Ryzen 5 3600 4.1 GHz Prime95 Testi

wthn

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir.
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600X | MSI MPG X570 Gaming Edge | Corsair Vengeance RGB Pro 3200 MHz CL16 | EVGA RTX 3080 Ti FTW3 Ultra | Samsung 970 Evo Plus 500 GB NVMe & Samsung 860 Evo 500 GB Sata | FSP Hydro G 850W | Phanteks P500A | 3x Corsair LL140 | 1x Corsair LL120 | Corsair iCUE LS100 | Corsair H115i RGB Platinum 280MM | Corsair K70 RGB MK.2 | Corsair HS70 Pro Wireless | Corsair ST100 RGB | Logitech G Pro X Superlight | Samsung LC32HG70
İyi geceler herkese. Ryzen 5 2600'den Ryzen 5 3600'e geçtim. Bugün montajını yaptım, overclock testlerine başladım. Corsair H115I RGB Pro kullanıyorum. Anakartım da MSI X570 GAMING Edge. 4.2 GHz'de 1.3 ila 1.375V arasındaki tüm değerleri denedim, ya çekirdek kapattı ya da restart attı. Daha fazla voltaj vermek istemedim. 4.1 GHz 1.3V'da denedim. 4 saat boyunca herhangi bir çekirdek kapanması veya restart durumu yaşanmadı. Çekirdekler 80 ila 107 arasında test tamamladı. Ama sıcaklıklar beklediğimden çok daha yüksekti. Geçenlerde açtığım konuda Ryzen 5 2600 4 GHz'de 63 dereceyi geçmezken, 3600 ile 90'ı gördüm. Biraz da termalin yeni olmasına bağlıyorum bu sıcaklığı. Bir damla sürüp bıraktık kendi yayılması için. Performans açısından konuşmuyorum ancak sıcaklık açısından beni pek memnun ettiğini söyleyemem. Değerleri paylaşıyorum. Bir de bir şey aklıma takıldı. Ryzen 5 2600 ile yaptığım testlerde, CPU (Node 0) kısmında ( sanırım çektiği akımı gösteriyor amper olarak, emin değilim) 127 civarına ulaşmışken, 3600 47'yi geçmedi. Acaba bir bağlantı yanlış yapıldı da yeterince güç mü çekemiyor diye de düşündüm. Onun da ekran görüntüsünü ekleyeceğim. Fikirlerini paylaşan herkese şimdiden teşekkürler.

R5 3600.png

R5 2600.png

Bu da Cinebench R20 puanları.
Cinebench.png

Son düzenleme:
Bence mutlaka bir yerde yanlış yapıldığını belirtmeliyim. Çünkü, Corsair H115i ile o kadar ısınması imkansız. R5 2600 3.9 Ghz ile Wraight Stealth ile 67 derece görüyorum ki muhtemel olarak bir terslik var. Sıvı soğutmada bir problem olmadığına emin misiniz?

Boşta 36 dereceye kadar düşüyor. Dediğim gibi hem macun yeni sürüldü ve 1 damla civarı idi. Macunu yaymadık bile, kendi kendine yayılması için. Boşta 36'ya kadar düştü. Sıvı soğutmada bir problem olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Ancak 10 güne kadar Thermal Grizzly Kyronaut gelecek, onu sürerken anlarız macunla alakalı olup olmadığını.

Bendede aynı sıvı soğutma var one tap kullandım bende yayılması için sıcaklıklar normalden fazlaydı spatula ile tekrar sürdüm 7-10c bi azalma oldu macunu tekrar sürmenizi tavsiye ederim.Konu haricinde prime95 hangi sürümü kullanıyorsunuz smal fft mi blend mi hangi seçenek ?
İşlemcim 9700k

Macunu yedirseydiniz keşke. Intel gibi değil AMD işlemciler. Her köşeleri ısınıyor. Artı iyi bir termal macun ile bunu yapmanız daha iyi olur. Benim yukarıda yorum yaptığımı CM Mastergel Maker ile yapmıştım.

Şu an boşta fotoğraftaki gibi. Pompa ile alakalı bir problem olsaydı bu değerleri görebileceğimi düşünmüyorum açıkçası. Prime95 Blend testi, en ağırı o sanırım.
1569445330459.png

Macunu yedirseydiniz keşke. Intel gibi değil AMD işlemciler. Her köşeleri ısınıyor. Artı iyi bir termal macun ile bunu yapmanız daha iyi olur. Benim yukarıda yorum yaptığımı CM Mastergel Maker ile yapmıştım.
Arctic MX-4 kullandım.

Avx ile alakalı bir durum olabilir prime95 v26.6 denermisiniz veya asus realbench
Bugün deneyecek vaktim kalmadı. Ne değişecek ki? AVX ne bilmiyorum tam olarak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı