Ryzen 3500X overclock sonucu nasıldır?

MelihKesgin X99

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Gigabyte B550 GAMING X V2
Ryzen 5 5500
RX6600
3000MHz 16GB Gskill
Meslek
Öğrenci
Merhaba dostlar kendimce OC denemesi yaptım ve şu an böyle bir sonuca vardım, görüşleriniz nedir ve başka yapmam gereken bir şey veya bir ayar kontrol etmem gerekiyor mu? OCCT'de ne kadar süre test etmemi önerirsiniz?
Bir de daha fazla arttırmak istiyorum ama sınıra geldim galiba çünkü frekans arttırınca OCCT'de hatalar buluyor bende durduruyorum. Voltajı daha fazla arttırmak sorun yaratır mı, en fazla ne kadar olmalı 1.55 sınır yazıyor programda.
Şimdiden teşekkür ederim.

Screenshot_1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
68 derece gayet sağlıklı. Ancak silikonunuz büyük ihtimalle daha kalitelidir. Biraz voltaj düşürmeyi deneyin veya hızı artırın. 1.35V ile o işlemci 4.3ü görecektir rahatlıkla. Hatta gold sample ile 4.4 veya plat sample ise 1.3825V ile 4.5GHz görebilirsiniz. İşlemcinizi öğrenmek için CTR testi yapabilirsiniz. Clock tuner for ryzen indirip main sekmesinden diagnostics e basınız. 4 dakika ila 30 dakika arasında sürecektir ve ardından işlemcinizin silikon kalitesini gösterecektir.

1.3v üzeri genelde sağlıklı değil manual OC için.
Hocam 1.4V bile güvenli sayılır. CPB açık olunca zaten oyunlarda en düşük 1.35 alıyorsunuz. Gayet normal değerler. Eğer silikon kalitesi de iyiyse çok çok daha yüksek frekanslara çıkabilecektir. O değerler işlemciye zarar vermez ancak anakart düşük bir modelse vrmler ısınabilir. Onun dışında sorun olacağını sanmıyorum.

Hocam 1.4v bile güvenli sayılır. CPB açık olunca zaten oyunlarda en düşük 1.35 alıyorsunuz. Gayet normal değerler. Eğer silikon kalitesi de iyiyse çok çok daha yüksek frekanslara çıkabilecektir. O değerler işlemciye zarar vermez ancak anakart düşük bir modelse VRM'ler ısınabilir. Onun dışında sorun olacağını sanmıyorum.

Manual OC yaparken işlemcinin tüm güç tasarrufu özelliklerini devre dışı bırakıyorsunuz ve sabit voltaj verdiğiniz için özellikle tam yük altında işlemciye ciddi zararlar verme olasılığınız mevcut.

Stok ayarlarda ya da PBO kullanırken durum farklı, işlemci yük düşük olduğu zaman 1-2 çekirdeğe 1.45V verebiliyor fakat siz el ile 1.45v verdiğiniz zaman tam çekirdek yüklerde bile bu voltajı veriyorsunuz işlemciye, ve bu tehlikeli. En azından LLC yani Vdroop yüksek tutularak yük altında voltajın düşmesini sağlayabilirsiniz, fakat bu sefer yük altında stabiliteniz düşebilir işlemciniz stabil çalışmayabilir.

Manual OC yaparken işlemcinin tüm güç tasarrufu özelliklerini devre dışı bırakıyorsunuz ve sabit voltaj verdiğiniz için özellikle tam yük altında işlemciye ciddi zararlar verme olasılığınız mevcut. Otomatik modda işlemci yük düşük olduğu zaman 1-2 çekirdeğe 1.45V verebiliyor fakat siz el ile 1.4v verdiğiniz zaman tam çekirdek yüklerde bile bu voltajı veriyorsunuz işlemciye, ve bu tehlikeli. Sıcaklıklar kontrol altında görünse bile 7nm transistörler aşırı yük altında kalıp zarar görebiliyor.
Hocam bu işlemciler zaten bunu kaldırabilecek şekilde üretiliyor merak etmeyin. Uzun süre yüksek voltajlara dayanabilecek çipler bunlar. Özellikle 2020 üretim olanlar hiçbir sorun yaşamayacaktır. 1.4V ın üstüne çıkılmadıkça sorun olmayacaktır. Keza kendim 6 ay gibi bir süre 2700X imi 1.4375V ile kullandım ve hiçbir sorun ile karşılaşmadım. Ani dalgalanmalar sabit voltajdan daha fazla zarar veriyor genelde. Tabii arada düşük kaliteli çipler denk gelebiliyor. Ancak bununla beraber silikon da kötü olacağı için zaten stabil frekans yakalamak zorlaşıyor.

Hocam bu işlemciler zaten bunu kaldırabilecek şekilde üretiliyor merak etmeyin. Uzun süre yüksek voltajlara dayanabilecek çipler bunlar. Özellikle 2020 üretim olanlar hiçbir sorun yaşamayacaktır. 1.4vın üstüne çıkılmadıkça sorun olmayacaktır. Keza kendim 6 ay gibi bir süre 2700X'imi 1.4375V ile kullandım ve hiçbir sorun ile karşılaşmadım. Ani dalgalanmalar sabit voltajdan daha fazla zarar veriyor genelde. Tabii arada düşük kaliteli çipler denk gelebiliyor. Ancak bununla beraber silikon da kötü olacağı için zaten stabil frekans yakalamak zorlaşıyor.

Zen+ ile Zen 2 işlemciler farklı silikon kullanıyor, birebir kıyaslamak doğru olmaz. 2020'nin sonlarına doğru silikon kalitesi çok iyileştiği doğrudur fakat silikon üreticisi TSMC'nin verdiği bilgiye göre tam yük altında maksimum güvenli voltaj 1.3v, ki ben Prime95 ile small FFT testi yaparken FIT voltajının bu seviyeye indiğini görüyorum PBO açık olmasına ve sıcaklığın daha 75-80 derece olmasına rağmen.

Sorun görüp görmemeye gelirsek nasıl kullandığınıza bağlı işlemcinizi, sürekli internette dolaşan birisi ben işlemcimi yıllarca 1.45v kullandım diyebilir, fakat bu yüksek voltaj tek başına bir anlam ifade etmiyor çünkü işlemciden geçen akım çok küçük.

68 derece gayet sağlıklı. Ancak silikonunuz büyük ihtimalle daha kalitelidir. Biraz voltaj düşürmeyi deneyin veya hızı artırın. 1.35V ile o işlemci 4.3ü görecektir rahatlıkla. Hatta Gold sample ile 4.4 veya plat sample ise 1.3825V ile 4.5GHz görebilirsiniz. İşlemcinizi öğrenmek için CTR testi yapabilirsiniz. Clock tuner for Ryzen indirip main sekmesinden diagnostics e basınız. 4 dakika ila 30 dakika arasında sürecektir ve ardından işlemcinizin silikon kalitesini gösterecektir.

1.3v üzeri genelde sağlıklı değil manual OC için.

İkinizde çok farklı yazmışsınız biraz ikilemde kaldım 😬
68 derece gayet sağlıklı. Ancak silikonunuz büyük ihtimalle daha kalitelidir. Biraz voltaj düşürmeyi deneyin veya hızı artırın. 1.35V ile o işlemci 4.3ü görecektir rahatlıkla. Hatta gold sample ile 4.4 veya plat sample ise 1.3825V ile 4.5GHz görebilirsiniz. İşlemcinizi öğrenmek için CTR testi yapabilirsiniz. Clock tuner for ryzen indirip main sekmesinden diagnostics e basınız. 4 dakika ila 30 dakika arasında sürecektir ve ardından işlemcinizin silikon kalitesini gösterecektir.
1607799795518.png

Dediklerinizi yaptım böyle bir şey çıktı.

Zen+ ile Zen 2 işlemciler farklı silikon kullanıyor, birebir kıyaslamak doğru olmaz. 2020'nin sonlarına doğru silikon kalitesi çok iyileştiği doğrudur fakat silikon üreticisi TSMC'nin verdiği bilgiye göre tam yük altında maksimum güvenli voltaj 1.3v, ki ben Prime95 ile small FFT testi yaparken FIT voltajının bu seviyeye indiğini görüyorum PBO açık olmasına ve sıcaklığın daha 75-80 derece olmasına rağmen.

Sorun görüp görmemeye gelirsek nasıl kullandığınıza bağlı işlemcinizi, sürekli internette dolaşan birisi ben işlemcimi yıllarca 1.45v kullandım diyebilir, fakat bu yüksek voltaj tek başına bir anlam ifade etmiyor çünkü işlemciden geçen akım çok küçük.
Hocam düzenli olarak render alan ve yüke sokan biriyim. Her voltaj denemesi yaptığımda 1-3 saat arası OCCT testinden geçirdim. Düzenli olarak işlemciye yüklenen oyunlar oynadım ve tık yok. Dediğim gibi çip iyi ise sorun olmayacaktır.
İkinizde çok farklı yazmışsınız biraz ikilemde kaldım 😬
Hocam dediğim gibi CTR ile test yapın. Orda çıkan sample a göre referans değeri üzerinden daha sağlıklı OC yaparız.

Geri
Yukarı