Ryzen 3400G sistem donuyor

DjKedi

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Daha önceden bir mavi ekran sorunu yaşamıştım. [Çözüldü] Gigabyte RX5500 XT mavi ekran hatası - Technopat Sosyal konu burada.

Birkaç gündür bilgisayarı kullanırken kilitleniyor bu hatanın sebebi ne olabilir? İnternette biraz araştırma yaptım bazı kişiler aldığım hatanın bir çeşit mavi ekran hatası olduğuna dair bir şeyler yazmış. Bu yüzden girip minidump ve livekernelreports klasörlerine baktım. O mavi ekran hatalarını aldığımdan(yani yukarıda bahsettiğim konu zamanından) beri yeni bir dosya oluşmamış yani minidump dosyalarını yüklemelik bir şey yok.

Fakat bugün gezerken B550M-A anakartlarının Ryzen 5 3400G ile uyumsuz olduğuna dair bir konu görmüştüm ben ekran kartı hatasından kurtulmak için BIOS güncelleyerek acaba bu seferde anakart ve işlemci arasında bir sıkıntı çıkartmış olabilir miyim?

Sistem:
Samsung 500GB 970 Evo NVMe M.2 SSD.
Ryzen 5 3400G.
ASUS Prime B550M-A.
Gigabyte RX5500 XT.
Corsair vengaence 1x16 GB RAM (2.yi aldım yolda Dual Channel olarak kullanacağım)

Not: Ekran kartını sonradan almam gerekiyordu o yüzden işlemciyi 3400G almak zorundaydım Vatan'a gidip konuştum sıkıntı olursa değiştiririz dediler ama eğer işlemci ve anakart arasında bir problem yok ise boşuna gidip değiştirmek istemiyorum.

İşlemciyi değiştirmeyi düşünüyormuşsunuz, değiştirdiniz mi? Sorun bariz bir şekilde ekran kartında görünüyor. Sürücüsünü DDU ile kaldırıp güncellemeyi deneyin. İşlemci hala 3400G ise dahili kartın sürücüsünü de kaldır-güncelle yapın. Rehberde detaylıca anlatılıyor.

RAM'i 32 GB yapma düşünceniz de varmış, onu yaptınız mı?

RAM bir türlü gelemedi ):.
İşlemciyi değiştirmekten ziyade anakartı X570 bir kartla değiştirmeyi düşünüyorum. Bu sayede anakart-işlemci uyumsuzluğu ortadan kalkacak. 5600X almayı düşünüyorum ama bunun için biraz süreye ihtiyacım var. Aslına bakarsan bu akşama kadar sorun işlemci-anakart uyumsuzluğundandır diyordum. Ama hatalara bakınca belki işlemci-anakart sorunu düşündüğüm kadar büyük sıkıntı değildir dedim. Yani sorun sadece ekran kartı sürücüsündense ve onu halledince hatadan kurtulursam belki anakartı bile değiştirmem diye düşünüyorum. Ayrıca şu an Windows indiriyorum. DDU hazır bekliyorum bu gece deneyeceklerim.
1-DDU ile sürücü kaldırıp tekrar kurma.
2-Bu başarısız olursa bir sürü driver kurup kaldırmamdan dolayı her şeyin birbirine gidğinine kanaat getirip format atacağım. Formattan sonra yepyeni bir başlangıç yapacağım.

DDU ile ilgili aklıma şöyle bir soru takıldı, AMD seçeneklerinde C:\AMD klasörünü kaldır diyor fakat o klasörün içinde chipset i PCI gibi dosyalar var o dosyaların kaldırılması bir sıkıntı çıkartmasın. Daha önce bu program ile kaldırıp tekrar kurmuştum şimdi biraz kurcalayınca bu dosyaları fark ettim de bir sorayım dedim.
@Bora Dere dostum driverları temizleyip tekrar kurdum hatta emin olmak için neredeyse birçok driver denedim ama hala donmalar oluyor. Belki hala bir umut işlemci-anakartın yol açtığı bir sorundur diye düşünmek istiyorum çünkü yarın anakartı değiştireceğim ve umarım sorun çözülür eğer yarın da çözülmezse ekran kartını garantiye yollamayı düşünüyorum çünkü aklıma başka bir yol gelmedi ):

Son düzenleme:
İmzamdan AIDA64 sonucunu paylaşın.
5000 serisinde sorun olduğunu kaç kez yazdım.

Foruma kaydolduğumdan beri çok fazla şey öğrendim. Tüm bu hatalarım gerçekten acı tecrübe oldu ):

2 tane verdiği gözüküyor. İki tanesi de ekran kartını işaret ediyor. Diğer kapanmalar işlememiş, 10016 olayı Windowsda bilinen ama çözmedikleri bir sorun. Bu da bayağı bir sorun çıkartmış.
Gereksiz yazılımlar yüklü onları kaldırın: İntel sürücü bulucu, Onedrive, BlueStacks, Ryzen Master, Asus yazılımları.
Temiz önyükleme de yapın. Zamanlanmış görevleri kapatın lazım olmayanları.

2 Tane verdiği gözüküyor. İki tanesi de ekran kartını işaret ediyor. Diğer kapanmalar işlememiş, 10016 olayı windowsda bilinen ama çözmedikleri bir sorun. Bu da bayağı bir sorun çıkartmış.
Gereksiz yazılımlar yüklü onları kaldırın: Intel sürücü bulucu, OneDrive, BlueStacks, Ryzen Master, ASUS yazılımları.

Çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz programların hepsini sileceğim. Peki bu sorunlara işlemcinin dahili ekran kartının sebep olma ihtimali var mı?

Peki bu sorunlara işlemcinin dahili ekran kartının sebep olma ihtimali var mı?
Mümkün ancak dediğim gibi 5000 serisi için söylediğim olaydan dolayı baş şüpheli o. Nvidia bir kart alırsanız veya deneyecek Nvidia kart varsa onunla deneyin.

Mümkün ancak dediğim gibi 5000 serisi için söylediğim olaydan dolayı baş şüpheli o. NVIDIA bir kart alırsanız veya deneyecek NVIDIA kart varsa onunla deneyin.

B550M serisi ile 3400G serisi uyumsuzmuş. Ben satın aldıktan sonra fark ettim (hatta burada gördükten sonra). O yüzden bir ihtimal işlemci-anakart uyumsuz olduğu için işlemcinin ekran kartı sorun çıkartıyordur diye düşünüyordum. Bugün ana kartı değiştireceğim. Biraz da onu bekliyorum. Değiştirdikten sonra sorun devam ederse, zaten sorun direk ekran kartı. Ama sorun devam etmezse anakart-işlemci uyuşmazlığıdır diyeceğim.

Ekran kartını devre dışı bırakıp kullanınca da yaşadım diye hatırlıyorum sorunu ama tam emin değilim.

Temiz ön yükleme yaparak sorunu bulmaya çalıştım diğerleri ile ugraşmadan direk 3 adet uygulamayı seçtim.

AMD crash Defender service.
AMD external events Utility.
ASUS Update check.

Ve yine donma sorunu yaşadım. Sizce ekran kartını garantiye yollamak bir çözüm olur mu?

Son düzenleme:
Zen+ olduğu için anakartın destekli değil ancka farklı üreticiler destek veriyor olsa da tam uyumlu değil. Ancak harici GPU kullandığın için G serisi almaya gerek yok değişirebilirsen güncel uyumlu bir modelle değiştirebilirsin.
Ancak ekran kartı için dediklerim hala geçerli. PSU kaliteli de olması lazım değilse ve doğru kanal güç veremiyorsa bu da sorunlara neden olacaktır.

Zen+ olduğu için anakartın destekli değil ancka farklı üreticiler destek veriyor olsa da tam uyumlu değil. Ancak harici GPU kullandığın için G serisi almaya gerek yok değişirebilirsen güncel uyumlu bir modelle değiştirebilirsin.
Ancak ekran kartı için dediklerim hala geçerli. PSU kaliteli de olması lazım değilse ve doğru kanal güç veremiyorsa bu da sorunlara neden olacaktır.
X570 anakart alacağım o kartlar 3400G yi destekliyor, Yaklaşık 1-1.5 ay sonra 5600X alacağım.
PSU modelim XIGMATEK X-POWER 650W 80PLUS GÜÇ KAYNAĞI fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Güç kaynakları ve bilgisayar power modelleri, en ucuz power supply özel taksit seçenekleri ile sadece Vatan Bilgisayar'da. buradan önerebileceğiniz şunu al diyebileceğiniz uygun bir PSU yu değiştirebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı