHz G.Skill
PSU Sharkoon 650W
Kasa Sharkoon 200 Lite.

Yeni kurduğum bilgisayardaki sıcaklık değerleri beni endişelendirdi. Yardımcı olur musunuz?
İşlemci Valorant ortalama 75-80 derece, nadir 90 derece oluyor. Ekran kartım ise 60 65 70 derecelerde nadir 80 oluyor. Takılma falan olmuyor. Görünüşte bir problem yok hatta FPS değerleri de çok iyi ama bu sıcaklık neden olurnormal mi? Değilse ne yapmam lazım? Termal macun aldığımda vardı. Teşekkürler.

Bilgisayar özellikleri
Ryzen 3300X
ASUS Dual RX580 8 GB
RAM 8x2 3600 MHz G.Skill
PSU Sharkoon 650W
Kasa Sharkoon 200 Lite.
Kasadan dolayı olduğunu düşünüyorum. Kasanızda sadece 1 adet egzoz fanı bulunuyor ve ön taraf mesh değil. Hava akışı donanımların sıcaklıklarındaki bir numaralı etkendir.

Bilgisayar özellikleri
Ryzen 3300X
ASUS Dual RX580 8 GB
RAM 8x2 3600 MHz G.Skill
PSU Sharkoon 650W
Kasa Sharkoon 200 Lite.

Kasan mesh bir kasa değilse bunun bir etkisi vardır, kaç fanınızın olduğunun da önemi var, fanlarınızın tam oturduğunuzdan emin olun. Bu değerler normal bir değer değil, dikkatli olun. Ryzen 3 3300x işlemcisini nereden bulduğunuzu sorabilir miyim?

Kasan mesh bir kasa değilse bunun bir etkisi vardır, kaç fanınızın olduğunun da önemi var, fanlarınızın tam oturduğunuzdan emin olun. Bu değerler normal bir değer değil, dikkatli olun. Ryzen 3 3300x işlemcisini nereden bulduğunuzu sorabilir miyim?
Bu şekilde çalışsa bir şey olurmu ? Fan alsam nereye takmalıyım pcde boş bi alanda çalışması yeterli olur mu? 90 dereceye nadir çıkıyor genelde 80 derece takılıyor. İşlemciyi çok aradım geçen hafta ince hesaba geldi birkaç saat içerisinde tükendi şansıma denk geldi o şekilde aldım. Cevaplarsanız sevinirim sorularımı.
Kasadan dolayı olduğunu düşünüyorum. Kasanızda sadece 1 adet egzoz fanı bulunuyor ve ön taraf mesh değil. Hava akışı donanımların sıcaklıklarındaki bir numaralı etkendir.
Genelde oyun oynarken 80 derecede şuan 20 30 dakika oynadım ama nadirde olsa 90 dereceye çıkıyor ve kasanın camını çıkarttığımda fark ettimki 10 20 derece kadar düşüyor. Açık şekildemi kullansam ?
80 Derecede oynarsam bir problem olur mu? Ekran kartı için 60 70 derece normal sayılır mı ? Teşekkür ederim.

Bu şekilde çalışsa bir şey olurmu ? Fan alsam nereye takmalıyım pcde boş bi alanda çalışması yeterli olur mu? 90 dereceye nadir çıkıyor genelde 80 derece takılıyor. İşlemciyi çok aradım geçen hafta ince hesaba geldi birkaç saat içerisinde tükendi şansıma denk geldi o şekilde aldım. Cevaplarsanız sevinirim sorularımı.
90 derece yüksek bir sıcaklık. Bu sıcaklıkta ne kadar az çalışırsa sizin için o kadar iyi olur. Fan almakla falan uğraşmayın, fan almanın pek katkısı olmaz. Onun yerine kasanızı ikinci elden satın. Aşağıdaki kasayı alabilirsiniz.

Genelde oyun oynarken 80 derecede şuan 20 30 dakika oynadım ama nadirde olsa 90 dereceye çıkıyor ve kasanın camını çıkarttığımda fark ettimki 10 20 derece kadar düşüyor. Açık şekildemi kullansam ?
80 Derecede oynarsam bir problem olur mu? Ekran kartı için 60 70 derece normal sayılır mı ? Teşekkür ederim.
Kasanın hava akışı çok kötü belliki. Yan camını çıkartıp oynayın. Yeni aldığınız fanları öne takın ancak önde hava alacak yeri varmı kasada. Ekran kartı sıcaklıkları normal.

Yeni aldığınız fanları üst tarafa takmanız, ön tarafa takmanızdan daha iyi olacaktır. Arctic P-12 öneririm.
Kasanın hava akışı çok kötü belliki. Yan camını çıkartıp oynayın. Yeni aldığınız fanları öne takın ancak önde hava alacak yeri var mı kasada. Ekran kartı sıcaklıkları normal.
Önü kapalı kasanın, mesh yapıda değil. Keşke biraz araştırsaydınız.

Öncelikle teşekkür ederim cevabın için, ne kadar fiyata aldınız işlemciyi? İşlemcinin ömrünü nispeten kısaltmış olursun, kasanızın modelini YouTube’da arattığınızda incelemelerine bakarsanız fanların nereye takılacağını ve max. kaç adet fan takılacağını görebilirsiniz.

Geri
Yukarı