Ryzen 3400G sistem donuyor

DjKedi

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Daha önceden bir mavi ekran sorunu yaşamıştım. [Çözüldü] Gigabyte RX5500 XT mavi ekran hatası - Technopat Sosyal konu burada.

Birkaç gündür bilgisayarı kullanırken kilitleniyor bu hatanın sebebi ne olabilir? İnternette biraz araştırma yaptım bazı kişiler aldığım hatanın bir çeşit mavi ekran hatası olduğuna dair bir şeyler yazmış. Bu yüzden girip minidump ve livekernelreports klasörlerine baktım. O mavi ekran hatalarını aldığımdan(yani yukarıda bahsettiğim konu zamanından) beri yeni bir dosya oluşmamış yani minidump dosyalarını yüklemelik bir şey yok.

Fakat bugün gezerken B550M-A anakartlarının Ryzen 5 3400G ile uyumsuz olduğuna dair bir konu görmüştüm ben ekran kartı hatasından kurtulmak için BIOS güncelleyerek acaba bu seferde anakart ve işlemci arasında bir sıkıntı çıkartmış olabilir miyim?

Sistem:
Samsung 500GB 970 Evo NVMe M.2 SSD.
Ryzen 5 3400G.
ASUS Prime B550M-A.
Gigabyte RX5500 XT.
Corsair vengaence 1x16 GB RAM (2.yi aldım yolda Dual Channel olarak kullanacağım)

Not: Ekran kartını sonradan almam gerekiyordu o yüzden işlemciyi 3400G almak zorundaydım Vatan'a gidip konuştum sıkıntı olursa değiştiririz dediler ama eğer işlemci ve anakart arasında bir problem yok ise boşuna gidip değiştirmek istemiyorum.

B550M-A ile R5 3400G uyumsuz diye bir yazı okumuştum yazıda "BIOS'u güncellemeyin, güncellerseniz sıkıntı çıkabilir" yazıyordu eski BIOS'a dönerek tekrar test edebilir misiniz?

APU işlemciler B550 ile sıkıntı yaşamaz mı? Ben öyle biliyorum.
Size önerim ekran kartınız varken 3400G'yi satıp, 3100 almanız. Hem darboğaz yapmamış olur.

Sürücü sürümüz nedir? Bende de aynı problemler oluyordu.

Aygıt yöneticisinden baktığım zaman.
Sürücü sürümü: 10.0.19041.546 bu yazıyor.

B550M-A ile R5 3400G uyumsuz diye bir yazı okumuştum yazıda "BIOS'u güncellemeyin, güncellerseniz sıkıntı çıkabilir" yazıyordu eski BIOS'a dönerek tekrar test edebilir misiniz?

Aynı yazıyı okuduktan sonra acaba diye bende onu düşünmeye başladım :(. Eski BIOS'a dönersem bu sefer çok sık mavi ekran almaktan korkuyorum.

APU işlemciler B550 ile sıkıntı yaşamaz mı? Ben öyle biliyorum.
Size önerim ekran kartınız varken 3400G'yi satıp, 3100 almanız. Hem darboğaz yapmamış olur.

Satmayı değil Vatan'dan değiştirmeyi düşünüyorum orada bulunan çalışan değişim yaparız demişti eğer değişim olursa 3400G yerine 3500X almayı düşünüyorum sizce doğru mu yapıyorum.

Aygıt yöneticisinden baktığım zaman.
Sürücü sürümü: 10.0.19041.546 bu yazıyor.

Aynı yazıyı okuduktan sonra acaba diye bende onu düşünmeye başladım :(. Eski BIOS'a dönersem bu sefer çok sık mavi ekran almaktan korkuyorum.

Satmayı değil Vatan'dan değiştirmeyi düşünüyorum orada bulunan çalışan değişim yaparız demişti eğer değişim olursa 3400G yerine 3500X almayı düşünüyorum sizce doğru mu yapıyorum.

3500X güzel seçimdir. Eğer 35000X bütçenizi aşıyorsa, 3100 düşünebilirsiniz. Bu işlemciler B550 ile uyumlu ve 5500XT ile darboğaz yapmayacaktır.

O zaman işlemcini veya anakartını değiştirmen gerekiyor. Alınabilirse 3500X güzel bir seçim olur ama 3100 almanın da bir sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum.

@Ali Güngör.
@claus.
@Ma'at.
@Recep Baltaş.
@Murat5038
@MF
@Bora Dere
1 Hafta önce açtığım bu konu hakkında yeni olaylar oldu. Konuya livekernel veya minidump dosyası oluşmuyor yazmıştım ama oluşuyormuş. Ben uzun süre kovalamama rağmen hiç yakalayamadığım halde, bugün acaba diyerek baktığım zaman birkaç hata dosyası buldum. Hata dosyaları watchdog klasöründe bulunuyordu.

Son düzenleme:
İşlemciyi değiştirmeyi düşünüyormuşsunuz, değiştirdiniz mi? Sorun bariz bir şekilde ekran kartında görünüyor. Sürücüsünü DDU ile kaldırıp güncellemeyi deneyin. İşlemci hala 3400G ise dahili kartın sürücüsünü de kaldır-güncelle yapın. Rehberde detaylıca anlatılıyor.

RAM'i 32 GB yapma düşünceniz de varmış, onu yaptınız mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı