Ryzen 5 3600 4.1 GHz Prime95 Testi

125W fazla değil aslında. Benim 6600K bile Prime95'te 120W'ı geçiyor ve sıcaklık 87 dereceye sabitleniyor. Yalnız benim soğutma 120MM, H115 kullansam 8-10 derece fark ederdi. Sizinkinin de 80 derece olması lazım MAX.
Bence OC yapmayın Ryzenlerin OC potansiyeli çok düşük. %2-3 lük bir artış için uğraşmaya değmez.

125W çekmesi önemli değil. Ben sadece oradaki amper değerlerinde bir problem var mı onu merak ettim.
Sıcaklığa ryzen master ile bakmayı deneyin.
Tutuyor gibi. Sadece HWMonitor'de arada peak yapıyor, Ryzen Master'da bunu göstermiyor.

Son düzenleme:
3600X için 75 Amper yazmışlar. Açıkçası pek bilmiyorum amper olayını ama normal olmasaydı 4 saatlik testin hatası tamamlanması imkansızdı, mavi ekran alırdın.

Bakalım macunun biraz daha oturmasını bekleyeceğim.

Auto ayarlarda veya PBO+autoOC ile deneme yaptınız mı? İşlemciniz oyunlarda 4.2GHz veya daha üstünü görebiliyor mu? Diğer forumlarda olsun başka yerlerde auto ayarlar ve PBO ile 4.2 hatta 4.25GHz görenler varmış oyunlarda ama ben hiçbir şekilde 4.15'in üstünü göremedim. O da sürekli değişken 4.05-4.15 arası ortalama 4.1 GHz diyebiliriz ve 1.4 voltajdan daha fazla veriyor PBO+autoOC ile. Sizin anakartınız benimkinden daha iyi o yüzden soruyorum. Daha önce de kendi konumda baya konuşmuştuk. Neredeyse bire bir aynı kalitedeki işlemciye sahibiz sanırsam. 1.375V 4.2 GHz'de bile stabillik sağlayamadım. 1.4V+da büyük ihtimal stabillik sağlanır ama 7/24 kullanım için zararlı değer olduğu için 1.3V 4.1 denedim, stabildi. 1.29(1.2875 yapıyor oto) denedim stabildi. Daha düşük voltaj değerinde 4.1 GHz'de stabillik sağlayamadım. Bu insanlar oyunlarda nasıl auto ayarlarda 4.2GHz'yi görebiliyor şaşırıyorum. Aslında o kadar voltaj vermesine rağmen 4.2 GHz'ye çıkarması lazım ama 4.1GHz ortalama civarında çalışıyor. Yük testlerinde ve benchmarklarda 3.95 GHz'ye kadar düşürüyor. Ve verdiği voltaj yine 1.35-1.375 arası. 1.0.0.3 abba çözecek deniyordu bu sorunları ama benim için çözüm olmadı görünüşe göre. Mecburen manual overclock ile kullanıyorum.

Sıcaklığa bağlı olarak boost hızları değişir. Arttıkça frekans düşürmeye başlıyor. Ben auto'da kullanmayı sevmiyorum, gereksiz yüksek voltaj veriyor. Şu an iyi, ama bir R5 2600 değil sıcaklık konusunda.

Sıcaklığa bağlı olarak boost hızları değişir. Arttıkça frekans düşürmeye başlıyor. Ben auto'da kullanmayı sevmiyorum, gereksiz yüksek voltaj veriyor. Şu an iyi, ama bir R5 2600 değil sıcaklık konusunda.
Evet. Auto ayarlar gereksiz fazla voltaj veriyor ve performansı da arttırmıyor aksine bende. Sıcaklık konusu gerçekten stok fanı var diye güvenmiştim ama daha kaliteli soğutucuyla bile Prime95'te 1.2875V 4.1 GHz'de 84 oluyor maksimum. Stoğu düşünemiyorum. Tek üzüldüğüm kısım 3600X almamak oldu şuan. Hem soğutucu masrafı etmeme gerek kalmazdı. Kendi stok soğutucusu çok daha iyi 3600X'in, hem de 0.2 GHz kadar daha hızlı çalışabilirdi. Artık olan oldu zaten bir dahaki güncellemede komple sistemi değiştirmek gerekecek. DDR5 RAM'ler vs. çıkınca. 😀

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı