Ryzen 3600 4.1 MHz OC stabil çalışmıyor

Swatprens

Hectopat
Merhaba öncelikle. 1 haftadır işlemcimi OC yapmakla uğraşıyorum. 3-4 gün güzel bir şekilde kullandım 4.1MHz 1, 218 voltajda ama 2 gündür makine oyun oynarken kitlenmeye başladı. Sıcaklık değerleri 65 dereceyi geçmiyordu kontrol ettim. Şimdi günde en az 1 kere takılıyor stabil çalışmadığını düşünüyorum. İlk başlarda test yaptığım zaman bir sorun çıkmıyordu şimdi mavi ekran ya da PC kitleniyor. AMD Ryzen Master programını kullanarak 4.1MHz 1, 218 voltaja ayarlamıştım biraz daha yükselttim 1,25 kadar çektim ama yine de bir şey değişmedi. BIOS'dan ayarlamak istiyorum OC ayarlarını ama daha yüksek voltaj yazmam gerekiyor AMD Ryzen'e göre. Mesela 1.3 falan yazmam lazım ki makine kitlenmesin. Sormak istediğim BIOS'da hangi ayarlarda yapmam gerekiyor ya da bir ayarı açmam mı gerekiyor? Çözemedim. Forumdaki 3600 konularının hepsine de baktım çok düşük de çalıştıran da var çalıştıramayan da. Bu konuda yardımcı olabilecek var mı? En düşük frekansta en yüksek MHz almak istiyorum. BIOS'dan bir türlü ayarlayamadım, ne yazsam bir sorun yaratıyor. Daha önceden kullandığım ayarları da kullanamıyorum artık. 4.1, 1,2 voltajda çalışıyordu şimdi çalışmıyor. İyice batırdım anlayacağınız. :D

Sistemim:
B450M Mortar Max.
Ryzen 3600 stok soğutucu kullanıyorum.
Corsair 8x2 16 GB RAM 3600MHz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba öncelik le 1 haftadır işlemci mi OC yapmakla uğraşıyorum 3-4 gün güzel bir şekilde kullandım 4.1MHz 1, 218 voltajda ama 2 gündür makine oyun oynarken kitlenmeye başladı sıcaklık değerleri 65 dereceyi geçmiyordu kontrol ettim. Şimdi günde en az 1 kere takılıyor stabil çalışmadığını düşünüyorum ilk başlarda test yaptığım zaman bir sorun çıkmıyordu şimdi mavi ekran ya da PC kitleniyor. AMD Ryzen Master programını kullanarak 4.1MHz 1,218 voltaja ayarlamıştım biraz daha yükselttim 1, 25 kadar çektim ama yine de bir şey değişmedi. BIOS'dan ayarlamak istiyorum OC ayarlarını ama daha yüksek voltaj yazmam gerekiyor AMD Ryzen'e göre mesela 1.3 falan yazmam lazım ki makine kitlenmesin. Sormak istediğim BIOS'da hangi ayarlarda yapmam gerekiyor ya da bir ayarı açmam mı gerekiyor çözemedim forumdaki 3600 konularının hepsine de baktım çok düşük de çalıştıran da var çalıştıramayan da bu konuda yardımcı olabilecek var mı en düşük frekans da en yüksek MHz almak istiyorum. BIOS'dan bir türlü ayarlayamadım ne yazsam bir sorun yaratıyor.

Sistemim,
B450M Mortar Max.
Ryzen 3600 stok soğutucu kullanıyorum.
Corsair 8x2 16 GB RAM 3600MHz.
Kilitlenme ve mavi ekran olmayan en düşük voltajı deneme yanılma ile bulman gerek. Bu değer her işlemcide farklı olabiliyor. Biri 4.1GHz hıza 1.2V ile sorunsuz çıkarken başka biri 1.3V ile bile mavi ekran alabilir. Bu elindeki işlemcinin silikonu ile alakalı.

Daha önceden 4.1, 1.2 voltaj çalıştırdım ilk yaptığım zaman şimdi nedense olmuyor. Kafamı karıştıran bu olay 1.2 görünce daha yüksek voltajda çalıştırmakta istemiyor insan.

Daha önceden 4.1, 1.2 voltaj çalıştırdım ilk yaptığım zaman şimdi nedense olmuyor. Kafamı karıştıran bu olay 1.2 görünce daha yüksek voltajda çalıştırmakta istemiyor insan.
Caliştirirsiniz fakat stabilite testleri yaptiniz mi o voltaj degeriyle sadece oyunla belli olmaz. Muhtemelen stabilite testinden geçemez o voltajla.

OCCT indirin stabilite testi yapin ayrica yanina AIDA64'de kurun. Benim bilgim pek yok overclock konusunda ama bu programlar olmadan olmaz.

Ayrica 3600'un stok sogutucusuyla overclock pek onerilmez yetersiz kalabilir stok hizlarla bile anca sogutuyor.
Once BIOS ayarlarini sifirlayip voltaji degistirmeden cikabildiginiz frekansa kadar cikin bence. Mavi ekran alidiginiz zaman yavas yavas yukseltirsiniz voltaji benim pek bilgim yok ama boylesi daha dogru sanirim.

Ayrica 3600'un stok sogutucusuyla overclock pek onerilmez yetersiz kalabilir stok hizlarla bile anca sogutuyor.
Once BIOS ayarlarini sifirlayip voltaji degistirmeden cikabildiginiz frekansa kadar cikin bence. Mavi ekran alidiginiz zaman yavas yavas yukseltirsiniz voltaji benim pek bilgim yok ama boylesi daha dogru sanirim.

Zorlamak istemiyorum normal de 1.3, 1.4 arası geziyor voltaj otomatik de bunu düşürmek istediğim için yapıyorum ve en fazla 65 derece falan oluyordu oyunlarda çok 1, 2 voltaj varken.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı